Dać kopertę księdzu na kolędzie, czy nie dać? Oto jest pytanie. Odpowiedź na nie zna... ksiądz

i

Autor: Archiwum/TikTok padre.adriano Dać kopertę księdzu na kolędzie, czy nie dać? Oto jest pytanie. Odpowiedź na nie zna... ksiądz

Ważny temat

Dać kopertę księdzu na kolędzie, czy nie dać? Oto jest pytanie. Odpowiedź na nie zna... ksiądz

Po Świętach Bożego Narodzenia wystartuje kolejny sezon kolęd, czyli tradycyjnego odwiedzania domów i mieszkań przez księży z lokalnych parafii. Jak co roku Polacy mają poważną zagwozdkę, czy dać kopertę z pieniędzmi, czy nie dać, a jeśli już dawać, to ile powinno się w niej znaleźć. Wszelkie wątpliwości w tej sprawie rozwiewa ksiądz z Rybnika.

Ile dać w kopercie? Ksiądz rozwiewa wątpliwości

Co roku w całej Polsce odbywa się kolęda. Księża wraz z ministrantami odwiedzają domy swoich parafian. Kiedy do nich dochodzi, ksiądz modli się z rodziną, błogosławi dom i... następuje pewien dość krępujący moment. Chodzi o kwestię koperty i pieniędzy, bowiem w wielu domach utarło się, że skoro ksiądz ich odwiedza, to trzeba dać mu w kopercie pieniądze. Ile? Tu tak naprawdę nie wiadomo, więc co roku część parafian staje przed nie lada problemem dotyczącym tego, ile i czy w ogóle włożyć coś do koperty. Te wątpliwości rozwiewa popularny na TikToku ksiądz Adrian Chojnacki z Rybnika. 

Jeżeli ktoś chce złożyć ofiarę, to ją daje. Jeśli nie chce, to nie daje - mówi popularny Padre Adriano i dodaje: - Jeśli nie chcesz wpuszczać kolędy, to masz do tego prawo. Kolęda jest po to, aby ksiądz mógł pomodlić się wspólnie z rodziną i oddać dom pod opiekę Pana Boga

Jeśli już jednak zdecydujemy się dać pieniądze, to... no właśnie. Ile? Tę kwestę w swoim sondażu próbował rozstrzygnąć Onet. Wynika z niego, że wśród odpowiedzi najczęściej przeważała kwota do 50 zł oraz od 81 do 100 zł. Zaledwie 1 procent badanych wskazał kwotę powyżej 200 zł, a 2 procent powiedziało, że od 151 do 200 zł. 

Jeszcze jedna, ważna rzecz. 35 procent badanych jasno opowiedziało się za tym, aby w czasie kolędy nie dawać księdzu koperty.

Nasi Partnerzy polecają