Znajomy na Facebooku chce pożyczyć pieniądze? To może być próba oszustwa!

2019-04-09 10:45
Znajomy na Facebooku chce pożyczyć pieniądze? To może być próba oszustwa!
Autor: tookapic / Pixabay License Znajomy na Facebooku chce pożyczyć pieniądze? To może być próba oszustwa!

Oszuści wciąż próbują różnych metod, aby wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy od osób nieświadomych zagrożenia. Ostatnio coraz więcej słyszy się o oszustwach za pośrednictwem Messengera, czyli komunikatora dla osób korzystających z Facebooka. Na czym to polega?

Mechanizm wygląda następująco. Oszuści przejmują czyjeś konto na Facebooku i w imieniu właściciela wysyłają wiadomości do znajomych i proszą o udostępnienie kodu BLIK, tłumacząc, że potrzebują pilnej pożyczki na jakiś ważny cel. Bywa, że oszuści proszą o kod nawet dwa lub więcej razy i tłumaczą, że za pierwszym razem "coś poszło nie tak". W ten sposób mogą dokonać nawet kilku transakcji.

Oszuści po włamaniu na konto na Facebooku, sprawdzają, z kim właściciel kontaktuje się najczęściej za pośrednictwem Messengera i to właśnie do tych osób kieruje prośby o pożyczkę. Zdarza się jednak, że wiadomości wysyłane są do losowych kontaktów, co powinno od razu budzić podejrzenia, gdy nagle dostajemy wiadomość od osoby, z którą nie utrzymujemy kontaktu od dawna.

Zazwyczaj oszuści wyłudzają w ten sposób po kilkaset złotych, jednak bywa, że kwoty są zdecydowanie wyższe. Dlatego warto być ostrożnym. W sytuacji, gdy dostaniemy od kogoś wiadomość z prośbą o pożyczenie pieniędzy - po prostu zadzwońmy do tej osoby, by sprawdzić czy rzeczywiście z taką prośbą się do nas zwróciła.

Zobacz też:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE