Fatalne wieści! Erwin Sówka nie żyje. To światowej sławy malarz ze Śląska. Skarb tego regionu

i

Autor: Facebook; Erwin Sówka Fatalne wieści! Erwin Sówka nie żyje. To światowej sławy malarz ze Śląska. "Skarb tego regionu"

Fatalne wieści! Erwin Sówka nie żyje. To światowej sławy malarz ze Śląska. "Skarb tego regionu"

2021-01-21 12:46

Urodził się 18 czerwca 1936 roku w Katowicach-Giszowcu, w rodzinie górniczej. Był niezwykłym malarzem i ostatnim żyjącym artystą z Grupy Janowskiej. Niestety, 21 stycznia 2021 roku zmarł w wieku 84 lat. Erwin Sówka nie żyje, mieszkańcy Śląska są wstrząśnięci. "Skarb tego regionu", wspomina go katowicki radny Łukasz Borkowski.

Erwin Sówka nie żyje. Ostatni artysta z Grupy Janowskiej zmarł w wieku 84 lat

Erwin Sówka nie żyje! 21 stycznia 2021 roku zmarł w wieku 84 lat. To polski malarz zaliczany do prymitywistów, emerytowany górnik kopalni węgla kamiennego Wieczorek w Janowie, był ostatnim żyjącym twórcą Grupy Janowskiej (gdy z grupy odszedł Teofil Ociepka, wyznaczył go na swojego następcę jako poważnie podchodzącego do okultyzmu, mistyki i śląskiego genius loci). Artysta urodził się w rodzinie górniczej w Katowicach-Giszowcu. W wieku 16 lat podjął pracę w elektrowni Jerzy przy kopalni Giesche i już wtedy namalował swój pierwszy obraz. W krótkim czasie podjął pracę jako górnik w kopalni Giesche, gdzie pracował razem z Ewaldem Gawlikiem. Na emeryturę przeszedł w 1986 roku. "Wielka strata. Zmarł Erwin Sówka, ostatni artysta Grupy Janowskiej. To właśnie oni, śląscy prymitywiści byli zjawiskiem wyjątkowym i skarbem tego regionu. Jego obrazy to czysta magia i element nadprzyrodzony w śląskiej scenerii kopalń i familoków", napisał na Twitterze radny z Katowic, Łukasz Borkowski. 

Erwin Sówka nie żyje. To malarz uznany na całym świecie

W swojej twórczości Sówka nawiązuje do mitów górniczych i kultury starożytnego wschodu. Przedstawia głównie akty kobiece na tle Nikiszowca, domów z wielkiej płyty, ogródków działkowych, górników i ich mieszkań. Osiągnął światowy rozgłos. Jego prace prezentowane były w kraju i za granicą m.in. we Francji, Włoszech, i Chorwacji, a odnaleźć je można w zbiorach m.in.: Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Galerii „Barwy Śląska” oraz w wielu polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych. Posiada biogram w Światowej Encyklopedii Sztuki Naiwnej. O jego twórczości powstało kilka filmów dokumentalnych (m.in. Sówka Erwin Adama Sikory z 2005), a Lech Majewski nakręcił pełnometrażową opowieść o malarzu i Grupie Janowskiej pt. Angelus (2001). W ostatnich latach życia mieszkał w Katowicach w dzielnicy Zawodzie.

W 2012 został laureatem Cegły Janoscha, nagrody przyznawanej przez katowicką redakcję Gazety Wyborczej za zasługi w zachowywaniu kulturowej tożsamości Górnego Śląska i rozsławianiu regionu. W 2013 odznaczony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. W 2014 roku wystąpił w teledysku grupy Pilar – w utworze Świt zagrał samego siebie. W 2017 roku otrzymał srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Gdy zaginęły, były jeszcze dziećmi. Od lat trwają poszukiwania tych kobiet

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki