Usmażyliśmy jajko na osiedlowym parkingu. Patelnię nagrzał rozgrzany chodnik. Fala upałów w Rzeszowie

i

Autor: AP Usmażyliśmy jajko na osiedlowym parkingu. Patelnię nagrzał rozgrzany chodnik. Fala upałów w Rzeszowie

Usmażyliśmy jajko na parkingu w Rzeszowie przy 33 stopniach! Fala upałów w Polsce [WIDEO]

2022-06-28 14:35

Upały dają nam popalić od kilku dni. Rzeszów jest dziś (wtorek, 28.06.2022) jednym z najbardziej gorących miast w Polsce. W ciągu dnia temperatura sięgała nawet 33 stopni Celsjusza. Postanowiliśmy to wykorzystać i przeprowadzić mały eksperyment. Usmażyliśmy jajko na osiedlowym parkingu.

Usmażyliśmy jajko na osiedlowym parkingu

Fala upałów uderzyła w Polskę. Ostrzeżenia przed upałem obowiązują w całym kraju. Dziś (wtorek, 28 czerwca) jednym z Najbardziej gorących miast w Polsce jest Rzeszów. Dlatego postanowiliśmy przeprowadzić mały eksperyment i sprawdzić, czy uda nam się usmażyć jajko na zewnątrz. Wybraliśmy parking osiedlowy.

Patelnia nagrzewała się w słońcu przez około 20 minut. Po tym czasie do patelni wybiliśmy jedno jajko - była godzina 11.00. Po około 20 minutach, czyli o godzinie 11.20 zaczęliśmy zauważać, że jajko bardzo powoli zaczyna się ścinać. Nastała godzina 11.40 - jajko wyglądało na bardziej ścięte, wciąż jednak nie był to zadowalający efekt. Około godziny 11.55 postanowiliśmy przemieszać jajko. Na gotowe "danie" musieliśmy jednak wciąż czekać, ale udało się! Około godziny 12.20 jajko było gotowe. Co prawda miała wyjść jajecznica, a wyszedł chyba omlet, jednak eksperyment uznajemy za udany.

Zobacz też: Pociągi wróciły w Bieszczady. Po 12 latach przerwy

Gdybyście jednak byli bardzo głodni, polecamy inne sposoby na przygotowanie jajka, ponieważ sam proces smażenia trwał około 1 godzinę i 20 minut, natomiast należy do tego doliczyć też nagrzewanie patelni (20 minut). Całość zajęła nam więc 1 godzinę i 40 minut.

Smażył jajecznicę, by zwrócić uwagę na brak zieleni w mieście

Chodniki, ulice, wieżowce nagrzewają się bardzo szybko - co potwierdza nasz eksperyment. Upał bardzo szybko może zmienić ulice miasta w jedną wielką "patelnię".  Ratunkiem są dla nas drzewa, których cień może pomóc nam przetrwać fale gorąca. Drzewa mogą znacząco obniżyć temperaturę - według eksperymentu naukowców, który został opublikowany w Environmental Research Letters, nawet jedno drzewo na ulicy może wpłynąć na temperaturę!

Przypomnijmy, rok temu 19-letni Kacper Ropka w miejscowości Krzeszowice postanowił usmażyć jajecznicę na Rynku, by zwrócić uwagę na problem braku zieleni w centrach miast i wszechobecną "betonozą". Akcja odbiła się w Polsce bardzo szerokim echem.

Sonda
Upały w Polsce - czy masz już dość?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE