Gminy pomagają niepełnosprawnym dotrzeć do urn wyborczych

2019-10-13 16:00 abe
Wózek inwalidzki
Autor: Max Pixel

Wśród ubiegających się o mandat do parlamentu jest nieco niepełnosprawnych kandydatów. Jednak zdecydowanie więcej jest takich takich, którzy chcieliby zagłosować, ale wcale niełatwo im dotrzeć do urny. Takim wyborcom pomagają urzędy gminy.

Dąbrowski magistrat przygotował specjalny samochód do przewozu osób poruszających się wyłącznie na wózkach inwalidzkich. – Przyjmowaliśmy zgłoszenia do soboty. Zgłosiły się cztery osoby – informuje Iwona Pawlik z dąbrowskiego Urzędu. Oczywiście nie oznacza to, że tylko tylu niepełnosprawnych głosowało w tym mieście, ale to, że tylu bez pomocy nie mogłoby skorzystać z prawa do głosowania. Darmowy dojazd dla osób nie mogących się samodzielnie poruszać zorganizowało także m.in. w Jaworznie czy w Rudzie Śląskiej. Gminy nie mają obowiązku prawnego, by dowozić niepełnosprawnych do lokali wyborczych. To zależy od dobrej woli lokalnej władzy i jej możliwości technicznych.

„Samorząd POWINIEN zapewnić dowóz osobie niepełnosprawnej do lokalu wyborczego – odpowiedziało Polskiej Agencji Prasowej na wątpliwości Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. – U nas w Sosnowcu, jeśli niepełnosprawny nie może dotrzeć do lokalu wyborczego sam lub z pomocą rodziny lub znajomych, to Urząd mu w tym pomoże. Tak jest od lat – podkreśla Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.