Babia Góra: Szli w góry w SZORTACH! 14 stopni mrozu. Kobieta NIE dała rady!

2021-01-16 21:11 mgorecki
Poszli w góry w samych slipach
Autor: Grupa Podhalańska GOPR Poszli w góry w samych slipach

Skrajnie trudne warunki pogodowe panują nie tylko w górach, ale właściwie w całym kraju. Weekend 16-17 stycznia jest najprawdopodobniej najzimniejszym w Polsce od przeszło dwóch lat. Tymczasem pięcioro turystów wybrało się na Babią Górę w szortach i butach – bez długich spodni, swetra, czy kurtki. Kiedy jedna z kobiet osłabła, potrzebna była pomoc ratowników GOPR.

Babia Góra. W najzimniejszy dzień w roku poszli w góry w szortach

Śmiali turyści zamierzali dojść na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego w letnich ubraniach. Według szacunków ratowników GOPR i prognoz IMGW, temperatura na miejscu wynosiła blisko -14 stopni Celsjusza. Obowiązywał drugi stopień zagrożenia lawinowego. Kiedy piątka śmiałków znalazła się w rejonie Gówniaka, w masywie Babiej Góry, jedna z kobiet osłabła.

Zobacz też: Dziś NAJZIMNIEJSZA noc w POLSCE!? Śnieg, potężne MROZY, zamiecie i zawieje! Gdzie będzie najgorzej? [ZDJĘCIA]

Piątce turystów, jeszcze przed przybyciem ratowników, pomogli inni turyści. Podzielili się z nimi ciepłymi ubraniami. Niestety, okazało się, że stan  kobiety uczestniczącej w wyprawie, był poważny i nie była ona w stanie wrócić na dół o własnych siłach.

Na miejsce wyruszyła ponad 20-osobowa grupa ratowników z beskidzkiego i podhalańskiego GOPR-u.

Ratownicy ogrzali wychłodzoną kobietę. Kiedy turystka nie mogła już schodzić na własnych nogach, umieścili ją na noszach i znieśli na Przełęcz Krowiarki, gdzie została przekazana do karetki pogotowia. Pozostałe cztery osoby o własnych siłach w asyście ratowników zeszły na dół.

Poza tym, część ratowników uczestniczących w akcji skierowana została w rejon ruin schroniska Beskidenverein, gdzie na pomoc oczekiwał mężczyzna, który w trudnych warunkach pogodowych stracił orientację w terenie. Mężczyzna został bezpiecznie sprowadzony do schroniska na Markowych Szczawinach.

- Przestrzegamy, że w górach panują obecnie bardzo trudne warunki pogodowe - intensywne opady śniegu powodują, że wiele szlaków jest nieprzetartych i wymaga męczącego torowania. Dodatkowo niskie temperatury wymagają posiadania właściwego ubioru oraz dodatkowego wyposażenia. Przestrzegamy, aby cele swoich górskich wypraw dopasowywać do panujących w górach warunków oraz od posiadanych umiejętności, wyposażenia i doświadczenia – mówi prezes GOPR-u.

Górale ZROZPACZENI w Zakopanem: Zarobiłem 20 zł! Zwijam interes!