Fatalne wieści! Erwin Sówka nie żyje. To światowej sławy malarz ze Śląska. "Skarb tego regionu"

2021-01-21 12:46 bw
Fatalne wieści! Erwin Sówka nie żyje. To światowej sławy malarz ze Śląska. Skarb tego regionu
Autor: Facebook; Erwin Sówka Fatalne wieści! Erwin Sówka nie żyje. To światowej sławy malarz ze Śląska. "Skarb tego regionu"

Urodził się 18 czerwca 1936 roku w Katowicach-Giszowcu, w rodzinie górniczej. Był niezwykłym malarzem i ostatnim żyjącym artystą z Grupy Janowskiej. Niestety, 21 stycznia 2021 roku zmarł w wieku 84 lat. Erwin Sówka nie żyje, mieszkańcy Śląska są wstrząśnięci. "Skarb tego regionu", wspomina go katowicki radny Łukasz Borkowski.

Erwin Sówka nie żyje. Ostatni artysta z Grupy Janowskiej zmarł w wieku 84 lat

Erwin Sówka nie żyje! 21 stycznia 2021 roku zmarł w wieku 84 lat. To polski malarz zaliczany do prymitywistów, emerytowany górnik kopalni węgla kamiennego Wieczorek w Janowie, był ostatnim żyjącym twórcą Grupy Janowskiej (gdy z grupy odszedł Teofil Ociepka, wyznaczył go na swojego następcę jako poważnie podchodzącego do okultyzmu, mistyki i śląskiego genius loci). Artysta urodził się w rodzinie górniczej w Katowicach-Giszowcu. W wieku 16 lat podjął pracę w elektrowni Jerzy przy kopalni Giesche i już wtedy namalował swój pierwszy obraz. W krótkim czasie podjął pracę jako górnik w kopalni Giesche, gdzie pracował razem z Ewaldem Gawlikiem. Na emeryturę przeszedł w 1986 roku. "Wielka strata. Zmarł Erwin Sówka, ostatni artysta Grupy Janowskiej. To właśnie oni, śląscy prymitywiści byli zjawiskiem wyjątkowym i skarbem tego regionu. Jego obrazy to czysta magia i element nadprzyrodzony w śląskiej scenerii kopalń i familoków", napisał na Twitterze radny z Katowic, Łukasz Borkowski. 

Erwin Sówka nie żyje. To malarz uznany na całym świecie

W swojej twórczości Sówka nawiązuje do mitów górniczych i kultury starożytnego wschodu. Przedstawia głównie akty kobiece na tle Nikiszowca, domów z wielkiej płyty, ogródków działkowych, górników i ich mieszkań. Osiągnął światowy rozgłos. Jego prace prezentowane były w kraju i za granicą m.in. we Francji, Włoszech, i Chorwacji, a odnaleźć je można w zbiorach m.in.: Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Galerii „Barwy Śląska” oraz w wielu polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych. Posiada biogram w Światowej Encyklopedii Sztuki Naiwnej. O jego twórczości powstało kilka filmów dokumentalnych (m.in. Sówka Erwin Adama Sikory z 2005), a Lech Majewski nakręcił pełnometrażową opowieść o malarzu i Grupie Janowskiej pt. Angelus (2001). W ostatnich latach życia mieszkał w Katowicach w dzielnicy Zawodzie.

W 2012 został laureatem Cegły Janoscha, nagrody przyznawanej przez katowicką redakcję Gazety Wyborczej za zasługi w zachowywaniu kulturowej tożsamości Górnego Śląska i rozsławianiu regionu. W 2013 odznaczony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. W 2014 roku wystąpił w teledysku grupy Pilar – w utworze Świt zagrał samego siebie. W 2017 roku otrzymał srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Gdy zaginęły, były jeszcze dziećmi. Od lat trwają poszukiwania tych kobiet