Schron zdj. poglądowe

i

Autor: pixabay.com

III wojna światowa. Gdzie są schrony w Katowicach?

2020-01-08 10:55

W związku z napiętą sytuacją na Bliskim Wschodzie pojawiły się pytania, czy konflikt ten nie wybuchnie na skalę międzynarodową. Tym bardziej, że z dnia na dzień jest coraz bardziej napięta. Iran grozi, że w odwecie za zabicie generała Sulejmaniego uderzył m.in. w sojuszników USA. Na ten moment na liście znajdują się takie państwa, jak Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ale jak wiadomo Polska należy do szerokiego grona przyjaciół Stanów Zjednoczonych. Czy mamy się czego obawiać?

Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda ochrona cywili na Śląsku i w Katowicach. Otóż jak pisał Dziennik Zachodni na Śląsku i Zagłębiu ogółem znajduje się około 3 tys. obiektów, w których można się skryć. To głównie pozostałości z czasów zimnej wojny Chodzi przede wszystkim o:

  • piwnice w blokach (budowanych w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia)
  • piwnice w szkołach (budowanych na przełomie lat 50. i 60. XX wieku)
  • w podziemiach zakładów przemysłowych

Niestety, w przypadku tych ostatnich coraz mniej nadaje się do użytkowania. Wiele zakładów zamknięto i polikwidowano. Schrony znajdują się obecnie m.in. w budynkach użyteczności publicznej - przykładem jest schron w Siemianowicach Śląskich pod Urzędem Miasta, który można zobaczyć na poniższym nagraniu.

Jak czytamy w "Informacji Prezydenta miasta Katowice n/t działalności w zakresie obronności miasta Katowice realizowanej przez Wydział Zarządzania Kryzysowego" przygotowanej w 2016 w Katowicach istnieje 256 budowli ochronnych (w budynkach mieszkalnych, szkołach, przedsiębiorstwach, w których schronienie jest przygotowane dla 27 456 osób.

- Większość znajduje się w budowanych w latach 60. i 70. budynkach mieszkalnych i zakładach pracy – powiedział w rozmowie z "Polityką" Piotr Jaworski ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Są w różnym stanie. Ustawa przewiduje, że można je wykorzystywać jako archiwa, magazyny - dodał.

W przypadku wprowadzenia zagrożenia III stopnia (m.in. wojny lub innego stanu zagrożenia państwa) mieszkańcy powinni zachować spokój i czekać na instrukcje służb. Te zobowiązane są wskazać im odpowiednie miejsce, gdzie jest bezpiecznie. Z archiwalnych artykułów wiemy, że taki schron znajduje się np. na ul. Pszczyńskiej.

Polscy żołnierze są bezpieczni. - Monitorujemy sytuację - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po wydarzeniach w Iraku:
Sonda
Czy Twoim zdaniem dojdzie do zaostrzenia się konfliktu USA - Iran?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki