Zapadlisko w Cieszynie

i

Autor: Facebook Zapadlisko w Cieszynie

Niepokojące zjawisko

Kolejne zapadlisko w Cieszynie! To nie był pierwszy raz. Są wstępne ustalenia

2023-02-19 16:02

W Cieszynie powstało kolejne tajemnicze zapadlisko! Mieszkańcy są zaniepokojeni tym, co dzieje się w mieście. Zwłaszcza, że w Polsce głośno jest ostatnio o zapadliskach powstających w Trzebini. Ziemia osunęła się w Cieszynie już półtora roku temu, teraz zapadlisko powstało na ul. Krzywej. Czy jest się czego obawiać?

Trzecie zapadlisko powstało w Cieszynie. Znów zapadła się ulica. Władze miasta przekazują wstępne ustalenia

Zapadliska w Cieszynie niepokoją mieszkańców! Już po raz trzeci doszło do osunięcia ziemi i powstania dziury w ziemi pośrodku miasta. W styczniu dziura pojawiła się na ulicy Przepilińskiego, a latem 2012 roku na ulicy Kolejowej zapadł się duży fragment jezdni. Zapadlisko w Cieszynie miało wtedy długość 5 metrów i szerokość trzech metrów. Wówczas tłumaczono to podmyciem drogi przez wodę po pęknięciu kolektora ogólnospławnego. Tym razem zapadlisko - już trzecie w ciągu półtora roku - wytworzyło się na ulicy Krzywej. Miejsce zostało odgrodzone. O sprawie wypowiedział się zastępca burmistrza miasta Przemysław Major. "Wszystko wskazuje na to, że przyczyną powstania [zapadliska] była nieszczelna sieć wodociągowa. Pracownicy wodociągów w poniedziałek przystąpią do jego usuwania. Utrudnienia w ruchu mogą wystąpić w momencie usuwania przyczyny powstania zagłębienia".

Zapadliska w Trzebini. Ziemia osunęła się na cmentarzu

Niedawno było głośno o serii niebezpiecznych zapadlisk powstałych w Trzebini w województwie Małopolskim. Tam przyczyną tworzenia się dużych dziur w ziemi okazała się dawna działalność kopalni, a problem jest dużo poważniejszy, niż w Cieszynie. Jesienią na małopolskiej nekropolii ogromna dziura w ziemi pochłonęła aż 42 groby. Zapadlisko miało wówczas średnicę 20 metrów i głębokość 10 metrów. Zostało zasypane, ekshumacja ciał okazała się niestety niemożliwa ze względów bezpieczeństwa, zmarłych upamiętniono specjalną tablicą. W styczniu na cmentarzu w Trzebini powstało kolejne osuwisko.

Zapadlisko w Trzebini ma związek z zamkniętą kopalnią

Czemu powstają te tajemnicze zapadliska? Jak wykazały badania, sprawa ma związek z dawną kopalnią węgla kamiennego "Siersza", która została zlikwidowana ponad 20 lat temu. Podziemne puste miejsca zostały wypełnione wodą, jednak zaczęła ona pojawiać się bliżej powierzchni ziemi, niż zakładano. Stąd szkody pogórnicze i dramat mieszkańców. W Trzebini rozpoczęły się kilka dni temu prace mające na celu ustabilizowanie gruntu, o czym poinformowała Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Pierwsze prace są prowadzone w pobliżu garaży przy Osiedlu Gaj.

Sonda
Czy w twojej miejscowości też pojawiały się zapadliska?

Quiz: O tych miastach napisano piosenki

Pytanie 1 z 15
Kora śpiewała, że "podróżować jest bosko" i chciałaby "pojechać do Europy, lub jeszcze dalej, do __________". Jakie miasto miała na myśli?
Trzebinia. Zapadliska na cmentarzu parafialnym i na Osiedlu Gaj
Listen on Spreaker.