10 porad dla otyłych, jak pokonać wstyd przed ćwiczeniami w fitness klubie

i

Autor: thinkstockphotos.com Dla otyłych osób największą barierą, która powstrzymuje ich przed treningami, jest ich własne ciało.

Kartka z kalendarza. Czy wiecie kto miał swoje święto 4 marca? [WIDEO]

2020-03-04 20:10

Prawie codziennie mamy w kalendarzu DZIEŃ KOMUŚ LUB CZEMUŚ dedykowany. Czy wiedzieliście, że 4 marca był poświęcony otyłym? To był ŚWIATOWY DZIEŃ OTYŁOŚCI.

1 marca w kalendarzu świąt nietypowych widniał Dzień Puszystych. Być „puszystym” wcale nie jest OK., o czym przypomina Światowy Dzień Otyłości. Ponad jedna czwarta Polaków i Polek CIERPI na otyłość i w tej statystyce zajmujemy w Europie 5. miejsce. Używamy czasownika CIERPI, bo otyłość jest CHOROBĄ, a nie jakąś tam estetyczną przypadłością. Główną przyczyną otyłości w Polsce jest? Tak, prawidłowa odpowiedź: nadmierne spożywanie cukru, tak „czystego”, jak i zwartego w produktach przetworzonych. Przeciętny Polak je o prawie 11,8 kg więcej cukru przetworzonego rocznie niż 10 lat temu! dotyczy już 23 proc. kobiet i 25 proc. mężczyzn. Nadwaga jest problemem dla 53 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn. Wynika stąd, że aż 3 na 5 dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty – przypomnijmy raz jeszcze – jest otyły.

Otyłość, jak choroba uznana za PRZEWLEKŁĄ, generuje inne schorzenia: cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę (ta skutkuje udarami, zawałami, bezdechem sennym itd.), zwyrodnienia kręgosłupa, stawów kolanowych i biodrowych (od nadmiernego ciężaru) i jest ISTOTNYM czynnikiem wywołującym choroby nowotworowe. Rocznie rozpoznaje się w świecie kilka milionów przypadków raka, szacuje się, że ok. 100 tys. spowodowanych jest wyłącznie nadmierną masą ciała wywołaną otyłością. Chodzi m. in. o raka jelita grubego, nerki, piersi, przełyku, oraz trzustki.

Leczenie tylko cukrzycy kosztuje rocznie ok. 1,7 mld zł. Analitycy NFZ w raporcie „Cukier, otyłość – konsekwencje” oszacowali, że koszt, że w 2025 r. trzeba będzie na leczenie otyłości i jej konsekwencji wydać o miliard zł więcej niż aktualnie. Dlaczego? Choćby dlatego, że Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że do 2025 r. nadwagę lub otyłość w Polsce będzie miało 61 proc. jej populacji! Jak widać, to choć Światowy Dzień Otyłości mieści się w kalendarzu świąt nietypowych, to wcale nie jest dniem byle jakim, ale bardzo ważnym.

Nasi Partnerzy polecają