Nowe fakty

Bielsko-Biała. Zagłodzili małą Elizkę. Karolina G. i Damian Cz. skazani na 25 lat. Zbigniew Ziobro chce dla nich dożywocia!

2023-03-11 7:54

Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce dożywocia dla pary rodziców skazanych za zagłodzenie dziecka! Eliza († 5 l.) zmarła z wycieńczenia w koszmarnych warunkach w kamienicy w Bielsku-Białej. Karolina G. (28 l.) i Damian Cz. (35 l.) zgotowali swojej córeczce piekło. Mieli spędzić w więzieniu 25 lat. Czy uda się zaostrzyć wyrok?

Bielsko-Biała. Zagłodzili małą Elizę, Zbigniew Ziobro chce dla nich dożywocia

Koszmar rozegrał się w 2017 roku. Eliza cierpiała na poważną chorobę układu nerwowego. Była niepełnosprawna i wymagała szczególnej opieki. Jednak jej rodzice nie zapewniali jej choćby podstawowej. Nie otrzymywała leków, nie wychodziła z mieszkania. Leżała w kojcu we własnych fekaliach, dookoła walały się sterty śmieci. 5-latka konała miesiącami. Odeszła w październiku 2017 r. Sekcja zwłok wykazała, że bezpośrednią przyczyną zgonu było nieleczone zapalenie płuc. Według prokuratury, Eliza umierała przez kilka miesięcy. W mieszkaniu przebywała też 3-letnia siostra Elizy. Ona również była niedożywiona.

Rodzice Elizy usłyszeli zarzut zabójstwa. Prokuratura chciała dożywocia. Sąd skazał Karolinę G. i Damiana Cz. na karę 15 lat więzienia. Wyrok zaskarżyły i obrona, i prokuratura. W 2022 r. Sąd Apelacyjny we Katowicach podwyższył wyrok do 25 lat więzienia. Sąd apelacyjny ocenił, że zachowanie rodziców było zabójstwem ze szczególnym okrucieństwem. Z nim z kolei nie zgadza się Zbigniew Ziobro.

Jak przekazała Polska Agencja Prasowa, Zbigniew Ziobro wniósł do Sądu Najwyższego o kasację wyroku. - "Tylko kara eliminacyjna dożywotniego pozbawienia wolności pozwoli prawidłowo kształtować świadomość prawną społeczeństwa" - stwierdza w kasacji prokurator generalny. Zbigniew Ziobro nie wierzy w ich skruchę. - "Trudno uznać ich tłumaczenie, że opieka nad dzieckiem ich przerosła, skoro intencjonalnie zaniechali udzielenia mu jakiejkolwiek pomocy, a przy tym nie zwrócili się do stosownych instytucji" - podkreślono w skardze.

Sonda
Czy dożywocie to odpowiednia kara za zabójstwo?
Nasi Partnerzy polecają