Józef Dzielicki

i

Autor: shutterstock, facebook

Przykre wieści

Józef Dzielicki nie żyje. Wybitny chirurg miał 81 lat

2022-12-13 19:21

Nie żyje prof. dr hab. n. med. Józef Dzielicki. Wybitny chirurg miał 81 lat. Tragiczną wiadomość przekazał na swoim profilu na Facebooku Mariusz Wójtowicz, prezes zarządu Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Józef Dzielicki był wieloletnim kierownikiem Kliniki Chirurgii Wad Rozwojowych Dzieci i Traumatologii SUM.

Józef Dzielicki urodził się w Tarnowskich Górach. Jak czytamy w biografii na jego stronie internetowej, w latach 1960-66 studiował medycynę na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu, gdzie uzyskał tytuł i dyplom lekarza medycyny. Był specjalistą z zakresu chirurgii ogólnej, chirurgii klatki piersiowej (torakochirurgii) oraz chirurgii dziecięcej. W 1993 roku uzyskał tytuł profesora Śląskiej Akademii Medycznej. Siedem lat później otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.

Józef Dzielicki był twórcą Akademickiego Centrum Chirurgii Małoinwazyjnej dla Dorosłych i Dzieci w PSK1 w Zabrzu. - Był autorem i współautorem ponad 150 publikacji z zakresu torakochirurgii, 60 prac z zakresu chirurgii małoinwazyjnej, wprowadził szereg operacji małoinwazyjnych wykonywanych po raz pierwszy w Polsce, w tym operację tarczycy, resekcje jelitowe, usunięcie płata płucnego metodą torakospokową - informuje Śląska Izba Lekarska w Katowicach.

Przez wiele lat Dzielicki kierował Kliniką Chirurgii Wad Rozwojowych Dzieci i Traumatologii SUM. Był związany z samorządem lekarskim.

O śmierci Dzielickiego poinformował na Facebooku Mariusz Wójtowicz, prezes zarządu w Szpitalu Miejskim w Zabrzu. Wybitny chirurg odszedł 11 grudnia w wieku 81 lat. - Dziękuje Panie Profesorze za przekazaną wiedzę podczas wspólnie przeprowadzonych operacji laparoskopowych w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka im. prof. Wojciecha Starzewskiego w Zabrzu - czytamy we wpisie Wójtowicza.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 15 grudnia (czwartek) o godz. 11.30 w Kościele Parafii Św. Jòzefa Robotnika w Tarnowskich Gòrach.

Nie żyje Mirosław Hermaszewski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany