Wehrmacht_III Rzesza

i

Autor: Andrzej Bęben

3 września 1939 r. ROZPOCZĘŁA SIĘ II WOJNA ŚWIATOWA. Trzeciego?

2019-09-03 6:40

3 września Wehrmacht stanął u bram Katowic. Niemcy już wiedzą, że Francja i Wielka Brytania wypowiedziała im wojnę. Wojna polsko-niemiecka tego dnia przekształciła się w światową.

Przyjęło się uważać, że II WŚ wybuchła wtedy, gdy ruszył niemiecki atak na Westerplatte, 1 września o 4:45 (w rzeczywistości o 3 minuty później). Wówczas król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Jerzy VI był także głową państw wchodzących w skład Wspólnoty Brytyjskiej. Dlatego 3 września wraz z metropolią do wojny przystąpiły, zgodnie z prawem międzynarodowym, Indie, Australia i Nowa Zelandia. W ten sposób lokalny konflikt europejski nabrał wymiaru światowego. 

Faktycznie już od 1 września w Polsce nikt nie miał wątpliwości, że wojna nie będzie lokalna i zgodnie z porozumieniami przystąpią do niej Francja i Anglia. Można więc uznać, że są dwie odpowiedzi na pytanie: kiedy wybuchła II wojna światowa? Pierwsza: 1 września – dla nie wdających się w szczegóły. I druga: dla formalistów, prawników oraz studentów zdających egzamin z historii – 3 września. Dodajmy, że dzień później 4 września do Katowic wkroczył Wehrmacht.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany