Koronawirus na Śląsku. Pierwszy zakażony w powiecie wodzisławskim, szpital zamyka oddział

2020-04-01 9:41 Bartosz Wojsa
Szpital w Wodzisławiu Śląskim. Pierwszy zakażony koronawirusem w pow. wodzisławskim
Autor: PPZOZ Wodzisław Śląski Szpital w Wodzisławiu Śląskim. Sanepid potwierdził pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w pow. wodzisławskim

Sanepid potwierdził pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w pow. wodzisławskim. Pacjent przebywał na terenie Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala w Wodzisławiu Śląskim, w związku z czym placówka musiała tymczasowo zamknąć oddział, a pacjentów i personel objąć kwarantanną. Starosta zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego.

Sanepid w Wodzisławiu Śląskim potwierdził wczoraj wieczorem, tj. 31 marca, o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem na terenie powiatu wodzisławskiego. Chodzi o pacjenta, który najpierw był hospitalizowany w szpitalu w Raciborzu, a później został przyjęty na Oddział Chirurgii Ogólnej Szpitala w Wodzisławiu Śl.

- Natychmiast po zdiagnozowaniu pacjent ten został z Wodzisławia Śl. przewieziony na Oddział Chirurgii Szpitala Zakaźnego w Raciborzu, gdzie jest otoczony opieką medyczną - zapewniają przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.

Z uwagi na sytuację, szpital musiał czasowo zamknąć wspomniany oddział. Rozpoczęto procedury obowiązujące w takiej sytuacji, czyli objęcie kwarantanną tych, którzy mogli mieć kontakt z zakażonym.

- Personel oraz wszyscy pacjenci oddziału (28 pacjentów) zostali odizolowani, objęci badaniami oraz kwarantanną do czasu uzyskania wyników badań. Sytuację na bieżąco monitoruje sanepid - czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie Powiatu Wodzisławskiego.

Teren szpitala został już zdezynfekowany. Zarządzono też większy nadzór sanitarno-epidemiologiczny na pozostałych oddziałach.

- O czasowym zamknięciu Oddziału Chirurgii Ogólnej zostały powiadomione wszystkie okoliczne szpitale, pogotowie ratunkowe oraz służby zarządzania kryzysowego. Pacjenci wymagający pilnych zabiegów chirurgicznych będą kierowani do szpitali w Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku, Żorach i innych miejscowości - czytamy w opublikowanym komunikacie.

Starosta Leszek Bizoń zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego.