Czy górnicy zarabiają dużo?

Barbórka 2022. Przywileje górnicze. Dodatkowe pensje, deputat, dodatki, nagrody [GALERIA]

2022-12-04 7:00

Ile zarabiają górnicy w Polsce? Wielu osobom wydaje się, że krocie. W końcu górnicy ciężko harują w trudnych warunkach i zasługują na to, by ich trud odpowiednio wynagradzać. Jednak nie jest to takie oczywiste. Górnicy mogą liczyć co prawda na szereg przywilejów, które są zapisane w rozporządzeniu. Czy jednak rzeczywiście możemy im z tego tytuły pozazdrościć? Zobacz, jakie przywileje górnicze przysługują pracownikom kopalń.

Barbórka jak co roku przypada 4 grudnia. Na Śląsku to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu. Dzień Górnika to w naszym regionie prawdziwe święto. To również doskonały moment, by zastanowić się na kondycją i przyszłością polskiego górnictwa. W szczególności biorąc pod uwagę fakt, że ostatnie lata były dla branży niezwykle trudny (epidemia koronawirusa, Europejski Zielony Ład). A jednak po wybuchu wojny na Ukrainie okazało się, iż węgiel to w polskich warunkach nadal surowiec niezwykle potrzebny. Wielu polityków zaczyna już przebąkiwać, że nie chcą tak szybkiego zamykania kopalń, jak dotąd przewidziano. Czy w naszym kraju znów będzie się opłacało zostać górnikiem?

Zarobki górników w Polsce

Górnik brzmi dumnie, ale nadal to jedna z najtrudniejszych profesji - ciężka harówka w niezwykle trudnych warunkach. Wielu osobom wydaje się, że górnicy zarabiają spore pieniądze. Diabeł tkwi w szczegółach. Rzeczywiście, wedle danych GUS średnie zarobki w górnictwie wynoszą 7 180 złotych. Jest to jednak znacząco zawyżona stawka, bowiem obejmuje również pensje na stanowiskach kierowniczych. W rzeczywistości średnia pensja górnicza to około 4,3 tys. złotych. Czy to dużo, biorąc pod uwagę ryzyko, z jakim muszą się zmagać na co dzień pracownicy kopalń?

Jakie przywileje przysługują górnikom?

Górnicy mogą jednak liczyć na szereg przywilejów, które zapewnia im tzw. Karta Górnika. To rządowe rozporządzenie, gwarantujące pracownikom branży spore wsparcie m.in. w postaci dodatków, nagród, praw honorowych, przywilejów socjalnych i w zakresie zaopatrzenia emerytalnego. Jak to wygląda w praktyce? Szczegóły możesz zobaczyć w poniższej galerii.

Protest górników pod biurem Morawieckiego w Katowicach
Sonda
Czy polscy górnicy zarabiają dużo?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany