Takich praktycznych zajęć z ochrony przeciwpożarowej w regionie jeszcze nie było. Dzieci i młodzież są zachwycone - na zajęcia trzeba zapisywać się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Przy Straży Pożarnej w Łańcucie powstała salka edukacyjna Ognik:
Polecany artykuł:
- Jeżdżąc na pokazy, pogadanki, gdzie prezentowaliśmy sprzęt, samochody, ćwiczenia, zauważyliśmy, że jest potrzeba uruchomienia sali edukacyjnej, gdzie można by było odbywać praktyczne zajęcia z zakresu ochrony przeciwpożarowej, prezentować bezpieczne zachowania. Pierwszą myślą było uruchomienie programu "Bezpieczny dom". Na przełomie roku wszedł program Ministerstwa Edukacji Narodowej "Bezpieczna plus", w ramach którego mają być stworzone ścieżki edukacyjne, tzw. Ogniki. Postanowiliśmy wejść w ten program i uruchomić taką salę w koemndzie. Udało nam się końcem stycznia oddać tę salkę. Już jest gotowa do przyjęcia grup dzieci i młodzieży - powiedział nam Piotr Gołąb, rzecznik PSP w Łańcucie.
Podczas zajęć dzieci zdecydowanie się nie nudzą:
- W sali odbywają się zajęcia praktyczne, są prezentacje, filmiki. Mamy tzw. budkę telefoniczną, gdzie dzieci mają zgłosić jakieś symulowane zdarzenie dyżurnemu straży. Są też tzw. ciepłe drzwi. Jest też stanowisko, gdzie prezentujemy działanie czujki węgla. Największym zainteresowaniem cieszy się pokój zadymienia. uczymy dzieci, jak poruszać się w pomieszczeniach zadymionych i jak je bezpiecznie opuścić.
Strażacy w przyszłości planują rozbudować salkę i poszerzyć tym samym ofertę edukacyjną.