Zimowe szkolenie podkarpackich terytorialsów. Śnieg i mróz im niestraszne [ZDJĘCIA]

2022-01-27 13:31
Zimowe szkolenie podkarpackich terytorialsów. Śnieg i mróz im niestraszne [ZDJĘCIA]
Autor: DWOT Zimowe szkolenie podkarpackich terytorialsów. Śnieg i mróz im niestraszne

Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przez tydzień uczestniczyli w zimowym szkoleniu, które odbyło się w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej w Dusznikach Zdrój. Musieli sobie radzić z trudnymi warunkami i mrozem -20 stopni.

Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej powrócili z zimowego zgrupowania taktycznego. Szkolenie było prowadzone w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej w Dusznikach Zdrój. W czasie tygodniowego ćwiczenia żołnierze z 3. PBOT wykonywali działania taktyczne, doskonalili marsze ubezpieczone na nartach skiturowych oraz rakietach śnieżnych.

Zobacz też: Kupił zdrapkę Lotto za 5 zł, wygrał 200 tys. zł! Wielka wygrana w Stalowej Woli

Jak informuje kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3.PBOT, w pierwszych dniach terytorialsi uczyli się budowania mostów linowych oraz ćwiczyli w terenie improwizowane techniki linowe. Następnie w godzinach nocnych wykonali przemieszczenie na masyw Śnieżnika. Tam też zorganizowali bazę do bytowania w samodzielnie wykonanych jamach śnieżnych oraz schronieniach typu Quinzee. Terytorialsi przebywając przez dwie doby w trudnych warunkach pogodowych, doskonalili również prowadzenie działań nieregularnych, wykonując zasadzki, napady oraz patrolowanie terenu.

Zobacz galerię zdjęć: Zimowe szkolenie podkarpackich terytorialsów. Śnieg i mróz im niestraszne [ZDJĘCIA]

 

- Podczas tego szkolenia tym razem szczególny nacisk położyliśmy na pozyskanie przez żołnierzy umiejętności sprawnego działania w terenie górzystym, w związku z planowanym profilowaniem niektórych pododdziałów 3. PBOT z przeznaczeniem do walki w górach. Warunki pogodowe zdecydowanie należały do najsurowszych, lecz pomimo odczuwalnej temperatury -20 stopni i wiatru 40km/h żołnierze z powodzeniem zbudowali schronienia w śniegu oraz system wzmocnionych ubezpieczeń bezpośrednich. Po zapewnieniu warunków do długotrwałego bytowania Terytorialsi przećwiczyli również zagadnienia związane z poszukiwaniem osób zasypanych lawiną. Cele szkolenia zostały osiągnięte, żołnierze nabyli wiele umiejętności niezbędnych do prowadzenia szkolenia na naszym terenie – relacjonuje kpt. Sławomir Woch dowódca pododdziału ćwiczącego.

Policyjny pościg za naćpanym 23-latkiem
Sonda
Chciałbyś/chciałabyś wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE