Elektrociepłownia Szombierki zamieni się w Latarnię

2019-10-23 10:19 Redakcja
Obiekt niemożliwy Bytom
Autor: mat. prasowe

Architekt Przemo Łukasik zrealizuje w Bytomiu projekt pod nazwą Latarnia, polegający na oświetleniu jednej z wież Elektrociepłowni Szombierki. Będzie to symboliczny apel o ochronę postindustrialnego dziedzictwa miasta. Inauguracja projektu odbędzie 25 października o godz. 18.00.

Latarnia jest jednym z Obiektów Niemożliwych, stworzonych przez cenionych polskich architektów z okazji jubileuszu 25-lecia miesięcznika „Architektura-murator”. Przemo Łukasik przygotował projekt, polegający na oświetleniu jednego z kominów zabytkowej i symbolicznej dla Bytomia Elektrociepłowni Szombierki. Architekt znany z walki o zachowanie postindustrialnego dziedzictwa, stworzy świetlną instalację, która stanowić ma symboliczne wołanie o ratunek dla wyludniającego się Bytomia.

Przemo Łukasik jest autorem Bolko-Loftu, najbardziej znanego domu jednorodzinnego w Polsce, w którym do dziś mieszka wraz z rodziną. Budynek ten, będący adaptacją dawnej lampiarni w Bytomiu, stał się manifestem postawy twórczej architekta, silnie związanego ze śląską tożsamością.

Przemo Łukasik to współzałożyciel pracowni Medusa Group, która oprócz projektów stricte architektonicznych ma na koncie także prace związane z designem i szeroko rozumianą sztuką wizualną. Do najważniejszych realizacji biura należą: przebudowa dawnego spichlerza w Gliwicach na lofty, wnętrza stołecznej hali Koszyki oraz budynek Akademia High School w Warszawie, nominowany do prestiżowej europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award 2019.

Uroczysta inauguracja Obiektu Niemożliwego w Bytomiu odbędzie się 25 października o godz. 18.00 w Teatrze Rozbark (ul. Kilara 29 dawna Dojazd 29).

Co jest niemożliwe w architekturze i czy architekci mogą to przezwyciężyć? Z okazji 25-lecia „Architektury-murator” zaproszono trzech wybitnych architektów, nauczycieli-mentorów, przedstawicieli trzech różnych pokoleń, by zmierzyli się z pojęciem niemożliwości i spróbowali, poprzez symboliczną przestrzenną instalację, wyrazić istotę swoich zmagań w architekturze. Instalacje zrealizowane zostały już w dwóch miastach. We Wrocławiu 11 października powstała instalacja Jerzego Łątki. 18 października w Krakowie odbył się wernisaż projektu prof. Dariusza Kozłowskiego.

Więcej informacji znajduje się TUTAJ.