Śląskie: Ksiądz Andrzej Trzeciak nie żyje. Przegrał długą walkę z koronawirusem

2020-12-03 9:01 bw
Śląskie: Ksiądz Andrzej Trzeciak nie żyje. Przegrał długą walkę z koronawirusem
Autor: Archidiecezja Katowicka Śląskie: Ksiądz Andrzej Trzeciak nie żyje. Przegrał długą walkę z koronawirusem

Ksiądz Andrzej Trzeciak, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Adamowicach, nie żyje. Przez długi czas zmagał się z koronawirusem i - niestety - przegrał walkę z chorobą. Przeżył 52 lata, w tym - jak przekazuje Archidiecezja Katowicka - "26 lat w Chrystusowym Kapłaństwie".

Ksiądz Andrzej Trzeciak nie żyje. Przegrał długą walkę z koronawirusem

"Z przykrością zawiadamiamy, że 1 grudnia 2020 roku, w szpitalu w Rybniku - Orzepowicach zmarł śp. ks. Andrzej Trzeciak, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Adamowicach. Przeżył lat 52, w tym 26 w Chrystusowym Kapłaństwie", wybrzmiewa komunikat Archidiecezji Katowickiej. Proboszcz przegrał walkę z koronawirusem, z którym zmagał się od dłuższego czasu. Duchowny jesienią 2020 roku zachorował na COVID-19 i w ciężkim stanie trafił do szpitala w Rybniku - Orzepowicach. "Jego pogrzeb odbędzie się 4 grudnia w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Adamowicach", przekazuje Archidiecezja Katowicka. Najbliżsi, rodzina i parafianie pogrążeni są w smutku. Kim był ksiądz? Jego historia i osiągnięcia są imponujące. Szczegóły poniżej. 

Ksiądz Andrzej Trzeciak nie żyje. "26 lat posługi kapłańskiej"

Archidiecezja Katowicka zamieściła notkę dotyczącą proboszcza. Oto ona: "Ksiądz Andrzej Trzeciak urodził się 22 maja 1968 roku w Katowicach w rodzinie Stanisława i Anny z domu Miśtura. Ojciec pracował w hucie Baildon jako hartownik, matka w Instytucie Gospodarki Materiałowej. Rodzina była bardzo religijna, rodzice pomagali przy kościele. Miał młodszego brata Dariusza. Ochrzczony został 9 czerwca 1968 roku w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Był ministrantem. Do bierzmowania przystąpił 4 sierpnia 1983 roku w katedrze Chrystusa Króla. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 15 w Katowicach wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Markowicach. Świadectwo maturalne otrzymał w 1987 roku. W tym czasie rodzina przeprowadziła się na Osiedle Witosa i zamieszkała na terenie nowopowstałej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i świętego Herberta w Katowicach.Myśl o wstąpieniu do seminarium towarzyszyła mu od ósmej klasy. Prosząc o przyjęcie do Seminarium napisał „w powołaniu kapłańskim i służbie Bogu i bliźnim widzę cel swojego życia”. Zaraz po maturze rozpoczął studia i formację w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Podczas wakacji kleryckich brał udział w rekolekcjach oazowych jako animator grupy, w rekolekcjach dla ministrantów i Dzieci Maryi oraz pomagał przy budowie kościoła parafialnego. Staż katechetyczny odbył w parafii Świętego Michała Archanioła w Siemianowicach Śląskich – Michałkowicach. Pracę magisterską napisał pod kierunkiem biskupa Gerarda Bernackiego na temat „Rodzina wspólnotą miłości w świetle Adhortacji Apostolskiej Jana Pawła II – Familiaris consortio”. Święceń diakonatu udzielił mu 18 kwietnia 1993 roku w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach – Brynowie biskup Gerard Bernacki. Na staż duszpasterski został skierowany do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Woszczycach. Święcenia prezbiteratu otrzymał 14 maja 1994 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk arcybiskupa Damiana Zimonia.Po święceniach zastępował wikariusza w parafii Matki Bożej Różańcowej w Świętochłowicach – Chropaczowie i prowadził rekolekcje Dzieci Maryi. Pracę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w parafii Świętego Herberta w Wodzisławiu Śląskim (1994-1997). Następnie pracował w parafiach: Świętego Antoniego z Padwy w Katowicach – Dąbrówce Małej (1997-2000), Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej – Goduli (2000-2003), Świętego Stanisława Kostki w Katowicach – Giszowcu (2003-2006), Ducha Świętego w Siemianowicach Śląskich – Bytkowie (2006-2010), Świętego Wojciecha w Radzionkowie (2010-2015), Świętego Jerzego w Goczałkowicach – Zdroju (2015-2016).W październiku 2016 roku został mianowany administratorem, a rok później proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Adamowicach. Był wicedziekanem i duszpasterzem nauczycieli w dekanacie Pogrzebień".

Tata Moniki Oleś nie żyje. W 11 szpitalach nie było dla niego miejsca. Szok!