Te liczby pokazują CAŁĄ PRAWDĘ o pobożności mieszkańców Podkarpacia. Czy w Rzeszowie chodzimy do kościoła?

2020-12-10 13:18
Te liczby pokazują CAŁĄ PRAWDĘ o pobożności mieszkańców Podkarpacia. Czy w Rzeszowie chodzimy do kościoła?
Autor: pixel2013/ Pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce SAC zaprezentował wyniki badań dotyczące pobożności Polaków. Okazuje się, że w 2019 roku 36,9% społeczeństwa chodziło na msze święte. Jak było na Podkarpaciu? Poznaj szczegóły.

Czy chodzimy do kościoła? Dominicantes i communicantes

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce SAC podał wskaźniki dominicantes i communicantes. Ten pierwszy dotyczy uczestnictwa katolików we mszach św., communicantes natomiast dotyczy liczy osób, które przyjmują komunię. Według najnowszych wyników badań 36,9% społeczeństwa uczestniczyło we mszach świętych (dla porównania w 2018 roku było to 38,2%.). Z kolei liczba osób przyjmujących komunię wynosiła w 2019 roku 16,7% (w poprzednim roku było to 17,3%).

Dalsza część artykułu poniżej wideo:

Express Biedrzyckiej - Adam Bielan: Wyjście Solidarnej Polski z koalicji byłoby absurdalne

Ile osób chodzi do kościoła na Podkarpaciu?

Okazuje się, że nasz region plasuje się bardzo wysoko. Wskaźnik osób uczęszczających na msze wynosi w diecezji rzeszowskiej 62,1% , a w przemyskiej 58,2%. Najwyższy wynik osiągnęła diecezja tarnowska: 70,8%, a najniższy szczecińsko-kamieńska: 23,3%.  W 2018 roku z kolei wskaźnik ten w diecezji rzeszowskiej wynosił 64,3%, więc nieco spadł.

Na Podkarpaciu do kościoła chodzimy, ale...

Gorzej jest z przyjmowaniem komunii. Chociaż mamy jeden z większych wskaźników osób chodzących do kościoła, to do komunii uczęszcza znacznie mniej osób. W diecezji rzeszowskiej to 18,9% a w przemyskiej 18%. Tutaj plasujemy się na środku stawki. Wskaźnik, który określa liczbę osób chodzących do komunii św. to communicantes. W Polsce wynosi on 16,7%, najmniej bo 10,9 wynosi w diecezji sosnowieckiej, a najwięcej – 26,1% w tarnowskiej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE