11 listopada na Śląsku i w Zagłębiu. Gdzie warto się wybrać? [IMPREZY, WYDARZENIA]

2019-11-08 15:34 RS
flaga
Autor: Pixabay/ CC0 License flaga

Przed nami 11 listopada. To dzień, kiedy będziemy obchodzić 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym na Śląsku i Zagłębiu nie zabraknie wydarzeń, które będą upamiętniały ten wyjątkowy jubileusz. Sprawdźcie, co ciekawego będzie się działo w poszczególnych miastach.

Wydarzenia w Katowicach na 11 listopada

Przegląd zaczynamy od Katowic. Prezydent miasta Marcin Krupa poprosił mieszkańców, by tego wyjątkowego dnia pokazali dumę ze swojej polskości i z chęcią eksponowali symbole narodowe.

- Wywieszając flagi, oddajemy także cześć poprzednim pokoleniom za ich dokonania i trud, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce - powiedział prezydent Krupa.

W związku ze 101. rocznicą odzyskania niepodległości w Katowicach zaplanowano szereg uroczystości. Nie zabraknie atrakcji dla każdego:

 • 9:45 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Wojciecha Korfantego, przez Komitet Honorowy Uroczystości,
 • 10:00 – plac przed archikatedrą Chrystusa Króla - występ Orkiestry Dętej Katowice oraz chóru uczniów X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach,
 • 10:30 – uroczysta msza w intencji Ojczyzny celebrowana przez ks. abp. Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego, w oprawie artystycznej Chóru Filharmonii Śląskiej
 • 12:00 – uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Bolesława Chrobrego - wspólne odśpiewanie hymnu z udziałem młodzieży z X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach oraz Górniczej Orkiestry Dętej KATOWICE-KLEOFAS oraz podniesienie flagi państwowej, wystąpienia, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów, uroczysta defilada, przejazd 3 Pułku Ułanów Śląskich na koniach.
 • 13:30 – pokaz sprzętu i wyposażenia służb mundurowych oraz medycznych (plac Sejmu Śląskiego), poczęstunek wojskowa grochówką.

11 listopada na Stadionie Śląskim

Ciekawie będzie na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Każdy będzie mógł wziąć udział bezpłatnie w imprezie, która wystartuje o godzinie 11.00. Na gości czekają m.in. wystawa militariów, strzelnica laserowa oraz strefa wirtualnej rzeczywistości. Gwiazdami imprezy będą Sebastian Riedel & Cree. 

 • 11:00 – otwarcie bram
 • 11:40 – Harcerski Zespół Artystyczny „Słoneczni”
 • 12:15 – DJ
 • 12:00 – uroczyste odśpiewanie hymnu w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”
 • 12:35 – Silesianie
 • 13:20 – występ taneczny szkoły Good Mood
 • 13:40 – Cover Lover
 • 14:40 – DJ
 • 15:00 – FormaX
 • 15:40 – DJ
 • 16:00 – Sebastian Riedel & Cree
 • 17:00 – zakończenie imprezy

Prócz imprezy na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbędą się również inne uroczystości. Oficjalne, miejskie obchody rozpoczną się 11 listopada o 9:00 od mszy świętej w kościele pw. św. Barbary. Następnie uczestnicy przemaszerują na Plac Powstańców Śląskich, gdzie o 10:15 rozpocznie się uroczystość z udziałem władz miasta. O 17:00 w Starochorzowskim Domu Kultury rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych. Przed widzami zaprezentują się chóry z Chorzowsko-Świętochłowickiego Związku Chórów i Orkiestr. 

Uroczystości w Sosnowcu

Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się w Sosnowcu 11 listopada o godz. 9.00. Na Maczkach w kościele św. Piotra i Pawła odbędzie się uroczysta msza, następnie będą składane kwiaty i wieńce. O godz. 16.00 rozpoczną w Lapidarium Armii Krajowej przy ul. Popiełuszki 44 rozpocznie się zorganizowany przez Stowarzyszenie Obronne Pancernik. W ramach wydarzenia m.in występy młodzieży, pokazy pirotechniczne i wspólne ognisko. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

Biało-czerwone Gliwice

Gliwickie uroczystości rozpoczną się 11 listopada o godz. 12.30 od mszy świętej w intencji Ojczyzny. Liturgia zostanie odprawiona w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła (ul. Jana Pawła II 5). Później uczestnicy mszy przemaszerują na pl. Piłsudskiego, gdzie zaplanowano wojskowy ceremoniał. Około godz. 14.30 żołnierze złożą meldunek i podniosą flagę państwową. Odbędzie się także apel poległych i salwa honorowa. O godz. 15.15 nastąpi złożenie kwiatów ku czci żołnierzy francuskich poległych w latach 1920‒22 w parku Starokozielskim (ul. Kozielska).

Największa impreza artystyczna z okazji Święta 11 Listopada odbędzie się w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55‒57). W poniedziałek o godz. 18.00 rozpocznie się koncert „Niepodległej”. To projekt prezentujący przede wszystkim piosenki z pierwszej połowy XX wieku. „My pierwsza brygada”, „Rebeka”, „Moje serce zostało we Lwowie” – Izabela Szafrańska zaprosi publiczność w sentymentalną podróż do dawnej Polski. Cofniemy się do czasów I i II wojnej światowej, posłuchamy piosenek śpiewanych podczas powstania w getcie oraz powstania warszawskiego. Nie zabraknie też utworów współczesnych – usłyszymy między innymi przejmującą „Ojczyznę” Marka Grechuty.

Dąbrowa Górnicza na 11 listopada

Atrakcji nie zabraknie również w Dąbrowie Górniczej. Prócz tradycyjnych uroczystości nie zabraknie ciekawych wydarzeń dla każdego. I to przez cały weekend. Poniżej plan na 11 listopada:

 • godz. 10.00 Plac Bema - Złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Zwycięzcy
 • godz. 11.00 Bazylika NMP Anielskiej - Msza Święta za Ojczyznę z udziałem dąbrowskich harcerzy i klas mundurowych III LO im. gen. W. Andersa oraz pocztów sztandarowych organizacji, stowarzyszeń, placówek oświatowych (msza rozpocznie się wspólnym odśpiewaniem hymnu w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”). Wystawienie urny z ziemią z terenu bitwy pod Mławą.
 • godz. 11.11 Park Hallera - Dąbrowski bieg dla Niepodległej (szczegóły: www.csir.pl)
 • godz. 12.45 - Przemarsz uczestników uroczystości spod Bazyliki NMP Anielskiej na Plac Wolności (z towarzyszeniem Miejskiej Orkiestry Dętej)
 • godz. 13.00 - Oficjalne uroczystości przed Pałacem Kultury Zagłębia - Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą 11. Pułkowi Piechoty Zagłębiaków przez przedstawicieli miejskich organizacji, stowarzyszeń, placówek oświatowych i instytucji. Musztra paradna w wykonaniu klas mundurowych iii lo im. Gen. W. Andersa. Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej.
 • godz. 16.30 Fabryka Pełna Życia - Ognisko patriotyzmu (wydarzenie przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Katolickich SPSK w Dąbrowie Górniczej polegające na wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych przy ognisku)
 • godz. 18.00 - Patriotyczne spotkania z muzyką polską − „Cała Polska śpiewa pieśni polskich kompozytorów” PKZ (wstęp wolny).

Więcej o 11 listopada w Dąbrowie Górniczej i imprezach towarzyszących TUTAJ.

Dla Niepodległej w Rudzie Śląskiej

W Rudzie Śląskiej obchody 101. rocznicy rocznicy również rozpoczną się od uroczystej mszy o godz. 10:00 w parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej – Goduli. Z kolei w lasach halembskich, przy Szkole Podstawowej Sportowej nr 15, zostaną zorganizowane XXVI Biegi Niepodległości. Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zachęcają biegaczy wraz z rodzinami, sympatyków sportu i aktywności fizycznej, a także kibiców. Dodatkowo włączając się w ogólnopolską akcję "Niepodległa do hymnu", punktualnie o godz. 12:00, przez wszystkich uczestników wydarzenia zostanie odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego przy akompaniamencie orkiestry dętej KWK „Halemba” pod dyrekcją Piotra Szczygioła. Zaraz potem wystartuje bieg główny na dystansie 12 km. Więcej o tej imprezie przeczytacie TUTAJ.