Szokujące kulisy tragedii

Biskup zabrał głos w sprawie wybuchu gazu na plebanii w Katowicach. Potwierdził straszne doniesienia

2023-01-30 19:51

Biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec przyznał w rozmowie z PAP, że rodzina mieszkająca w kamienicy, w której w piątek (27 stycznia) doszło do wybuchu gazu, była od wielu lat skonfliktowana z parafią. Spór miał dotyczyć nieporozumień na tle finansowym. Duchowny przyznał, że wybuch mógł nie być wypadkiem, lecz celowym działaniem.

Wybuch gazu na plebanii w Katowicach. Rodzina była skonfliktowana z parafią

W rozmowie z PAP, biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec odniósł się do treści listu rodziny zamieszkującej kamienicę przy ul. bp. Bednorza, w której w piątek (27 stycznia) doszło do wybuchu gazuDuchowny przyznał, że rodzina od wielu lat była skonfliktowana z parafią, a spór miał tło finansowe. Sprawa trafiła nawet do sądu, który przyznał jednak rację parafii. Według słów biskupa, rodzina która przed laty zajmowała się kościołem, mieszkała na plebanii i była utrzymywana przez parafię - nie płaciła czynszu i rachunków za media. - Od ładnych paru lat te osoby tylko sobie mieszkały i się sądziły z parafią. Nie jest też tak, że te osoby były bez środków do życia, otrzymywały emeryturę, pani pracowała - powiedział biskup Niemiec.

Osoby będące autorami listu, który dotarł do redakcji programu "Interwencja" tłumaczyły, że będąc w ciężkiej sytuacji materialnej zwróciły się o pomoc do księdza, u którego zamieszkiwały i dla którego pracowały. Wsparcia miały nie otrzymać, stąd członkowie rodziny zdecydowali się na popełnienie samobójstwa rozszerzonego. - To jest granie na uczuciach (...) W tej chwili ktoś, kto to będzie czytał, będzie mógł oskarżać parafię, natomiast trzeba poznać i drugą stronę, jak to wszystko wyglądało - mówi bp Niemiec. Duchowny dodaje, że wybuch gazu mógł nie być przypadkowy, lecz zaplanowany tak, by w eksplozji zginęli również inni ludzie. Nie mogę sobie tego inaczej wytłumaczyć. Czy usprawiedliwieniem będzie brak wyobraźni – że nasze mieszkanie wyleci w powietrze, skoro nad nami jest jeszcze jedno i drugie piętro? - tłumaczy zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys bądź masz myśli samobójcze, zwróć się do dyżurujących psychologów i specjalistów. Gdzie możesz szukać pomocy?

  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212
  • Wsparcie dla osób po stracie bliskich - będących w żałobie: 800 108 108
  • Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123
  • Strona internetowa pokonackryzys.pl

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, koniecznie zadzwoń na numer alarmowy 112.

Wybuch gazu w Katowicach. Relacja świadka zdarzenia i szefa pogotowia ratunkowego
Sonda
Czy depresja to problem, z którym walczy się w Polsce w odpowiedni sposób?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany