Jasna Góra, Częstochowa: Agitacja wyborcza w kościele? Minister przemawiała z ambony!

2020-06-22 7:58

21 czerwca po raz piąty obchodzony był w Polsce Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji na Jasnej Górze w Częstochowie odprawiona została msza św. w intencji środowisk gospodarczych oraz przedsiębiorców. Największe emocje wywołało jednak wystąpienie wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, która przemawiała z kościelnej ambony! Padły oskarżenia o agitację wyborczą.

W niedzielę (21 czerwca) po raz 5. obchodzony był w Polsce Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji na Jasnej Górze w Częstochowie odprawiona została msza św. w intencji środowisk gospodarczych oraz przedsiębiorców. To jednocześnie 2. Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców na Jasną Górę - pierwsza odbyła się rok tremu.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele rządu, ministerstw, posłowie, senatorowie oraz przedstawiciele 200 organizacji przedsiębiorców. Na pielgrzymkę przybyła również wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która... wystąpiła z kościelnej ambony. Jej przemówienie zostało skrytykowane przez różne środowiska, pojawiły się też oskarżenia o wyborczą agitację w kościele.

- W tym roku ten dzień obchodzimy w szczególnym czasie, kiedy cały świat boryka się ze skutkami pandemii, a przedsiębiorcy są na pierwszej linii frontu walki z tym gospodarczym kryzysem - podkreślała Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Biurem Prasowym Jasnej Góry. - Dziś musimy jeszcze bardziej sobie przypomnieć o tych moralnych podstawach przedsiębiorczości, jakie jest miejsce i rola tego, kto przedsiębierze, tego, kto najbardziej ryzykuje, tego, kto tworzy miejsca pracy i któremu dziś pewnie warto przypomnieć o tym, dlaczego to robi - w jaki sposób należy interpretować słowa biblijne: ‘czyńcie sobie ziemię poddaną’, bo one w sposób szczególny adresowane są do przedsiębiorców. W tym trudnym czasie warto tymi wątpliwościami, obawami i troskami się dzielić, bo bez dobrej współpracy i przedsiębiorców pomiędzy sobą, ale między przedsiębiorcami, administracją rządową i całym społeczeństwem nie uporamy się ze skutkami kryzysu w taki sposób, w jaki byśmy sobie życzyli - dodała. 

- Jasna Góra to nie tylko miejsce kultu, które bliskie jest już kolejnym pokoleniom Polaków, ale to także wielkie i ważne miejsce w naszej historii. Ono jest uosobieniem, ucieleśnieniem nie tylko wielu zrywów i walk Polski o niepodległość, o wolność, ale także symbolem tego, co dla naszych wartości najważniejsze. To jest też takie miejsce, do którego warto przychodzić w tych trudnych czasach, kiedy podważamy porządek, podważamy ład, bo pandemia także unaocznia nam znacznie głębszy kryzys, z jakim mierzy się zachodnia cywilizacja. Warto powrócić do korzeni, a korzenie zachodniej cywilizacji są w takich miejscach jak Częstochowa - podkreśliła wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Wśród gości pielgrzymki byli także: Jarosław Gowin, przewodniczący klubu parlamentarnego Zjednoczona Prawica; Krzysztof Tchórzewski, przewodniczący sejmowej komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności; Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski, a także senatorowie, posłowie, samorządowcy.

Jak czytamy na stronie Jasnej Góry: - To jest trudny czas dla całego świata, trudny okres również dla polskich przedsiębiorców, tym ważniejsze jest, żeby szukali inspiracji w tym miejscu uświęconym polską tradycją, uświęconym wiarą - powiedział Jarosław Gowin, przewodniczący klubu parlamentarnego Zjednoczona Prawica. - Dla mnie przewodnikiem po tym, jak prowadzić gospodarkę w sposób zgodny z zasadami chrześcijaństwa, jest encyklika św. Jan Pawła II „Centesimus annus”. Wydaje mi się, że w tej encyklice warto szukać inspiracji do tego, w jaki sposób prowadzić działalność gospodarczą skutecznie, a jednocześnie w zgodzie z wartościami - podkreślał. 

Eucharystii o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Antoni Dydycz, biskup senior diec. drohiczyńskiej w zastępstwie abpa Wiktora Skworca, metropolity katowickiego, który z powodu kwarantanny w Kurii Arch. Katowickiej nie mógł przyjechać na pielgrzymkę.

Jak podaje Jasna Góra, arcybiskup Skworc napisał jednak specjalny apel z okazji obchodzonego w Polsce 21 czerwca Dnia Przedsiębiorcy, skierowany m.in. do uczestników jasnogórskiego spotkania: „Nie mogąc z powodu kwarantanny uczestniczyć w tym ważnym religijnie i społecznie wydarzeniu, serdecznie proszę – duchowieństwo i wiernych świeckich - do modlitwy za przedsiębiorców w tym trudnym dla nich czasie doświadczania skutków stanu epidemicznego” - pisze w apelu abp Skworc.

Do wystąpienia Emilewicz zza kościelnej ambony odniósł się już rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", rzecznik zaznaczył, że "biskupi już w 2005 r. we wskazaniach KEP do nowego wydania Odnowionego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego zwracali uwagę, że ambony nie powinno się wykorzystywać do wystąpień (przemówień), które nie są związane z proklamacją Słowa Bożego”.

- Jeżeli w jakimś miejscu, w kościele lub budynku parafialnym, pojawia się przypadek agitacji wyborczej, należy uznać to za naganne i niezgodne z misją Kościoła, którą jest głoszenie Ewangelii każdemu człowiekowi, niezależnie od poglądów politycznych. Świątynie nie są miejscami do uprawiania polityki, ale, jak podkreślał Jezus Chrystus, są domami modlitwy – skrytykował ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Super Raport 19 VI (goście: Dziambor, Cimoszewicz)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki