nowa cerkiew

i

Autor: Shutterstock nowa cerkiew

Wierni już czekają!

Bielsko-Biała. W mieście powstanie nowa świątynia? Chodzi o cerkiew prawosławną

2023-03-23 10:42

W Bielsku-Białej może powstać nowa świątynia. W czwartek (23 marca) ma zapaść kluczowa decyzja w tej sprawie, dotycząca przekazania w użytkowanie wieczyste działki w dzielnicy Kamienica. To właśnie w tym miejscu ma powstać cerkiew dla wiernych prawosławnych, którzy w obecnej chwili biorą udział w nabożeństwach w kościele katolickim.

Nowa świątynia w Bielsku-Białej? Kluczowa decyzja radnych

W czwartek (23 marca) Rada Miasta Bielsko-Biała ma podjąć decyzję o przekazaniu w użytkowanie wieczyste działki w dzielnicy Kamienica dla bielskiej parafii prawosławnej na okres 99 lat. Wszystko dlatego, że wierni z parafii Świętej Trójcy w Bielsku-Białej, która powstała w styczniu 2023 roku podstawie dekretu prawosławnego biskupa łódzkiego oraz poznańskiego, uczęszczają na nabożeństwa do świątyni katolickiej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Proboszcz prawosławnej parafii, ks. Marcin Bielawski stwierdził, że na uroczystości przychodzi między 60 a 80 osób, ale wiernych prawosławnych może być więcej. Chodzi chociażby o uchodźców z Ukrainy. Dlatego coraz bliższa realizacji wydaje się idea budowy nowej świątyni, w której będą mogli sprawować obrządki.

Jak wynika z projektu uchwały, który opublikował serwis bielsko.info, wnioskodawcy zostanie udzielona bonifikata w wysokości 80 procent na pierwszą opłatę i kolejne opłaty roczne. Podobnie dzieje się w przypadku kościołów katolickich.

Cerkiew w Bielsku-Białej. Kiedy powstanie?

Plan budowy nowej świątyni w Bielsku-Białej nie jest niczym nowym. Już w 2020 roku wyznaczyło 10 potencjalnych lokalizacji, z których wybrano jedną. Cerkiew ma być niewielka, drewniana, obok będzie znajdował się dom parafialny. Koszty nie są na ten moment znane. Budowa ma się rozpocząć w ciągu pół roku od zawarcia aktu notarialnego, a zakończyć w ciągu trzech lat.

Sonda
Czy wierzysz w istnienie Boga?
Świątynia Opatrzności, czyli... gdy nic nie słychać!