Prace przy Podkarpackim Centrum Nauki "Łukasiewicz" ruszą niebawem! [AUDIO, ZDJĘCIA]

2019-09-17 16:08 Weronika Kasza
Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz. Umowa podpisana!
Autor: Weronika Kasza Prace przy Podkarpackim Centrum Nauki "Łukasiewicz" ruszą niebawem

Projektowe mają się rozpocząć 22-go września. Dziś w Urzędzie Marszałkowskim podpisana została umowa z wykonawcą, który zrealizuje centrum edukacyjne w podrzeszowskiej Jasionce. To ma łączyć w sobie wiele dyscyplin naukowych.

Podkarpackie Centrum Nauki ma być odpowiedzią na podobne instytucje, które powstają w różnych rejonach naszego kraju. Ponieważ, jak mówili podczas konferencji prelegenci, po tej stronie Wisły jeszcze takiego obiektu nie ma.

Prace projektowe maja się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu, a zakończenie robót planowane jest na styczeń 2022 roku. Ostateczny termin na uzyskanie pozwolenia na budowę wyznaczono na ostatni dzień maja 2022 roku.

Głównym celem inwestycji jest stworzenie warunków do zdobywania wiedzy. - W PCN znajdą się trzy obszary. W pierwszym będą ekspozycje, na których znajdą sie interaktywne eksponaty. Mają pokazać na przykład jak lata samolot, czy to jak rosną rośliny. Wszystko po to, by zainspirować młodych ludzi, ale również dorosłych. Nasze Centrum ma być nie tylko dla tych, którzy są w okresie szkolnym, ale też dla starszych, którzy jak obserwujemy, również doskonale się przy takich obiektach bawią. Powstaną też pracownie warsztatowe, laboratoria i sala multimedialna. W planie jest także wystawa mobilna, która będzie kursować po regionie i odwiedzać szkoły partnerskie. Będzie się pojawiała na różnych wydarzeniach odbywających się na terenie Podkarpacia - mówi Tomasz Michalski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury.

Jak będa się ze sobą łączyć różne dyscypliny naukowe, mówi zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury, Tomasz Michalski

Podkarpackie Centrum Nauki pierwszych gości ma przyjąć już we wrześniu 2022 roku. Koszt całej inwestycji wyniesie około 90 milionów złotych.