Włącznik pomaga zarządzać wszystkimi urządzeniami elektrycznymi w bydunku

i

Autor: Uniwersytet Śląski Włącznik pomaga zarządzać wszystkimi urządzeniami elektrycznymi w bydunku

Jednym przyciskiem zarządzasz całym budynkiem. Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego stworzyli włącznik sterujący urządzeniami elektrycznymi

2018-09-06 12:29

Służy do obsługi wszystkich urządzeń elektrycznych w inteligentnym domu. Zaprojektowali go naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje niewiele miejsca i jest łatwe w obsłudze. Jak działa?

Dzięki czterem niewielkim panelom użytkownicy między innymi otworzą lub zamkną bramę czy drzwi, włączą, wyłączą lub zmienią natężenie oświetlenia, ustawią temperaturę w pomieszczeniu, opuszczą lub podniosą rolety elektryczne, a nawet obsłużą ekran z rzutnikiem. Włącznik dotykowy może być stosowany zarówno w tzw. inteligentnych domach, jak również w budynkach użyteczności publicznej wyposażonych w zaawansowane rozwiązania technologiczne.

Decyzją Urzędu Patentowego RP urządzenie zostało objęte ochroną wzoru użytkowego. Użytkownik nie musi zapamiętywać, który z paneli obsługuje wybrane urządzenie. Na włączniku znajdują się bowiem cztery obszary dotykowe z różnymi podświetlanymi ikonami symbolizującymi dostępne w danym momencie funkcje. – Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele podobnych elementów automatyki inteligentnej, nam zależało jednak na tym, aby urządzenie nie tylko zajmowało niewielką powierzchnię na ścianie, lecz by było również łatwe w obsłudze – mówi dr Grzegorz Sapota z Instytutu Informatyki UŚ, współautor wzoru użytkowego.

Na panelu pojawiają się ikony, które oznaczają m.in.: lampę podłogową, oświetlenie schodów oraz wzmacniacz. Strzałka widoczna na ostatnim panelu daje możliwość zmiany wyświetlanych urządzeń i funkcji, pokazując kolejne urządzenia i mechanizmy. Po upływie pewnego czasu włącznik będzie wyświetlał najpierw ikony symbolizujące te czynności, które mieszkaniec domu w danym pomieszczeniu wykonuje najczęściej.

>>> Sezon na grzyby 2018: Gdzie są grzyby w woj. śląskim? Sprawdźcie najlepsze miejsca na grzybobranie

Tak skonfigurowany włącznik pozwoli sprawdzić ponadto, czy poszczególne elementy wyposażenia domu są: włączone lub wyłączone, otwarte lub zamknięte, zasunięte lub odsłonięte, dostępne bądź niedostępne itd. – Dzięki temu, jeśli chcielibyśmy zgasić światło w pokoju dziecka, będziemy mogli sprawdzić, czy ono samo wcześniej już tego nie zrobiło – mówi dr Grzegorz Sapota.

Dodatkowo panel może być sterowany głosem, przy pomocy pilota lub aplikacji zainstalowanej na przykład w smartfonie. Jak wyjaśnia naukowiec, tego typu włącznik wymaga instalacji kontrolera sterującego całym obiektem, przy czym można w tym przypadku skorzystać zarówno z dostępnych na rynku rozwiązań, jak również z autorskiego, zaprojektowanego przez informatyków z Uniwersytetu Śląskiego systemu.

Autorami objętego ochroną wzoru użytkowego są: dr Grzegorz Sapota z Zakładu Komputerowych Systemów Biomedycznych Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ oraz dyrektor Instytutu Informatyki UŚ prof. zw. dr hab. inż. Zygmunt Wróbel.

Czytaj także: Smacznie i tanio: Gdzie zjeść w Katowicach dobry, domowy obiad i nie wydać fortuny? [GALERIA]

Zobacz TO WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki