Koronawirus na Śląsku: Pandemia uderza w górnictwo, spółka UJAWNIA. Koszta są OGROMNE

i

Autor: Polska Grupa Górnicza Koronawirus na Śląsku: Pandemia uderza w górnictwo, spółka UJAWNIA. Koszta są OGROMNE

Koronawirus na Śląsku: Pandemia uderza w górnictwo, spółka UJAWNIA. Koszta są OGROMNE

2020-08-21 14:23

Jastrzębska Spółka Węglowa zdradziła, jakie koszty poniosła w czasie pandemii koronawirusa. Liczba przyprawiają o zawrót głowy! To dowód na to, że obecna sytuacja uderzyła w górnictwo, choć chyba nikt do tej pory w to nie wątpił. Sprawdźcie szczegóły!

Pandemia koronawirusa uderza w górnictwa i chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Teraz jednak Jastrzębska Spółka Węglowa postanowiła ujawnić, jak poważne są koszta ponoszone przez spółki górnicze w związku z aktualną sytuacją w Polsce i na świecie. Niemal 73 mln zł to same koszta poniesione przez JSW w związku z pandemią koronawirusa w pierwszym półroczu 2020 roku. A to nie koniec. - Pandemia koronawirusa oraz utrzymujące się niskie ceny węgla metalurgicznego (koksowego) mocno wpłynęły na półroczne wyniki Grupy Kapitałowej JSW. Grupa odnotowała w pierwszej połowie 2020 roku 973,8 mln zł straty netto wobec 547,5 mln zł zysku rok wcześniej - podaje spółka. 

EBITDA za pierwsze półrocze 2020 roku bez zdarzeń jednorazowych wyniosła (-) 67,5 mln zł. W tym okresie produkcja węgla wyniosła 6,7 mln ton, a produkcja koksu 1,6 mln ton. - Warto podkreślić, że udział produkcji węgla metalurgicznego i do celów energetycznych w produkcji netto ogółem w pierwszym półroczu 2020 roku wyniósł odpowiednio 79 proc. i 21 proc. Oznacza to, że produkcja węgla metalurgicznego była wyższa o 0,4 mln ton niż rok wcześniej - podkreślają w JSW. 

Ceny węgla metalurgicznego i koksu za sześć pierwszych miesięcy tego roku osiągnęły odpowiednio 487,78 zł za tonę i 792,98 zł za tonę. Przychody ze sprzedaży Grupy Kapitałowej JSW w pierwszym półroczu 2020 roku wyniosły 3,5 mld zł i były o 26,5 proc. niższe niż w analogicznym okresie 2019 roku. - To efekt mniejszej sprzedaży i niższych cen sprzedaży węgla, koksu oraz węglopochodnych. Uzyskane przez GK JSW średnie ceny sprzedaży węgla metalurgicznego były niższe o 30,4 proc., węgla do celów energetycznych o 8 proc., a koksu o 31 proc. - tłumaczą w spółce. 

- Pandemia COVID-19 obniżyła poziom zużycia stali w całej Unii Europejskiej i we wszystkich regionach świata. Różnego rodzaju restrykcje (gospodarcze, społeczne itd.) wdrożone przez rządy od marca 2020 roku wywarły znaczący wpływ na działalność produkcyjną i sektory przemysłowe wykorzystujące stal, szczególnie sektor automotive. Produkcja stali w Unii Europejskiej spadła o 18,7 proc., a na świecie o 6 proc., co przełożyło się na zmniejszenie popytu na produkowany przez nas węgiel metalurgiczny i koks. W drugim kwartale bardziej odczuwalny był spadek zapotrzebowania na koks, dlatego też - biorąc pod uwagę sytuację na rynku europejskim -  znacząco zwiększyliśmy wysyłki koksu na rynki zamorskie, pozyskując nowych odbiorców stanowiących alternatywę dla niepewnego rynku europejskiego. Poza tym, realizujemy sprzedaż głównie w oparciu o kontrakty wieloletnie, które nie zostały wypowiedziane, a jedynie „okresowo” ograniczone i powrócą do pełnej realizacji po ustaniu ograniczeń spowodowanych COVID-19 - wyjaśnia Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu JSW.

Obecnie Grupa Kapitałowa JSW zatrudnia 30 762 osób, w tym 22 325 w samej Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Górnicy oddają krew
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany