Tłumy na cmentarzach po decyzji premiera [WIDEO, GALERIA]

2020-10-31 7:30 Beata Olejarka
CMENTARZE
Autor: Beata Olejarka Cmentarz w Przeworsku

Po ogłoszeniu przez rząd decyzji o zamknięciu cmentarzy mieszkańcy Podkarpacia tłumnie ruszyli na nekropolie, aby pomodlić się za swoich bliskich, zapalić znicze i złożyć kwiaty. W piątek po południu drogi dojazdowe do cmentarzy były zakorkowane. Podobnie było w woj. podkarpackim. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w piątek popołudniu, że od 31 października do 2 listopada zamknięte zostaną cmentarze. - Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach wiele osób poniosło śmierć - tłumaczył. Po tej decyzji ludzie tłumnie wyruszyli na groby.

Premier wyjaśniał, że rząd z podjęciem decyzji o zamknięciu cmentarzy czekał, ponieważ liczył, że liczba zachorowań zmaleje. - Cały czas żyliśmy tą nadzieją, że ta liczba zachorowań będzie przynajmniej chociaż trochę malała, ale ona dzisiaj jest znowu większa niż wczoraj, wczoraj była większa niż przedwczoraj i nie chcemy prowadzić do zwiększenia ryzyka na skutek tego, że na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej, przed cmentarzami gromadzić się będą duże grupy osób - powiedział Mateusz Morawiecki. Mieszkańcy Podkarpacia postanowili wykorzystać ostatnie chwile przed zamknięciem cmentarzy, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Nekropolie pękały w szwach.

Po ogłoszeniu zakazu tłumy ruszyły na cmentarze

Ludzie w pośpiechu wyruszyli by zdążyć przed zamknięciem cmentarzy. Tłumów i skupisk ludzi nie dało się uniknąć. Korkowały się drogi dojazdowe. Mieszkańcy Podkarpacia chcieli upamiętnić bliskich, jak nakazuje tradycja, a skoro zabroniono tego 1 listopada, to wyruszyli 30 października. Te kilka godzin od ogłoszenia decyzji przez premiera do późnych godzin nocnych zmobilizowały mnóstwo Polaków.

Zamknięcie cmentarzy zaskoczyło też sprzedawców zniczy i kwiatów, którzy wykupili stoiska przy cmentarzach. Niektórzy zdecydowali się wyprzedawać produkty po obniżonych cenach. Oni do końca wierzyli, że decyzji o zamknięciu cmentarzy nie będzie zwłaszcza ogłoszonej jak późno.

Masz podobny temat?

Napisz do autora tekstu:

podkrpacie@se.pl