NIESAMOWITE ZDJĘCIA

Szpital w Rzeszowie jednym z najlepszych w Polsce. Jest tylko jeden problem

2024-01-11 15:12

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie ma jeden z najlepszych wyników w Polsce w ilości zabiegów przeprowadzonych w asyście robota. Od 2021 roku przy pomocy robota chirurgicznego Da Vinci w USK w Rzeszowie przeprowadzono aż 753 operacje ratujące zdrowie i życie. Mogłoby być ich więcej, jednak jest pewien problem. Zobacz niesamowite zdjęcia z zabiegów przeprowadzonych przy użyciu najnowocześniejszych technologii.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie ratuje życia przy asyście robota

Niewiele osób wie, że medycyna jak z filmów sci-fi na Podkarpaciu dostępna jest już dziś. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie jest jednym z najlepszych szpitali w Polsce w ratowaniu życia pacjentów przy asyście robota - prowadzi w ilości przeprowadzonych zabiegów. Odkąd robot Da Vinci pojawił się w placówce w 2021 roku wykonano ich aż 753. 

- Jesteśmy wiodącym ośrodkiem w kraju pod względem liczby operacji wykonanych w asyście robota chirurgicznego - powiedział dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie. – Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu lekarzy i zespołów medycznych, a także dostępności robota. Zakup własnego urządzenia (montaż finansowy funduszy Urzędu Marszałkowskiego i budżetu państwa) sprawił, że robot pracuje przez 5 dni w tygodniu. Rozszerzyliśmy też działalność o procedury ginekologiczne i chirurgiczne, co istotnie wpłynęło na rozwój tej metody leczenia w szpitalu.

Na leczenie przyjeżdża tu wiele osób, również spoza województwa podkarpackiego. To zasługa najnowocześniejszych technologii i świetnie wyszkolonych zespołów lekarzy. Na ten moment istnieją cztery: dwa urologiczne, jeden ginekologiczny i jeden chirurgiczny. Najczęściej z pomocą robota przeprowadza się zabiegi usunięcia macicy czy całkowitego usunięcia prostaty. Użycie Da Vinci daje lepsze możliwości rekonwalescencji i zmniejsza cierpienie chorych po tak obciążających operacjach.

Na 2024 rok zaplanowano wyszkolenie kolejnych specjalistów z zakresu chirurgii robotycznej. – W tegorocznych planach mamy certyfikowanie kolejnych zespołów lekarzy. Dzięki temu będziemy mogli wykonywać jeszcze więcej operacji lub przynajmniej utrzymamy podobną do tegorocznej liczbę zabiegów. Ponadto w szpitalu będą odbywać się szkolenia lekarzy, również z udziałem lekarzy z zagranicznych ośrodków, tym bardziej że szpital posiada nowoczesny symulator treningowy - dodał dyrektor. 

Gdzie jest problem? Okazuje się, że operacji ratujących życie z pomocą robotów mogłoby być w rzeszowskim szpitalu więcej i mogłyby pomóc pacjentom z wieloma innymi chorobami. Obecnie refundowane są tylko niektóre zabiegi.

– Główną trudnością ograniczającą rozwój chirurgii robotycznej jest w naszej ocenie zbyt niski poziom refundacji poszczególnych procedur - uważa Ławiński. – Biorąc pod uwagę wysoki koszt funkcjonowania oraz amortyzacji systemu robotycznego, kompleksowość zabiegu oraz długotrwały proces szkoleniowy operatora i asysty, procedury powinny mieć znacząco bardziej preferencyjną wycenę. Dodatkowo w chwili obecnej refundowane są pojedyncze procedury onkologiczne z zakresu chirurgii robotycznej, co uniemożliwia zaoferowanie pacjentowi pełnego zakresu procedur wykonywanych przy użyciu systemu robotycznego - wytłumaczył dyrektor. 

Zobacz niesamowite zdjęcia z zabiegów przeprowadzonych przy użyciu robota w USK w Rzeszowie.

Pionierska operacja w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie
Sonda
Miałeś/-aś kiedyś operację?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki