W Jasionce otwarto hub medyczny. Będzie służył do ewakuacji pacjentów z Ukrainy

i

Autor: Podkarpacki Urząd Wojewódzki W Jasionce otwarto hub medyczny. Będzie służył do ewakuacji pacjentów z Ukrainy

Pomoc dla Ukrainy

W Jasionce otwarto hub medyczny. Będzie służył do ewakuacji pacjentów z Ukrainy

2022-09-05 7:39

W podrzeszowskiej Jasionce otwarto Medevac Hub, który będzie służył do ewakuacji medycznej pacjentów z Ukrainy. Centrum tranzytowe przy lotnisku w Jasionce poprowadzi medyczny zespół ratunkowy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Dalsze leczenie ewakuowanych Ukraińców będzie się odbywać w państwach Unii Europejskiej.

Hub zajął jedną z hal Podkarpackiego Parku Naukowo – Technologicznego w Jasionce. Hub uroczyście otwierali:  minister zdrowia Adam Niedzielski, unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič, minister zdrowia Ukrainy Viktor Liashko i wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– Medevac Hub Jasionka powstał, aby pomagać obywatelom Ukrainy. Ukraina nie pozostanie sama w walce z rosyjskim agresorem. Zajmujemy się pacjentami, aby mogła prowadzić walkę o wolność – mówił podczas otwarcia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zobacz też: Tragiczny wypadek w Stępinie. 21-letni motocyklista zginął na miejscu

Jak wynika z informacji przekazanych przez ministra, dzięki europejskiemu mechanizmowi ok. 1,2 tys. pacjentów z Ukrainy trafiło na leczenie do innych państw europejskich, w tym blisko 200 z Polski.

Medevac Hub Jasionka i specjalny samolot Medevac mają ułatwić i przyspieszyć transfer pacjentów. Jest finansowany w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności. Stanowi część szerszego programu ewakuacji medycznej dla pacjentów z Ukrainy uruchomionego przez Unię Europejską w marcu 2022 roku (do tej pory ewakuowano już ponad 1143 osób do szpitali w 18 krajach Europy) i jednocześnie część większego pakietu pomocy humanitarnej dla Ukrainy udzielonej przez UE.

Zobacz również: Tragiczna śmierć. Kobietę na pasach potrącił 22-letni motocyklista

Rzeszowianie tłumnie przychodzą na grób Tadeusza Ferenca
Sonda
Czy wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2022 roku?