Wilki na Podkarpaciu. Znów pojawiły się wśród zabudowań

i

Autor: raincarnation40 /pixabay.com Wilki na Podkarpaciu. Znów pojawiły się wśród zabudowań

Wilki na Podkarpaciu. Znów pojawiły się wśród zabudowań

2022-09-09 10:09

Gmina Żurawica poinformowała, że na jej terenie znów pojawiły się wilki. To zwierzęta, które w ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się w okolicy domów. Jak reagować, gdy zobaczymy wilka na swojej posesji? Czy należy gdzieś zgłosić taką sytuację?

Jak wynika z informacji przekazanych przez Gminę Żurawica (Podkarpackie), wilki znów pojawiły się na jej terenie. Dlaczego w ostatnim czasie wilki zapuszczają się tak blisko ludzi?

- Przyczyną tego jest niestety łatwo dostępna baza pokarmowa (głównie niezabezpieczone śmietniki i kompostowniki). W wielu przypadkach odpowiednie zabezpieczenie takich miejsc ogranicza sytuacje konfliktowe, jednak problemu nie należy bagatelizować, bo zjawisko synantropizacji jest realnym zagrożeniem zarówno dla człowieka jak również samych zwierząt - informuje Agata Godos z Urzędu Gminy w Żurawicy.

Zobacz też: Grzegorz wjechał motocyklem w łańcuch, który odciął mu głowę. Jego grób tonie w białych kwiatach [WIDEO, GALERIA]

Chociaż incydentów realnie zagrażających zdrowiu i życiu człowieka było niewiele, to widok takiego zwierzęcia budzi niepokój. W kontaktach z wilkami wymagana jest rozwaga. W przypadku, kiedy nie wchodzimy im w drogę, wilki nie atakują. Nie należy jednak lekceważyć informacji o pojawieniu się tego zwierzęcia w okolicy.

- Nie puszczajmy dzieci bez opieki do lasu i sami też zachowajmy ostrożność - mówi Agata Godos.

Co zrobić, gdy zobaczymy wilka?

Co zrobić, gdy zobaczymy wilka? Wszelkie przypadki pojawienia się wilków i innych dużych zwierząt chronionych na terenach zamieszkałych, które mogą stanowić niebezpieczeństwo, należy niezwłocznie zgłaszać bezpośrednio do miejscowego urzędu gminy (Urząd Gminy Żurawica, ul. Ojca Św. Jana Pawła II 1 – tel. 16 671 33 78) albo do najbliższego komisariatu policji (Komisariat Policji w Żurawicy KMP Przemyśl – tel. 47 823 30 20).

Łabędź Lusia walczy o sprawność

W niebezpieczeństwie są zwierzęta hodowlane.

- W związku z tym apelujemy o zapewnienie właściwej opieki zwierzętom pozostawianym na pastwiskach, szczególnie we wczesnych godzinach porannych, po wypędzeniu bydła. Zwierzęta pozostawione na pastwiskach położonych w znacznej odległości od zabudowań mogą stać się łatwym celem polowań wilków - podaje informuje Agata Godos z Urzędu Gminy w Żurawicy.

Zwierzęta można zabezpieczyć m.in. budując ogrodzenia z pastucha elektrycznego, wykorzystując tzw. fladry, czy odpowiednio szkolone psy.

- Nie należy pozostawiać zwierząt na noc na pastwisku bez zapewnienia odpowiedniej opieki - apeluje Urząd Gminy.

Sonda
Czy widzieliście kiedyś wilka?