Koronawirus na Śląsku. Prawie 2 tysiące zakażonych górników!

i

Autor: PGG

Koronawirus na Śląsku. Prawie 2 tysiące zakażonych górników!

2020-05-15 12:44

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas briefningu prasowego poinformował o ilości zakażeń w sektorze wydobywczym. Mamy ponad 1,9 przypadków koronawirusa w górnictwie. Tymczasem w piątek ruszyła druga tura badań wśród pracowników kopalń.

W piątek od rana ruszyła druga tura badań górników. – Badani będą ci pracownicy, którym wyszły wyniki ujemne podczas pierwszego etapu. Musimy mieć pewność, iż ci górnicy zdrowi będą mogli wrócić do pracy – podkreślał wojewoda śląski Jarosłąw Wieczorek. Blisko 7 tys. wymazów od piątku do niedzieli planowane jest do pobrania od pracowników 3 zakładów PGG, kolejnych 1800 od górników KWK Bobrek i 1400 próbek z KWK Pniówek. Łącznie ma być przetestowanych kolejnych 13,5 tys. górników.

Znamy wyniki dotychczasowych testów w kopalniach w województwie śląskim. Mamy już 1,9 tys zakażeń w sektorze wydobywczym. - Na podstawie wyników i danych, którymi obecnie dysponujemy, ponad 1900 górników jest zidentyfikowanych z wynikiem dodatnim, z czego na niecałe 10 tys. wyników z przesiewu wychodzi ok. 1500 osób z wynikiem dodatnim. Pozostali górnicy są to osoby, które zostały przebadane z wywiadu epidemiologicznego lub kwarantanny i również mają wynik dodatni - powiedział podczas briefingu prasowego wojewoda Wieczorek. Najtrudniejsza sytuacja panuje w kopalniach Murcki-Staszic, Bobrek, Sośnica, Pniówek i Ruch Jankowice. W czterech z nich wstrzymano wydobycie.

Mimo dynamicznej sytuacji zarząd PGG planuje w najbliższym czasie wznowienie wydobycia w kopalniach. Do pracy wrócą zdrowi górnicy. - Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie krzywa zakażeń będzie się wypłaszczać i będzie dla nas prognostykiem, że możemy powoli uruchamiać plan przywracania produkcji w tych kopalniach. Oczywiście będzie to następowało powoli, bardzo ostrożnie i adekwatnie do nadchodzących wyników badań - podkreślił Tomasz Rogala, prezes PGG.

Źródło: PAP, PGG, ŚUW

Proszę o nakrętki dzięki nim spełnię ostatnią wolę zmarłego ojca
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany