Bytom: Pożar elektrociepłowni Szombierki. Spłonął zabytkowy taśmociąg

2015-07-29 9:04

11 zastępów straży pożarnej gasiło pożar jaki wybuchł w nocy w zabytkowej elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Doszczętnemu spaleniu uległo 20 m nieczynnego już zabytkowego taśmociągu, prowadzącego z kop. Bobrek do Elektrowni Szombierki.

Pożar wybuchł po północy, w nocy z wtorku na środę. Na miejsce najpierw zostało wysłanych 5 zastępów straży pożarnej. Po przyjeździe okazało się, że płonie stary zabytkowy taśmociąg oraz przylegające do niego sąsiadujące budynki. Natychmiast ściągnięto dodatkowe posiłki. W sumie z pożarem walczyło 11 zastępów straży pożarnej. 

Ogień udało się opanować dopiero około godziny 4 nad ranem. Doszczętnemu spaleniu uległo 20 metrów nieczynnego już zabytkowego taśmociągu, prowadzącego z kop. Bobrek do Elektrowni Szombierki wraz z nadpaleniem przyległego budynku. Całkowitym spaleniu uległa też zabudowa wewnętrzna gdyż jak się okazało na miejscu, była zrobiona z konstrukcji drewnianej.

- W akcji uczestniczyło 11 zastępów straży pożarnej. Prawdopodobna przyczyną pożaru było podpalenie przez osoby trzecie. Wstępnie straty szacuje się na 100 tys. zł - mówi Adam Wilk z Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu. 

Warto przypomnieć, że w ostatnich dniach doszło do kradzieży 800 metrów kostki brukowej z terenu elektrowni i szyn kolejowych. 

- Dlaczego i kto chce świadomie zniszczyć taki piękny zabytek kultury? Zwracamy się do władz naszego miasta, oraz samorządu oraz jednostek podległych o podjęcie racjonalnych kroków w celu ratowania Elektrociepłowni Szombierki - apeluje Maciej Gajos z organizacji Bytom Śladem Wojny. 

Informację otrzymaliśmy od pasjonatów lokalnej historii z Bytom Śladem Wojny

GROŹNY POŻAR ELEKTROWNI SZOMBIERKI !!!!!O godzinie 00,32 do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu ...Posted by Bytom - śladem wojny on 28 lipca 2015
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE