MIJA 45 LAT OD KATASTROFY

Górnicy jechali do pracy, gdy autokary runęły do Jeziora Żywieckiego. Zginęło 30 osób

2023-11-15 11:09

Mija 45 lat od jednej z największych katastrof drogowych w Polsce. 15 listopada 1978 r. w Oczkowie niedaleko Żywca dwa autokary wiozące pracowników do kopalń wpadły w poślizg i runęły do Jeziora Żywieckiego. Zginęło 30 osób. Wypadek przeżyło tylko dziewięciu pasażerów.

Mija 45 lat od jednej z największych katastrof drogowych w Polsce

Do katastrofy doszło 15 listopada 1978 r. nad ranem. Autobus wiozący górników do kopalni Brzeszcze, Ziemowit i Mysłowice w wąwozie Wilczy Jar wpadł w poślizg i runął z mostu w kilkunastometrową przepaść do Jeziora Żywieckiego. Kilkanaście minut później to samo spotkało drugi autobus, który spadł 3 metry obok. W katastrofie zginęło 30 osób: 27 górników, wdowa po górniku, który dwa tygodnie wcześniej zginął w wypadku, oraz dwóch kierowców. Przeżyło 9 pasażerów. Jeden z autokarów prowadził Józef Adamek - ojciec słynnego boksera, Tomasza Adamka. Tragedia w Oczkowie była drugą pod względem liczby ofiar katastrofą, jakie wydarzyły się po wojnie na polskich drogach. 

Obecne władze pamiętają o ofiarach katastrofy

- Władze samorządowe pamiętają o ofiarach tragedii. Uczcimy je prosząc mieszkańców o modlitwę. Z uwagi na trwający obecnie gruntowny remont drogi w miejscu katastrofy, nie zostaną w tym roku złożone jednak kwiaty przed obeliskiem. Wrócimy za rok – przekazał w rozmowie z PAP rzecznik żywieckiego magistratu, Mariusz Hujdus.

Za oficjalną przyczynę wypadku prokuratorzy z Bielska-Białej uznali błąd kierowców, którzy nie zachowali ostrożności i nie dostosowali prędkości do warunków na śliskiej szosie. Historyk Paweł Zyzak, autor książki "Tajemnica Wilczego Jaru", uważa jednak, że śledztwo było prowadzone tak, by niczego nie wyjaśnić. Zwrócił uwagę na krążącą wówczas plotkę, że świadkowie widzieli na moście milicyjny samochód. To on miał doprowadzić do wypadku.

Katastrofa lotnicza w Chrcynnie. Komisja ujawniła wstępny raport
Sonda
Interesujesz się historią Titanica?
Nasi Partnerzy polecają