Katowice: Miasto zapowiada zmiany na Rondzie im. Ziętka

2021-09-16 20:53
Rondo im. Gen Jerzego Ziętka w Katowicach
Autor: wikimedia commons Zmiana organizacji ruchu na Rondzie Ziętka w Katowicach

Zmiana w organizacji ruchu na Rondzie im. Gen. Jerzego Ziętka w Katowicach. Magistrat poinformował, że od poniedziałku 20 września przejazd po obwiedni ronda będzie się odbywał bez konieczności zmiany pasa ruchu. Urząd tłumaczy, że decyzja została podyktowana faktem, iż na rondzie dochodzi do wielu stłuczek i kolizji. Czy zmiany pomogą?

W poniedziałek, 20 września pracownicy MZUiM rozpoczną malowanie nowego oznakowania na rondzie. Prawe pasy ruchu na wlotach al. Korfantego będą przeznaczone wyłącznie dla pojazdów skręcających w prawo, natomiast lewe pasy w dalszym ciągu umożliwiają jazdę na wprost lub w lewo. Nie zmieni się organizacja ruchu na wlotach ul. Chorzowskiej i al. Roździeńskiego. Tam prawe pasy nadal przeznaczone będą do jazdy w prawo i na wprost, natomiast lewe pasy ruchu do jazdy na wprost i w lewo. Po zmianie organizacji ruchu, aby przejechać prawidłowo przez rondo trzeba będzie ustawić się na odpowiednim pasie ruchu na wlocie, zgodnie ze znakami pionowymi i poziomymi, a następnie po włączeniu się do ruchu na obwiedni ronda kontynuować jazdę bez zmiany pasa ruchu, zgodnie ze znakami poziomymi. Czym ta decyzja jest podyktowana? Zdaniem magistratu rewolucja na Rondzie Ziętka pozwoli na zmniejszenie prawdopodobieństwa kolizji i stłuczek.

- Przejazd przez katowickie rondo bywa problematyczny dla wielu kierowców. Zdarzają się tam kolizje, których główną przyczyną jest nieprawidłowa zmiana pasa ruchu. Dlatego, jako miasto, podjęliśmy działania mające na celu zmienić organizację ruchu na Rondzie im. Generała Jerzego Ziętka w taki sposób, aby poruszanie się było jeszcze prostsze i bardziej bezpieczne. Na pasach ruchu, w ciągu Alei Korfantego, pojawi się nowe oznakowanie poziome, które umożliwi jazdę po obwiedni bez konieczności zmiany pasa ruchu - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Jak wyliczył Urząd Miasta, na rondzie miały miejsce 262 zdarzenia drogowe, które były związane z nieprawidłową zmianą pasa ruchu. Nowa organizacja ruchu na Rondzie im. Generała Jerzego Ziętka zacznie obowiązywać jeszcze we wrześniu. Poniżej zdjęcia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE