Podkarpackie. Kwesty na cmentarzach 1 listopada [GALERIA]

2022-11-01 12:03

1 listopada od rana na podkarpackich cmentarzach odbywają się różne kwesty. Wolontariusze w większości zbierają na potrzeby podopiecznych Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Na niektórych nekropoliach zbiórki prowadzone są na ratowanie najstarszych nagrobków. Mimo kryzysu, z jakim przyszło się nam zmagać, mieszkańcy Podkarpacia w tym szczególnym dniu chętnie wrzucają pieniądze do skarbonek.

We Wszystkich Świętych od godziny 8.00 od rano  do zmroku na 39 cmentarzach na Podkarpaciu odbywają się zbiórki na rzecz podopiecznych albertynów. To największa kwesta w regionie. Odbywa się od 1989 r. Wiele cmentarzy prowadzi coroczną zbiórkę pieniędzy na ratowanie najstarszych mogił. Gdyż 1 listopada to dzień, kiedy zwracamy szczególną uwagę na nagrobki oraz otaczamy pamięcią tych, których już nie ma z nami. W zbiórki zaangażuje się około 1,5 tys. wolontariuszy. Są to głównie uczniowie ze szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych, ze szkolnych kół Caritas, zuchy, harcerze, członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Wśród kwestujących będzie także prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, radni, parlamentarzyści, przedstawiciele urzędu wojewódzkiego i marszałkowskiego oraz podopieczni i pracownicy albertynów.

Mariusz Zacios z rzeszowskiego Towarzystwa Albertyńskiego powiedział PAP, że tegoroczna zbiórka prowadzona jest jak zwykle, na statutowe cele Towarzystwa i bieżące potrzeby, w tym na pomoc bezdomnym, ubogim, seniorom i podopiecznym albertynów. Czyli m.in. na utrzymanie schronisk: dla mężczyzn w Rzeszowie i w Jaśle oraz dla kobiet w Racławówce, jak również na pomoc najbardziej potrzebującym, ciepłe posiłki wydawane zimą.

Dzięki dotychczasowym kwestom albertyńskim udało się m.in. wybudować Centrum Integracji Społecznej, gdzie podopieczni Towarzystwa przechodzą odpowiednie kursy, a później znajdują zatrudnienie m.in. w firmach sprzątających, przy pracach budowlanych czy jako kucharze. Ponadto uruchomiono w Racławówce koło Rzeszowa schronisko dla kobiet, rozbudowano i zmodernizowano schroniska dla mężczyzn w Jaśle i w Rzeszowie.

Oprócz tego w regionie odbywają się liczne zbiórki na rzecz ratowania najstarszych nekropolii. W stolicy Podkarpacia  po raz 20 taką zorganizowało Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie. Wolontariusze będą kwestować do zmroku. Na wielu cmentarzach prowadzone są podobne zbiórki, które ludzie chętnie tego dnia wspierają. Wszystko po to, by pamięć o zmarłych była ciągle pielęgnowana.

Na Starym Cmentarzu w Rzeszowie pochowani są m.in. powstańcy  listopadowi. Jest tu także pomnik wzniesiony w 1886 roku, upamiętniający powstańców styczniowych.

W sumie pochowanych zostało tu około 40 tys. osób, ale do dzisiaj zachowało się zaledwie ok. 620 grobów, z których odnowiono ponad 180. Wśród zachowanych ponad 620 mogił około 150 jest bezimiennych. Stary Cmentarz w Rzeszowie został założony przed 1788 r., po wydaniu przez władze austriackie zakazu grzebania zmarłych przy kościołach. Oficjalnie pochówków zaprzestano w 1910 roku, jednak chowano tu zmarłych jeszcze w czasie II wojny światowej. W 1968 r. został uznany za obiekt zabytkowy. Znajduje się na nim również Grób Ofiar II Wojny Światowej, zbudowany w latach 2003-2004. Jak podaje PAP-w ubiegłym roku na ratowanie najstarszej nekropolii w Rzeszowie udało się zebrać, zarówno w kwestach, jak i dzięki wpłatom na konto stowarzyszenia, 23 tys. zł.

Podobne zbiórki odbywają się w całym regionie, min. w Przeworsku, gdzie od rana ca cmentarzu kwestują harcerze.  W 2021 roku harcerze z 13. Przeworskiej Drużyny Harcerzy i Harcerek z Kresów wraz z wolontariuszami z SP2 i SP3 pod czujnym okiem pomysłodawczyni akcji hm. Agnieszki Bernackiej przez cały dzień 1 listopada zbierali datki do specjalnie przygotowanych i oznaczonych puszek. Kwesta Ratujmy Nagrobki 2021 przyniosła kwotę 9 236 zł. Udało się za to m.in. odnowić grób mjra Mariana Patronowicza, sodalisa mariańskiego.

Pożar w Nieskórzowie Starym w którym zginęła czteroosobowa rodzina
Sonda
Często odwiedzasz cmentarze?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki