Kolęda 2020 jednak będzie! Nic o środkach ostrożności, za to cały punkt o pieniądzach

2020-12-03 9:50 bw
Kolęda 2020 jednak będzie! Nic o środkach ostrożności, za to cały punkt o pieniądzach
Autor: Przemysław Szyszka Kolęda 2020 jednak będzie! Nic o środkach ostrożności, za to cały punkt o pieniądzach

Archidiecezja w Częstochowie postanowiła pójść na przekór i mimo panującej pandemii koronawirusa ogłosiła, że kolęda 2020 się odbędzie, ale na "wyraźne i wcześniejsze zaproszenie wiernych". W sześciu punktach dotyczących zasad, których trzeba będzie przestrzegać, nie ma ani słowa o środkach ostrożności, takich jak maski czy dezynfekcja. Cały punkt poświęcono za to ofierze: składanej na tacę lub na konto.

Kolęda 2020. Archidiecezja częstochowska zorganizuje wizyty w domach

Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Częstochowie opublikował komunikat w sprawie duszpasterskiej wizyty kolędowej. Wynika z niego, że kolęda 2020 jednak się odbędzie. "Tradycyjnie w okresie Bożego Narodzenia posługa duszpasterska w parafiach wiąże się z odwiedzaniem domów i mieszkań wiernych z błogosławieństwem, wspólną modlitwą oraz rozmowami duszpasterskimi", czytamy w komunikacie. "W tym roku z uwagi na zagrożenie epidemiczne oraz ograniczenia sanitarne w życiu społecznym naszą posługę powinno cechować poczucie odpowiedzialności za innych i za siebie oraz troska i roztropność duszpasterska", podkreślono. Dalej poproszono, by w planowaniu i przeprowadzeniu wizyty duszpasterskiej w tym roku kierować się sześcioma zasadami. Wśród nich nie ma ani słowa o szalejącej pandemii koronawirusa i środkach ostrożności, takich jak maski czy dezynfekcja, jakich należałoby przestrzegać. Jest za to cały punkt o pieniądzach, tj. ofiarach składanych "na tacę lub na konto". Szczegóły poniżej. 

Kolęda 2020. Nic o środkach ostrożności, za to cały punkt o pieniądzach

Sześć zasad, jakie określiła archidiecezja częstochowska, dotyczą tego, jak w tym roku będzie wyglądać kolęda. Nie wspomniano w nich o środkach ostrożności, takich jak maski czy dezynfekcja. Jest za to cały punkt o ofiarach składanych na "tacę lub na konto". Oto punkty:

  1. Wizytę duszpasterską można składać w domach i mieszkaniach wiernych jedynie na wyraźne i wcześniejsze zaproszenie samych wiernych.
  2. Naszym zadaniem jest udzielenie błogosławieństwa wszystkim domownikom, błogosławieństwo mieszkania oraz wspólna modlitwa.
  3. Można również przekazać krótkie ogłoszenia o życiu wspólnoty parafialnej.
  4. W razie potrzeby dłuższej rozmowy duszpasterskiej należy umówić się na taką rozmowę w kancelarii parafialnej.
  5. Troska o wspólnotę parafialną i dzieła prowadzone przez Kościół może być wyrażona przez ofiary indywidualne, składane na tacę lub na konto.
  6. Ze względu na stan zdrowia kapłanów i parafian wizytę duszpasterską można przenieść na inny, bardziej stosowny czas.

W sieci i lokalnych mediach już rozgorzała dyskusja na temat tego, czy decyzja o zorganizowaniu kolędy 2020 w archidiecezji częstochowskiej, na przekór decyzji podjętych w innych diecezjach o odwołaniu tegorocznej kolędy z uwagi na zagrożenia, jest słuszna, czy nie. Jak myślicie?

Szczepienie na koronawirusa. Morawiecki właśnie to UJAWNIŁ. Każdy musi to wiedzieć