Gorolski Święto+Zaolzie

i

Autor: Gorolski Święto

Hej cepry! A może przyjedziecie na beskidzkie święto folkloru?

2019-07-26 10:43

Warto. To już 56. Tydzień Kultury Beskidzkiej, od 27 lipca do 4 sierpnia. To sto zespołów i blisko cztery tysiące wykonawców, również z zagranicy. Niestety, braci Golców na scenie nie będzie, ale wśród publiczności? Kto wie…

Beskidzkie święto folkloru, to kilka festiwali w różnych lokalizacjach, w tym i po drugiej stronie granicy, na Zaolziu w Jabłonkowie. A po naszej stronie: od Wisły, przez Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Ujsoły, Istebną po…. Oświęcim. I tak Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu będzie miał już pięćdziesiątą edycję, a Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne – trzydziestą. Do tego 72. Gorolski Święto w Jabłonkowie, 25. Festyn Istebniański, rzecz jasna w Istebnej i w Ujsołach 41. Wawrzyńcowe Hudy.

Tegoroczną edycję Tygodnia zainauguruje 26 lipca (15:00) barwny korowód, który przetoczy się ulicami Wisły (zobacz filmik z 2018 r.). Takie same przemarsze z muzyką i śpiewem będzie można zobaczyć w kolejnych dniach w Szczyrku, Istebnej, Żywcu, znowu w Wiśle oraz w Jabłonkowie. Nie będziemy rozpisywać się, kto, gdzie, skąd i z czym wystąpi, bo program jest tyleż atrakcyjny, co długi. Można się z nim zapoznać na tej stronie internetowej. Głównym organizatorem tego barwnego przeglądu twórczości górali (nie tylko z Polski) jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, będący jednostką samorządu województwa śląskiego.

Nasi Partnerzy polecają