Znamy terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Szkoły zamknięte na dłużej! Koronawirus w Polsce [RELACJA NA ŻYWO]

i

Autor: Łukasz Gągulski/Super Express Znamy terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Szkoły zamknięte na dłużej! Koronawirus w Polsce [RELACJA NA ŻYWO]

Epidemia szaleje na Śląsku! Zaskakujące słowa premiera. Koronawirus w Polsce [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

2020-05-16 23:00

Koronawirus w Polsce. Trwa nasza relacja na żywo! Województwo śląskie jest obecnie polskim centrum epidemii koronawirusa. Ministrowie przygotowują plan dla górników, wśród których stale przybywa zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Niektóre kopalnie zostały wręcz zbombardowane zachorowaniami na COVID-19. Koronawirus na Śląsku nie daje za wygraną! Relacjonujemy dla Was kolejny dzień walki z zarazą w Polsce i na świecie.

Koronawirus w Polsce. Nowe dane z Ministerstwa Zdrowia [LICZBA ZAKAŻEŃ, WYZDROWIEŃ I ZGONÓW]

Setki nowych przypadków każdego dnia. Od tygodni nic się nie zmienia... Koronawirus w Polsce nadal jest bardzo groźny! Do tej pory nad Wisłą odnotowano 18257 przypadków COVID-19. Aż 915 osób zmarło w wyniku zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Przekazujemy Wam najnowsze dane dotyczące pandemii.

Koronawirus w Polsce. Śląskie ogniskiem epidemii!

Koronawirus na Śląsku. Sytuacja w regionie jest bardzo trudna. To największe (i wciąż bardzo aktywne) ognisko zakażeń w kraju! Polski rząd zadeklarował, że skieruje na Śląsk "dodatkowe siły", by pomogły w kryzysie. Chodzi m.in. o badania dla górników z zagrożonych zakładów.

Tymczasem wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział, że resort pracuje nad planem dla górnictwa. - Przedstawimy go niebawem. Chciałbym, by jego fundamentem było założenie, że żaden górnik nie będzie tracił pracy - mówi polityk PiS-u.

Najnowsze informacje o koronawirusie w Polsce i epidemii w województwie śląskim - wszystkie aktualizacje w jednym miejscu!

23:00 Koronawirus. Sytuacja w Polsce i na świecie. RELACJA NA ŻYWO

Bardzo dziękujemy, że śledzicie nasze publikacje dotyczące koronawirusa. Od samego rana będziemy relacjonować dla naszych Czytelników sytuację związaną z pandemią. Nową relację znajdziesz od godziny 7:00 w niedzielę (17 maja) na stronie SE.PL/SLASK!

22:30 Koronawirus w Polsce. Podsumowanie dnia

W sobotę (16 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 241 nowych pacjentach z koronawirusem w naszym kraju oraz 8 ofiarach śmiertelnych COVID-19. Do tej pory na obecność SARS-CoV-2 przebadano w Polsce 601349 próbek od prawie 550 tysięcy osób. Aż 18257 razy wynik był pozytywny. Od początku epidemii 7175 pacjentów wyzdrowiało, a 915 zmarło nad Wisłą z powodu koronawirusa.

22:00 Wzmożony atak koronawirusa w Brazylii. Ponad 15 tysięcy nowych przypadków dziennie!

Najnowszy komunikat resortu zdrowia Brazylii informuje, że w piątek wykryto w kraju 15305 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2, a z powodu COVID-19 zmarło tego dnia 824 chorych. Od 17 marca w wyniku epidemii życie straciło w Brazylii 14817 osób spośród ponad 207 tysięcy, które zostały zainfekowane. (PAP)

21:40 Koronawirus na świecie. Liczba wyzdrowień przekroczyła 1,8 mln!

Od początku pandemii wykryto prawie 4,7 mln zakażeń, z czego już 1,8 mln osób wyzdrowiało. Niestety, walkę z COVID-19 przegrało przeszło 311 tysięcy osób.

21:20 W stanie Nowy Jork 157 nowych zgonów na Covid-19 i 400 zakażeń koronawirusem

Przedstawiając ostatnie dostępne statystyki w trakcie sobotniej konferencji prasowej, gubernator Andrew Cuomo mówił o utrzymywaniu się pozytywnego trendu. Przejawia się to m.in. spadkiem liczby nowych przypadków zakażeń do 400. Mniej było też chorych przyjmowanych do szpitali. Liczba ofiar śmiertelnych od początku pandemii wzrosła do 22459. (PAP)

21:00 Kanada: Pierwsze kliniczne testy szczepionki przeciwko COVID-19!

- W Kanadzie została wydana zgoda na pierwsze kliniczne testy szczepionki przeciwko COVID-19 - poinformował w sobotę premier Kanady Justin Trudeau.

Podczas swojego codziennego briefingu Trudeau przekazał, że Health Canada, federalny resort zdrowia, wydał zgodę na kliniczne testy szczepionki, prowadzone na Uniwersytecie Dalhousie. Mieszczący się w Halifaksie, w prowincji Nowa Szkocja, Uniwersytet Dalhousie jest jednym z najstarszych kanadyjskich uniwersytetów, w jego ramach działa Canadian Centre for Vaccinology, centrum specjalizujące się w badaniach nad szczepionkami. (PAP)

20:45 Białoruś walczy z koronawirusem. Nowe dane zza naszej wschodniej granicy

- Liczba infekcji Sars-CoV-2 potwierdzonych w ciągu minionej doby wyniosła na Białorusi 951. Za wyleczone uznano w tym czasie 691 osób - poinformowało w sobotę białoruskie ministerstwo zdrowia. - Zarejestrowano ogółem 28681 osób z pozytywnym testem na COVID-19 - przekazał resort. Z powodu koronawirusa w całym kraju zmarło do tej pory 160 osób. (PAP)

20:30 Niemcy również protestują przeciwko zasadom dystansu społecznego

Kilka tysięcy Niemców w całym kraju wyszły w sobotę na ulice, by zaprotestować przeciwko obostrzeniom, mającym na celu powstrzymanie pandemii koronawirusa. Demonstracje odbyły się m.in. w Berlinie, Frankfurcie, Stuttgarcie, Kolonii i Duesseldorfie. (PAP)

20:15 Opublikowano nowe rozporządzenie ws. m.in. działalności gospodarczej i COVID-19

- Od poniedziałku ponownie otwarte mogą być salony fryzjerskie, restauracje, a także "wyspy" w galeriach handlowych - wynika z rozporządzenia premiera opublikowanego w sobotę w Dzienniku Ustaw. Ich działalność będzie jednak ograniczona w związku z koronawirusem. (PAP)

20:00 Koronawirus w Polsce. Ile osób wyzdrowiało?

Według ostatnich danych z Ministerstwa Zdrowia już 7175 osób z wykrytym SARS-CoV-2 pokonało koronawirusa i wróciło do pełni zdrowia.

19:45 Węgry: Restrykcje będą złagodzone także w Budapeszcie

Zniesienie ograniczeń w wychodzeniu na ulicę w Budapeszcie zapowiedział w sobotę premier Węgier Viktor Orban. Nagranie, w którym o tym informuje, zamieścił na swoim profilu na Facebooku. Orban zapowiedział, że Budapeszt będzie zawsze o dwa tygodnie później od reszty kraju obejmowany znoszeniem kolejnych restrykcji. (PAP)

19:30 Od poniedziałku otwarte kolejne obiekty sportowe

Od 18 maja zniesiona zostanie część obostrzeń, które z powodu pandemii koronawirusa ciążą na sporcie w Polsce. Otwarte zostaną kolejne obiekty, będzie można prowadzić zajęcia w halach oraz treningi z udziałem większej liczby osób na zewnątrz. To trzeci etap "odmrażania" polskiego sportu. (PAP)

19:15 Koronawirus w Polsce. Ile nowych zachorowań i zgonów?

Według informacji Ministerstwa Zdrowia, w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 241 nowych zakażeń oraz 8 przypadków śmiertelnych z powodu COVID-19.

18:55 Modlitwą walczą z koronawirusem! Międzynarodowy różaniec młodych w intencji ustania pandemii

Młodzi z Krakowa, Włoch, Brazylii i USA połączyli się w sobotę za pośrednictwem internetu, aby wspólnie zmówić różaniec w intencji ustania pandemii koronawirusa. W Polsce akcja wpisała się w obchody 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II.

Różaniec był inicjatywą sanktuarium św. Gabriela z włoskiej miejscowości Isola Gran del Sasso, które chciało uczcić 100. rocznicę kanonizacji św. Gabriela od Matki Bolesnej, która przypadła 13 maja. (PAP)

18:40 Koronawirus w Wielkopolsce. Tragiczne statystyki idą w górę

W sobotni wieczór (16 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci dwóch pacjentek szpitala w Wolicy koło Kalisza. Obie kobiety były zakażone koronawirusem. Tym samym liczba ofiar COVID-19 w Wielkopolsce wzrosła do 138 [CZYTAJ WIĘCEJ].

18:25 Koronawirus w Polsce. Aktualna mapa zakażeń i zgonów

Sprawdź sytuację epidemiologiczną w poszczególnych regionach!

18:15 Koronawirus na świecie. Rośnie liczba zgonów i zachorowań

We wszystkich krajach wykryto już w sumie ponad 4,67 mln przypadków SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarło do tej pory przeszło 310 tysięcy osób. Całkowicie wyzdrowiało natomiast 1,78 mln pacjentów.

18:00 Włoski fryzjer zakażony koronawirusem strzygł klientów

Fryzjer z Sycylii, który strzygł nielegalnie klientów w obecnej fazie zakazu świadczenia takich usług, jest zakażony koronawirusem. Teraz wszyscy jego klienci, około 40 osób, trafili na kwarantannę. Włoska agencja ADNKronos podała w sobotę, że fryzjer z miejscowości Campofranco koło miasta Caltanissetta chodził do domów klientów i tam nielegalnie strzygł oraz nakładał farbę w okresie przymusowego zamknięcia salonów z powodu pandemii. (PAP)

17:45 Kolejne zgony w Wielkiej Brytanii

- O 468 zwiększyła się w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii liczba zmarłych na COVID-19, wskutek czego łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju wzrosła do 34466 - poinformowało w sobotę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia. (PAP)

17:30 Koronawirus w Polsce. Nowe zakażenia i kolejne zgony!

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, mamy 73 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw:

 • śląskiego (27),
 • mazowieckiego (19),
 • dolnośląskiego (9),
 • łódzkiego (7),
 • pomorskiego (6),
 • małopolskiego (3),
 • opolskiego (2).

- Z przykrością informujemy o śmierci 3 osób zakażonych koronawirusem: 79-latki i 85-latki z Wolicy oraz 69-latka z Warszawy. Wszystkie te osoby miały choroby współistniejące - podaje resort.

Liczba wykrytych przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 18257. Niestety, już 915 osób zmarło z powodu COVID-19.

17:00 Protest przedsiębiorców w Warszawie. Policja użyła gazu! Senator zatrzymany

Rozruchy na Placu Zamkowym i Krakowskim Przedmieściu! Demonstracja zwołana przez Pawła Tanajno została otoczona przez policję. Czytaj więcej w naszej relacji!

16:45 W Poznaniu seniorzy szyją maseczki dla seniorów

Ruszyła akcja szycia maseczek dla seniorów "Maseczki Seniorro". Tworzą je seniorzy, którzy potrafią szyć na maszynie. Miasto zachęca starszych mieszkańców do włączenia się do przedsięwzięcia i pomocy innym w czasie epidemii koronawirusa. Organizatorzy akcji zapewniają, że chętni do szycia maseczek otrzymają specjalnie przygotowane pakiety materiałów. Cały czas będą mogli też liczyć na wsparcie: pomocnicze wykroje i instruktaże. (PAP)

16:30 Gorąco na linii Szumowski - Górniak. Gwiazda wzywa ministra zdrowia do rozmowy

Edyta Górniak w niedawnym wywiadzie dla telewizji internetowej wRealu24 zapowiedziała stanowczo, że "dopóki żyje, to nie da się zaszczepić". Wyraziła również swoje wątpliwości w kwestii istnienia pandemii koronawirusa. Do słów piosenkarki odniósł się na antenie Radia ZET minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak łatwo się domyślić, uznał je za "co najmniej niefortunne". Górniak najwyraźniej zdenerwowała jego opinią, gdyż właśnie na swoim Facebooku... wyzwała polityka do publicznej debaty! [CZYTAJ WIĘCEJ]

16:15 MZ: Ponad 601 tysięcy przebadanych próbek, ostatniej doby ponad 25 tysięcy testów

- W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 601394 próbki pobrane od 549792 osób - poinformowało w sobotę (16 maja) Ministerstwo Zdrowia. (PAP)

16:00 Premier z wizytą na Śląsku: "Nie ma mowy o izolacji Śląska!"

Premier Mateusz Morawiecki przyjechał dziś do Katowic, gdzie wziął udział w sztabie kryzysowym związanym z sytuacją epidemiczną w woj. śląskim. - Nie ma mowy o izolacji Śląska - powiedział szef rządu [CZYTAJ WIĘCEJ].

15:45 Koronawirus w Polsce. Strajk przedsiębiorców w Warszawie

Na Placu Zamkowym gromadzą się osoby, które chcą wziąć udział w zaplanowanym na godzinę 16:00 strajku przedsiębiorców pod przewodnictwem Pawła Tanajno, kandydata na urząd Prezydenta RP. Tymczasem policja przez megafony wzywa uczestników zgromadzenia do wykonywania poleceń i rozejścia się, blokując jednocześnie kordonem sporą grupę ludzi.

15:30 Hiszpania: 102 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby na COVID-19. To najmniej od połowy marca

W sumie od początku epidemii z powodu zakażenia SARS-CoV-2 w Hiszpanii zmarły już 27 563 osoby. (PAP)

15:15 KGP: wyzdrowiało 107 ze 172 zakażonych policjantów

- Od początku działań zwalczających pandemię 172 policjantów zostało zakażonych koronawirusem. Już 107 z nich wyzdrowiało - podał w sobotę rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka. Ponad 2700 funkcjonariuszy objęto dotąd kwarantanną, a pozostaje w niej obecnie 165. - Cieszy fakt, że coraz więcej policjantów zdrowieje, a jednocześnie nie odnotowujemy nowych zachorowań - podkreślił rzecznik KGP. (PAP)

14:56 Europa przygotowuje się do sezonu turystycznego

Kraje Europy stopniowo znoszą ograniczenia wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa i starają się przywrócić działalność branży turystycznej. Na Wyspach Kanaryjskich potrzebny będzie tzw. cyfrowy profil medyczny, a Grecja chce uruchomić korytarze turystyczne z krajami najmniej dotkniętymi pandemią. (PAP)

14:36 Włochy: od 18 maja podróże po regionie, od 3 czerwca otwarte granice kraju

Od 18 maja we Włoszech będzie można podróżować po regionie bez autocertyfikatu, a od 3 czerwca między regionami - to postanowienia z dekretu przyjętego przez rząd. Od 3 czerwca otwarte będą granice Włoch; kto przyjedzie nie będzie musiał przechodzić kwarantanny. Po wielu tygodniach przymusowej kwarantanny można będzie wyjść z domu bez konieczności wyjaśnienia powodu. To jedna z głównych decyzji Rady Ministrów. To we Włoszech wprowadzono z powodu pandemii koronawirusa najbardziej surowe restrykcje w Europie. (PAP)

14:23 Koronawirus w Rosji. Spadek nowych zakażeń koronawirusem

Liczba osób zmarłych z powodu Covid-19 wzrosła w Rosji w ciągu ostatniej doby o 119, do 2537 - poinformował w sobotę sztab rządowy. To najwyższa dotąd liczba zgonów w ciągu doby. Zarejestrowano 9200 nowych zakażeń - najmniej od 2 maja br.
Tym samym, łączna liczba infekcji w Rosji wzrosła do 272 043. (PAP)

14:10 Koronawirus w Indiach. Rośnie liczba zakażonych

Całkowita liczba zakażonych koronawirusem w Indiach wzrosła w sobotę do 85 940 i tym samym kraj ten pod względem liczby zainfekowanych wyprzedził Chiny, gdzie w zeszłym roku wybuchła pandemia Covid-19 - podaje agencja Reutera. Według danych resortu zdrowia do tej pory wskaźnik śmiertelności w Indiach wydaje się znacznie mniejszy od tego w Chinach. Od początku pandemii w Indiach zmarły 2752 osoby zakażone koronawirusem, a w Chinach oficjalnie - 4633. (PAP)

13:55 Premier Mateusz Morawiecki o sytuacji na Śląsku

Premier Mateusz Morawicki powiedział, że sytuacja jest opanowana.
- Nie ma mowy o izolacji Śląska. Nie ma na to mojej zgody nie ma na to zgody rządu. Górnicy chcą pracować, zapewniam, że od początku nadchodzącego tygodnia będzie można zwiększyć produkcję tam gdzie została ograniczona i wznowić tam gdzie niemal zamarła. Przynajmniej na jedna zmianę na początek można będzie wrócić do pracy - powiedział Morawiecki.

13:42 Premier bierze udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Katowicach

Premier Mateusz Morawiecki przyjechał w sobotę do Katowic, by wziąć udział w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego w związku z epidemią koronawirusa. W woj. śląskim odnotowano najwięcej zakażeń SARS –CoV-2 spośród wszystkich regionów – już ponad 5 tys. Szef rządu tuż po południu przyjechał do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie obraduje sztab. Posiedzenie jest zamknięte dla prasy. Po jego zakończeniu Morawiecki ma spotkać się z dziennikarzami na konferencji prasowej przed gmachem urzędu. (PAP)

13:40 Wyzdrowiało 7175 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę, że dotychczas wyzdrowiało 7175 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. W piątek dane mówiły o 6918 osobach, które wyzdrowiały, w czwartek o 6696, w środę o 6410, we wtorek o 6131, a w poniedziałek o 5816. W porannym zestawieniu MZ podało, że z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 2407 osób. MZ poinformowało też, że 18 tys. 355 osób objętych jest nadzorem sanitarno-epidemiologicznym, a kwarantanną – 90 tys. 386 osób. (PAP)

13:28 Koronawirus na Ukrainie. Ponad 500 nowych zakażeń koronawirusem

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 528 zakażeń koronawirusem, 21 osób chorych na Covid-19 zmarło, a 433 pacjentów wyzdrowiało - podał w sobotę resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zainfekowanych wzrósł do 17 858, a zgonów do 497. To czwarty dzień z rzędu ze wzrastającą liczbą zakażonych. Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow podkreślił jednocześnie, że minionej doby odnotowano największą do tej pory dobową liczbę wyzdrowień - 433. Ogółem od początku epidemii koronawirusa wyzdrowiało 4906 osób. Łącznie zakażenie potwierdzono u 1269 dzieci i 3512 pracowników służby zdrowia. 25 pracowników medycznych zmarło. (PAP)

13:10 103-latka chora na COVID-19 wkrótce opuści szpital

Po pierwszym, negatywnym wyniku testu, najstarsza w Polsce, 103-letnia pacjentka szpitala monoprofilowego w Kędzierzynie-Koźlu, u której stwierdzono obecność koronawirusa, przygotowuje się na opuszczenie szpitala.
WIĘCEJ >>> Opolskie: 103-latka wygrała walkę z koronawirusem. Najstarsza chora na COVID-19 wkrótce opuści szpital

12:52 Zamiast płynu do dezynfekcji środek... do czyszczenia rur

W obecnych czasach płyn do dezynfekcji jest jedną z nieodłącznych rzeczy w naszym codziennym życiu. Zalecane i wskazane jest jego używanie m.in. przy wejściu do sklepów. Tak też czynili klienci oraz pracownicy IKEI w holenderskim Haarlem. Niestety, nie skończyło się to dla nich najlepiej, ponieważ przez pomyłkę sprzątaczki w pojemniku znajdowało się coś zupełnie innego

WIĘCEJ >>> Horror w IKEI. Zamiast płynu do dezynfekcji środek... do czyszczenia rur

12:35 W Medyce wznowiono odprawy dla pieszych na przejściu granicznym

Od północy w nocy z piątku na sobotę przywrócono funkcjonowanie przejścia pieszego na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce (woj. podkarpackie). Obecnie jest to jedyne przejście na granicy z Ukrainą, gdzie można przekroczyć granicę pieszo. Nadal nie ma jednak możliwości przekroczenia granicy środkami transportu. Przywrócenie odpraw osób przekraczających granicę pieszo w Medyce zdecydowano na mocy nowelizacji rozporządzenia MSWiA. (PAP)

12:20 Koronawirus w Niemczech. Ponad 600 nowych zakażeń SARS-CoV-2 w ciągu doby

57 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Niemczech w ciągu ostatniej doby - poinformował w sobotę rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii wzrosła w tym kraju do 7881. Odnotowano 620 nowych zakażeń koronawirusem. To o ok. 300 mniej, niż dzień wcześniej. W sumie w Niemczech są 173 772 osoby zainfekowane wirusem SARS-CoV-2. Zmalała także liczba zgonów - poprzedniej doby w Niemczech zmarło 101 osób. (PAP)

12:02 Koronawirus w Polsce. Mieszkanka Torunia zakażona! 25 ozdrowieńców w Kujawsko-Pomorskiem

W sobotę (16 maja) w godzinach porannych Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach koronawirusa w Polsce. Jest jeden nowy przypadek w Kujawsko-Pomorskiem. To mieszkanka Torunia! Więcej szczegółów TUTAJ.

11:45 Mapa koronawirusa w Polsce

Gdzie jest najwięcej zakażeń koronawirusem w Polsce? W którym z województw odnotowano najwięcej zgonów. Zobacz najnowsze dane na poniższej mapie.

11:28 Pracownicy firmy w Pionkach zakażeni!

Zakażenie koronawirusem wykryto u ośmiu pracowników firmy QFG w Pionkach. Dwóch z nich pochodzi z Pionek, a reszta osób to mieszkańcy Radomia podradomskich miejscowości. Na tę chwilę wykonano około trzydzieści testów.
WIĘCEJ>>> Koronawirus w Polsce. Pracownicy firmy w Pionkach zakażeni!

11:11 Koronawirus w Brazylii. 824 zgony na Covid-19 w ciągu doby

824 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby w Brazylii - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. To najwyższy dobowy przyrost zgonów w Brazylii od początku pandemii SARS-CoV-2. W sumie w Brazylii na Covid-19 zmarło 14 817 osób. W ciągu ostatnich 24 godzin w Brazylii stwierdzono 15 305 nowych przypadków zakażenia, co także jest najwyższym, jak do tej pory, dobowym przyrostem. W sumie zakażonych w tym kraju jest 218 223 osoby. (PAP)

10:54 Rośnie liczba zakażonych osób. Najwięcej na Śląsku! 

Ministerstwo Zdrowia podało w sobotę, 16 maja, o godz. 10:00, że w Polsce odnotowano 168 nowych zakażeń koronawirusem, w tym aż 138 w województwie śląskim. Tym samym Śląskie ponownie znalazło się na szczycie niechlubnej statystyki.

10:35 Koronawirus w województwie łódzkim! Nie żyje 92-letni mężczyzna!

Smutne wiadomości płyną z województwa łódzkiego. W szpitalu w Zgierzu zmarł 92-letni mężczyzna

10:20 Koronawirus w Krakowie. Nie żyje dwóch mężczyzn!

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych potwierdzonych przypadkach zakażeń COVID-19 w naszym kraju. Tym samym liczba chorych wzrosła do 18 184. Resort zdrowia przekazał także przykre informacje z województwa małopolskiego. WIĘCEJ >>>Koronawirus w Krakowie. Nie żyje dwóch mężczyzn!

10:06 Koronawirus w Polsce: 168 nowych przypadków zakażenia, 5 ofiar śmiertelnych

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 168 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z województw: śląskiego (138), dolnośląskiego (10), opolskiego (6), wielkopolskiego (5), małopolskiego (4), podkarpackiego (1), pomorskiego (1), kujawsko-pomorskiego (1), świętokrzyskiego (1), zachodniopomorskiego (1).

Zmarło 5 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 67-M, 68-M Kraków, 92-M Zgierz, 71-K Tychy, 81-M Kędzierzyn Koźle (mieszkaniec woj. śląskiego). Większość osób miała choroby współistniejące.

09:47 Koronawirus w Polsce: Ponad 2400 osób w szpitalach

9:31 Koronawirus w USA

O 1680 wzrósł w ciągu ostatniej doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA; łącznie śmierć z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych poniosły 87 493 osoby tak wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.
W ciągu ostatnich 24 godzin liczba wykrytych w Stanach Zjednoczonych zakażeń zwiększyła się o ok. 26 tys. Na ponad 10,7 mln wykonanych do tej pory w USA testów na koronawirusa ok. 1 mln 442 tys. dało wynik pozytywny. Najnowsze dobowe dane obejmują 24 godziny od godz. 2:30 czasu polskiego w nocy z czwartku na piątek. (PAP)

9:13 Jak zrobić badanie w mobilnym punkcie pobrań?

Jak zrobić badanie na obecność koronawirusa w mobilnym punkcie pobrań?
- zabierz dokument ze zdjęciem i swoim nr PESEL
- udaj się własnym autem bezpośrednio do najbliższego mobilnego punktu pobrań, bez załatwianie czegokolwiek po drodze
- podczas wyjścia przestrzegaj zasad higieny i społecznego dystansu, idąc do auta, załóż maseczkę, zachowaj odległość dwa metry od innych.

Na miejscu nie wysiadaj z auta. Wymaz z nosogardzieli zostanie pobrany przez otwarte okno samochodu.

8:52 3 czerwca otwarcie granic Włoch dla przybyszów z UE?

Włochy przygotowują się do otwarcia swoich granic; na razie w ruchu z krajami UE. Według źródeł w rządzie zostaną one otwarte 3 czerwca, a osoby, które przyjadą do Italii, nie będą musiały poddawać się 14- dniowej kwarantannie. Jak podaje nieoficjalnie prasa w sobotę, data 3 czerwca zostanie zapisana w najnowszym dekrecie rządu, który ma być gotowy w najbliższym czasie. Krok ten, jak wyjaśniono, ma na celu odblokowanie napływu turystów przed rozpoczynającym się latem.

8:33 Jak wygląda sytuacja w Radomiu i regionie radomskim? 

Zakażonych koronawirusem w Radomiu i regionie radomskim jest 1198 osób. Natomiast w województwie mazowieckim chorych jest 2930 osób. W piątek, 15 maja, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych osobach, u których wyniki testów potwierdziły obecność koronawirusa. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych powiatach w regionie?

WIĘCEJ>>> Koronawirus. Jak wygląda sytuacja w Radomiu i regionie radomskim? Zobacz najnowsze dane

8:15 Ponad 15 tys. ofiar koronawirusa w mieście Nowy Jork

W mieście Nowy Jork liczba zgonów z powodu koronawirusa przekroczyła w piątek 15 tys. Jednocześnie u dzieci odnotowano łącznie 110 przypadków choroby tzw. pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego. Strona internetowa nowojorskich władz, NYC Health, sprecyzowała, że według stanu na piątek po południu zarejestrowano 187 848 potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem, 49 580 osób było hospitalizowanych, a 15 422 zmarło. Niezależnie od tego odnotowano 5054 zgonów prawdopodobnie spowodowanych przez Covid-19. (PAP)

7:59 Ponad 4,5 mln zakażeń koronawirusem na świecie

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore liczba osób zakażonych koronawirusem na całym świecie przekroczyła w piątek 4,5 mln. Najwięcej infekcji jest w Stanach Zjednoczonych - prawie 1,5 mln. Na USA i Europę przypada prawie trzy czwarte wszystkich zakażeń. (PAP)

7:40 Prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego przez rolników wydłużone

Jak przewiduje opublikowany w piątek projekt rozporządzenia Rady Ministrów, wydłużenie prawa do pobierania przez ubezpieczonych w KRUS zasiłku opiekuńczego za okres, na jaki zamknięto placówki szkolne i opiekuńcze ma być nie dłuższy niż do 14 czerwca br.

7:20 Tarcza antykryzysowa. Jaką przyznano już pomoc?

W piątkowym komunikacie Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że 15 maja br. wartość pomocy przyznanej z tarczy antykryzysowej wyniosła 32,98 mld zł. Ponadto do ZUS i urzędów pracy wpłynęło 4 mln 9 tys. 428 wniosków o skorzystanie z oferowanych przez tarczę rozwiązań. 

7:01 Koronawirus w Polsce.

Do 18 016 wzrosła w Polsce liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Do tej pory w kraju z powodu COVID-19 zmarło 907 osób.

22:48 Bazylika św. Piotra znowu otwarta!

Od poniedziałku 18 maja będą mogli do niej wejść zarówno wierni, jak i turyści - podaje PAP. Ponowne otwarcie świątyni zaplanowano po mszy św., którą odprawi o godz. 7 papież Franciszek. W piątek przeprowadzono w niej dezynfekcję: naw, ołtarzy, kaplic, posadzek, zakrystii itd. Także od poniedziałku, ale już w całych Włoszech, po dwóch miesiącach przerwy powrócą msze z udziałem wiernych.

22:37 Czy myślicie powoli o wczasach? Madera otworzyła plaże, kolejne są kąpieliska!

Należący do Portugalii archipelag wysp na Atlantyku zdecydował się na taki krok właśnie w piątek. Plaże były zamknięte od połowy marca, a w najbliższych dniach lokalne samorządy zdecydują, czy otworzą też kąpieliska. (PAP)

22:30 Fatalne informacje z Rosji! Coraz więcej zakażonych!

Najgorzej wygląda sytuacja w obwodzie moskiewskim, gdzie dziennie przybywa od 600-750 osób z koronawirusem - informuje PAP. Takie wieści przekazał w piątek gubernator Andrej Worobiow. W związku z tym największym problemem pozostaje wystarczająca liczba personelu.

- Szukamy lekarzy, zapraszamy lekarzy. Nadal mamy regionalną dopłatę, więc lekarz w szpitalu otrzymuje gdzieś w okolicach 250 tysięcy rubli, w klinice lekarz otrzymuje plus-minus 150 tysięcy rubli. Dobra płaca, ale ryzyko jest oczywiście poważne - mówi telewizji Rossija-1 Worobiow.

To paradoks, ale piątek był jednocześnie najlepszy pod względem przyrostu ozdrowieńców w obwodzie, których odnotowano 481.

22:18 Koronawirus na Śląsku: już prawie 5 tys. zakażonych! To prawie 1/3 wszystkich w Polsce!

W związku z licznymi zachorowaniami na koronawirusa wśród górników województwo śląskie dobiło już do prawie 5 tys. zakażonych. To prawie 1/3 wszystkich w całej Polsce. Jak radzą sobie pozostałe województwa?

Koornawirus w Polsce

i

Autor: Super Express Koronawirus w Polsce

22:05 Sasin zapowiada plan dla górnictwa!

- Plan, nad którym pracujemy z jednej strony powinien dawać gwarancję, że rentowne górnictwo będzie mogło funkcjonować w warunkach rynkowych. A równocześnie plan ten musi być akceptowalny społecznie. Obiecuję wszystkim górnikom, że będziemy – jako resort aktywów państwowych – robić wszystko, żeby polskie górnictwo miało przed sobą naprawdę dobrą przyszłość - mówi wicepremier i minister aktywów państwowych. Sasin dodaje, że chciałby, by fundamentem planu było to, że żaden górnik nie straci pracy.

21:53 Spółki Skarbu Państwa na froncie walki z koronawirusem!

Od początku epidemii koronawirusa w Polsce SSP przekazały 170 mln złotych - informuje PAP. To nie wszystko, bo w ramach darowizn rzeczowych na walkę z koronawirusem trafiło ponad 15 mln maseczek ochronnych, 2 mln litrów płynu do dezynfekcji i kilkaset tysięcy kombinezonów.

21:43 Część polskich dzieci wykluczonych z nauczania! Mogą być być zaniedbane lub poddane przemocy!

Tak twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Jak informuje PAP, wysłał on już w tej sprawie pisma do ministerstwa edukacji, spraw wewnętrznych i rodziny. Bodnar powiedział, że otrzymuje coraz więcej sygnałów o uczniach, którzy nie uczestniczą w zdalnych zajęciach i nie odrabiają zadań. Kontaktu nie ma nie tylko z dziećmi, ale ich rodzicami - z niektórymi nawet od 12 marca. Zdaniem rzecznika PO brakuje w tej sprawie systemowych rozwiązań, które w rozwiązanie problemu mogłyby zaangażować np. kuratorów oświaty.

21:35 W szpitalu zakaźnym w Tychach urodziło się 14 dzieci!

Tyska placówka zajmuje się wyłącznie osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zachorowanie na koronawirusa od 20 marca. Dokładnie od tego czasu w szpitalu przyszło na świat 14 dzieci, które urodziły kobiety z objawami bądź z potwierdzoną obecnością COVID-19.

 - Są u nas diagnozowane, mają pobierane wymazy i rozwiązywane przez cięcie cesarskie - zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Do momentu otrzymania wyników matki i dziecka - podwójnych, pobieranych w odstępie 24 godzin - matka i dziecko są izolowane - mówi PAP rzecznik szpitala Małgorzata Jędrzejczyk.

21:21 Dzienna liczba zakażeń w Polsce wraca do normy!

Po wtorkowym skoku, gdy odnotowano najwięcej potwierdzonych przypadków koronawirusa od początku epidemii, dzienna liczba zakażeń wraca do normy. W piątek przybyło ich 401, z czego zdecydowanie najwięcej na Śląsku.

Koronawirus w Polsce

i

Autor: Super Express Koronawirus w Polsce

21:15 Amerykanie testują nowe rozwiązania na lotniskach! Trafią do Polski?

Na wybranych lotniskach pojawiły się kamery termowizyjne i bezdotykowe stanowiska do odpraw - informuje PAP. Dzięki tym pierwszym pasażer z podwyższoną temperaturę nie wejdzie na teren portu, tylko trafi do służb medycznych. Amerykanie rozważają też zakup urządzeń badających tętno, choć będą wszystkie rozwiązania będą w praktyce skuteczne tylko wtedy, gdy zarażony nie będzie przechodził koronawirusa bezobjawowo.

21:00 Koronawirus powiązany z nową chorobą dzieci! Są pierwsze ofiary!

Według Światowej Organizacji Zdrowia COVID-19 może się przyczyniać do występowania zespołu zapalnego podobnego do choroby Kawasakiego. Atakuje on tylko dzieci i młodzież - w Stanach Zjednoczonych zmarło już troje zarażonych, a po jednym zgonie odnotowano we Francji (9-latka) i Wielkiej Brytanii (14-latek). Francuska Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia jest pewna, że występowanie tajemniczej choroby jest powiązane z koronawirusem. Szef WHO apeluje, by kraje z całego świata współpracowały ze sobą, by ujawnić, skąd bierze się nowy syndrom.

20:47 Znacznie mniej narkotyków we Francji! To "zasługa" koronawirusa!

Jak informuje PAP, minister spraw wewnętrznych Francji Christophe Castaner pochwalił się, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy handel substancjami odurzającymi zmniejszył się o 30-40 procent. Minusem epidemii jest z kolei fakt, że coraz więcej osób stara się sprzedawać narkotyki w mediach społecznościowych, zapewniając dostawę do domu. Co więcej, wzrósł też ich import i zaostrzyła się sytuacja między gangami, które zaciekle walczą o swoje terytoria. Z tego powodu w kwietniu w Rennes 3-krotnie doszło do porachunków, co kończyło się interwencją policji.

20:36 Portugalia wzorem Danii! Najmniej zgonów od marca!

W ponad 10-milionowym kraju odnotowano minionej doby 6 ofiar śmiertelnych koronawirusa - informuje PAP. To najmniejsza liczba zgonów z powodu choroby od marca. W sumie w Portugalii zmarło już prawie 1200 osób, a łączna liczba zakażonych przekroczyła 28,5 tysiąca.

20:30 Dania bez zgonu po raz pierwszy od 2 miesięcy!

Tamtejsze ministerstwo zdrowia poinformowało, że minionej doby pojawiło się 78 nowych zakażeń i nikt nie zmarł. Ostatnim dniem bez zgonu z powodu koronawirusa w Danii był 13 marca. (PAP)

20:25 Jak wypada Polska na tle innych europejskich krajów?

Nasz kraj notuje na dziś znacznie mniej zachorowań na koronawirusa niż Niemcy, Włochy czy Hiszpania, ale trzeba dodać, że Polska znajduje się dopiero w 72. drugim dniu epidemii, w czasie gdy pozostałe państwa mają już za sobą powyżej 100 dni walki z ograniczeniem rozprzestrzeniania się COVID-19.

Koornawirus w Polsce

i

Autor: Super Express Koronawirus w Polsce

20:19 Polska radzi sobie z recesją lepiej, niż oczekiwano!

Przynajmniej tak twierdzi Goldman Sachs. Jak informuje PAP, recesja w I kwartale okazała się "płytsza", niż wynikało to z przewidywań ekspertów banku. Ponadto spodziewają się oni, że Narodowy Bank Polski obniży stopę referencyjną z 0,50 proc. do 0,05 proc. pod koniec II kwartału, w czasie którego mamy najbardziej odczuć skutki koronawirusa. Ich zdaniem inflacja w tym roku nie będzie stanowić większego problemu.

20:06 Koronawirus u górników z Czech!

Chorobę wykryto u pracowników kopalni Darków niedaleko Karwiny - informuje PAP. Zarażonych koronawirusem jest 11 osób, a kolejnych 51 górników trafiło do kwarantanny. Badania na obecność COVID-19 przeszło już 25 podejrzanych o zakażenie, ale testy dały wynik negatywny, dlatego wrócili oni do pracy.

19:56 Prawie 1200 górników z koronawirusem! Niemal dwa razy tyle w kwarantannie!

Polska Grupa Górnicza podała najnowsze dane dotyczące zarażeń wśród swoich pracowników. Koronawirusa ma już 1147 górników, a kolejne 2188 przebywa w kwarantannie.

19:49 Aktualne dane dotyczące koronawirusa w Polsce!

W naszym kraju odnotowano już ponad 18 tys. przypadków COVID-19, z czego zmarło 907 osób. Z choroby wyleczyła się znacznie ponad 1/3 zarażonych, czyli blisko 7 tys. Prognoza na 22 maja mówi, że liczba zakażonych koronawirusem w Polsce może się nawet podwoić.

Koronawirus w Polsce

i

Autor: Super Express Koornawirus w Polsce

19:42 Brazylia już bez drugiego ministra zdrowia! Dlaczego?

Ani Nelson Teich, ani jego poprzednik Luiz Mandetta nie chcieli się zgodzić z polityką wobec koronawirusa autorstwa Jaira Bolsonaro - informuje PAP. Prezydent Brazylii miał nalegać na obu ministrów, by w pierwszej kolejności stosować rozwiązania korzystne dla gospodarki, zostawiając na drugim planie walkę z pandemią jako taką. Żaden z nich nie chciał się jednak podporządkować naciskom  - Mandettę zdymisjonowano w połowie kwietnia, a jego następca sam złożył rezygnację. W Brazylii zanotowano już ponad 200 tys. przypadków koronawirusa, z czego prawie 14 tys. zmarło.

19:33 WOŚP protestuje! Maseczki nie spełniają norm!

Chodzi o sprzęt dla medyków, który fundacja zakupiła od firmy Paramedica Polska. Według WOŚP maski nie spełniają norm, dlatego oczekuje ona teraz ich wymiany i wyjaśnienia, dlaczego doszło do takiej sytuacji - informuje PAP.

19:24 Jak wirus rozprzestrzenia się w restauracji? Pokazali to naukowcy!

Do badania wykorzystano substancję fluorescencyjną i czarne światła. Tą pierwszą dłonie jednej z osób biorących udział w eksperymencie, której zadaniem było kichnąć i zakryć rękami twarz. Wszyscy uczestnicy zjedli następnie posiłek, a dzięki czarnemu światło można było śledzić, jaką drogę pokonują bakterie. Ostatecznie substancję fluorescencyjną dostrzeżono na naczyniach, twarzach 3 z 10 osób siedzących przy stole i dłonie wszystkich biorących udział w badaniu. (BBC)

19:13 Hiszpański ekspert gani swój kraj, a chwali Polskę!

Ekonomista Luisa Huete, wykładowca w IESE Business School i w Harvard Business School, krytykuje władze Hiszpanii za działania dotyczące walki z koronawirusem - informuje PAP. Ekspert pochwalił za to Polskę, którą zaliczył do grupy krajów ratujących i ludzi, i gospodarkę. Pozostałe zaliczył albo do tych, którym w pierwszej kolejności zależy na obywatelach, albo na kwestiach ekonomicznych. Z kolei Hiszpania nie należy według niego do żadnej z kategorii.

19:00 Ratownik ze Śląska dostał WSTRĘTNY liścik. Reaguje prezydent miasta. PIĘKNA oferta!

Sprawa ratownika z Jastrzębia-Zdroju, którą jako pierwsi opisaliśmy na łamach "Super Expressu", odbiła się szerokim echem. Mieszkańcy z różnych regionów Polski słali wyrazy wsparcia dla Marcina Matury, który za szybą swojego samochodu znalazł obrzydliwą wiadomość. "Wypier*** do szpitala", czytaliśmy na kartce. Teraz na zdarzenie reaguje prezydent tego miasta.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

18:50 Koronawirus na Śląsku. Prawie 100 nowych zakażeń. Sprawdź, kto i gdzie!

Z najnowszych statystyk Ministerstwa Zdrowia opublikowanych dzisiaj (15 maja) o godz. 17:30 wynika, że w Polsce odnotowano 166 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 89 w województwie śląskim. Kto i gdzie zaraził się w tym regionie? Śląski Urząd Wojewódzki przygotował raport, z którego można wyczytać te informacje. Sprawdź!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

18:45 Koronawirus w Wielkopolsce. DOSKONAŁE wieści!

Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane dotyczące koronawirusa. Liczba zakażonych stale rośnie. Wśród nich są także osoby z województwa wielkopolskiego, ale liczby napawają optymizmem.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

18:40 Na Podkarpaciu kolejne osoby wyzdrowiały

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek 15 maja po godz. 17.30 o nowych 166 przypadkach koronawirusa w Polsce. Zmarło 14 osób. Na Podkarpaciu nie ma nowych przypadków, wyzdrowiały kolejne osoby zakażone COVID-19.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

18:35 Zgierz. Kolejna ofiara koronawirusa! Nowe przypadki w woj. łódzkim!

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych 166 zakażeniach koronawirusem w całej Polsce, z czego 8 dotyczy województwa łódzkiego. Statystyki zgonów powiększyły się z kolei o 14 kolejnych osób, z których jeden dotyczy Zgierza. Z powodu zarażenia COVID-19 zmarła tam 88-letnia kobieta. Jak dodaje resort, większość zmarłych cierpiała na choroby współistniejące.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

18:25 Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo w Zachodniopomorskiem. W Koszalinie zmarł starszy mężczyzna

W piątek po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 166 kolejnych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Niestety w województwie zachodniopomorskim zmarła kolejna osoba zarażona COVID-19.

[SZCZEGÓŁY]

18:18 Koronawirus Opolskie. Kobieta zmarła na koronawirusa, są nowe zakażenia w regionie!

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek 15 maja po godz. 17.30 o nowych 166 przypadkach koronawirusa w Polsce. Zmarło 14 osób. W województwie opolskim badaniami potwierdzono 7 nowych przypadków, zmarła kobieta zakażona COVID-19.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

18:13 Koronawirus w Bydgoszczy. NIE ŻYJE kobieta. Kim była?

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo w naszym kraju. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 14 kolejnych zgonach spowodowanych COVID-19. Niestety, jest też ofiara z województwa kujawsko-pomorskiego. Kim była osoba, która zmarła z powodu COVID-19?

[SZCZEGÓŁY]

18:06 Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo na Dolnym Śląsku. Kim są ofiary COVID-19?

W piątek po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 166 kolejnych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Wśród zarażonych są również mieszkańcy województwa dolnośląskiego. Niestety są również ofiary śmiertelne.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

18:00 Koronawirus. 57-latek zmarł w Lublinie, 166 nowych przypadków

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek 15 maja po godz. 17.30 o nowych 166 przypadkach koronawirusa w Polsce. Zmarło 14 osób. W tym województwie nie ma nowych przypadków COVID-19. W Lublinie zmarła jedna osoba, to mieszkaniec woj. świętokrzyskiego.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

17:50 Koronawirus. Kolejna ofiara ZARAZY w Wolicy. Kim była?

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 14 zgonach spowodowanych COVID-19. Niestety, jest też kolejna ofiara w woj. wielkopolskim.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

17:45 Kolejne zakażenia koronawirusem w Polsce. MZ: Najwięcej ponownie na Śląsku! 

Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj (15 maja) o godz. 17:30, że w Polsce odnotowano 166 nowych zakażeń koronawirusem, w tym aż 89 w województwie śląskim. Tym samym Śląskie ponownie znalazło się na szczycie niechlubnej statystyki.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

17:35 Ministerstwo Zdrowia: Nowe zakażenia koronawirusem!

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzisiaj (15 maja) o godz. 17:30 raport dotyczący nowych zakażeń koronawirusem. Z danych wynika, że odnotowano 166 kolejnych zakażeń. Najwięcej - ponownie - w województwie śląskim.

Nowe zakażenia koronawirusem dotyczą województw:

 • śląskiego (89),
 • mazowieckiego (28),
 • wielkopolskiego (15),
 • dolnośląskiego (13),
 • łódzkiego (8),
 • opolskiego (7),
 • małopolskiego (4),
 • podlaskiego (1),
 • pomorskiego (1).

- Z przykrością informujemy o śmierci 14 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 48-K Wrocław, 80-K, 88-K, 88-M,60-M, Legnica, 87-M, 73-K Bolesławiec, 71-K Kędzierzyn Koźle, 94-K Wolica, 88-K Zgierz, 63-M Mikołów, 74-M Koszalin, 90-K Bydgoszcz, 57-M Lublin (mieszkaniec woj. świętokrzyskiego). Większość osób miała choroby współistniejące - podaje Ministerstwo Zdrowia.

W Polsce doszło już do 18 016 zakażeń koronawirusem. Zmarło natomiast 907 osób.

17:24 Prezydent Katowic dla "SE" o hejcie na Śląsk i górników. Padły GORZKIE słowa! 

- To, co spotkało górników i ich rodziny, ale również pozostałych Ślązaków, jest czymś karygodnym - tak Marcin Krupa, prezydent Katowic, skomentował w rozmowie z "Super Expressem" falę hejtu, jaka spłynęła na mieszkańców województwa śląskiego. Chodzi o fakt, że ten region znajduje się na szczycie niechlubnej statystyki dotyczącej liczby osób zakażonych w poszczególnych regionach. Prezydent Krupa był gościem programu "Super Raport".

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

17:05 Świnoujście: Nowoczesny system pomoże w wykryciu zakażonych koronawirusem?

W Szpitalu Miejskim w Świnoujściu został uruchomiony nowoczesny system do pomiaru temperatury ciała. Urządzenie będzie wykorzystywane m.in. do wczesnego i szybkiego wykrywania osób, które mogą być zarażone koronawirusem.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

16:55 Szefowie MSZ Łotwy, Estonii i Litwy podpisali porozumienie o otwarciu granic

PAP: Ministrowie spraw zagranicznych Łotwy, Estonii i Litwy - Edgars Rinkeviczs, Urmas Reinsalu i Linas Linkeviczius - podpisali w piątek w Rydze porozumienie o zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu między tymi krajami. Formalnie granice lądowe, morskie i powietrzne zostały otwarte o północy z czwartku na piątek. Jest to pierwszy taki przypadek współpracy państw UE na drodze łagodzenia warunków kwarantanny wprowadzonej po wybuchu epidemii koronawirusa. „Kraje bałtyckie powzięły aktywne działania w walce z wirusem" - powiedział Linkeviczius, którego cytuje komunikat litewskiego MSZ. "Osiągnięty postęp w zmniejszaniu rozprzestrzeniania się choroby pozwolił trzem krajom znieść ograniczenia i podjąć ważne decyzje, by ich mieszkańcy ponownie podróżowali bez ograniczeń” - zaznaczył. W komunikacie podkreśla się, że „jest to ważne dla rozwoju gospodarek trzech krajów, turystyki i kontaktów międzyludzkich”.

16:45 MEN opublikowało wytyczne dotyczące przeprowadzania egzaminów

PAP: MEN opublikowało w piątek wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych, m.in. matur i egzaminu ósmoklasisty. W dokumencie określono np., kto może być obecny na terenie szkoły podczas egzaminu oraz zasady korzystania z przyborów przez zdających. Dokument został opracowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny i jest podzielony na sześć sekcji. Wiele wytycznych musi być wdrożonych obligatoryjnie, a część ma formę możliwych rozwiązań, z których dyrektor szkoły, ośrodka lub placówki wybiera te, które można wprowadzić w danej jednostce.

16:32 Francja: pierwsze dziecko zmarło na chorobę zbliżoną do choroby Kawasakiego

PAP: We Francji zmarło 9-letnie dziecko, mające objawy choroby zbliżonej do choroby Kawasakiego, opisanej u młodych pacjentów, którzy mieli kontakt z koronawirusem. To pierwszy taki zgon we Francji - podaje AFP, powołując się na lekarza dziecka. U dziecka, które zmarło z powodu "zaburzenia neurologicznego związanego z zatrzymaniem krążenia", badania serologiczne "wykazały, że miało ono kontakt" z koronawirusem, ale objawy Covid-19 nie rozwinęły się - powiedział AFP prof. Fabrice Michel, dyrektor oddziału intensywnej terapii pediatrycznej Centrum Szpitalno-Uniwersyteckiego La Timone w Marsylii. Lekarz potwierdził tym samym informacje dziennika "La Provence".

16:20 Dokładnie 18 maja wracają przepisy dot. świadczenia pracy na terenie uczelni i instytutów

PAP: Nowe rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego, opublikowane w piątek w Dzienniku Ustaw, usuwają od 18 maja ograniczenia w obowiązku świadczenia pracy przez pracowników na terenie uczelni i placówek PAN. W Dzienniku Ustaw opublikowano w piątek nowelizację dwóch rozporządzeń ministra nauki i szkolnictwa wyższego: w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania korporacji uczonych i jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, oraz w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

15:55 Niemcy: nowe przepisy dotyczące kwarantanny dla cudzoziemców z państw UE

PAP: Niemieckie władze federalne złagodziły w piątek rekomendacje dotyczące kwarantanny dla przyjeżdżających do Niemiec cudzoziemców z państw UE. Nowe przepisy mają wejść w życie w ciągu najbliższych dni. O zmianie poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik niemieckiego MSW. Rekomendacje nie oznaczają automatycznego złagodzenia przepisów, bo decyzje pozostają w gestii poszczególnych krajów związkowych.

15:32 Portugalia: otwarto pierwsze plaże na Maderze

PAP: W portugalskim archipelagu Madery w piątek rano otwarto pierwsze plaże dla wczasowiczów. W drugiej połowie maja podobne decyzje spodziewane są także na kontynentalnej części Portugalii, gdzie z uwagi na epidemię koronawirusa plaże są zamknięte od połowy marca. Decyzja o otwarciu plaż zapadła z inicjatywy autonomicznego rządu Madery, który uzasadnia ją m.in. brakiem zgonów na Covid-19 na wyspach archipelagu, a także faktem, że od ośmiu dni nie występują nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Łącznie zanotowano tam dotychczas 90 infekcji. Wśród otwartych kąpielisk położonego na Atlantyku archipelagu jest m.in. najdłuższa plaża Portugalii usytuowana na przylegającej do Madery wyspy Porto Santo. Liczy ona 9 km długości.

15:18 Koronawirus na Śląsku. WZRUSZAJĄCY gest górników ozdrowieńców. Uratują życie innym!

Wzruszający gest górników z województwa śląskiego. Pracownicy kopalń, którym udało się wygrać walkę z koronawirusem, oddadzą osocze krwi, by uratować życie tym, którzy gorzej znoszą chorobę, są hospitalizowani i pod respiratorami.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

15:00 MZ: ponad 576 tys. przebadanych próbek na koronawirusa, ostatniej doby 21,9 tys.

Na koronawirusa przebadano dotąd 576 tys. 276 próbek pobranych od 526 tys. 895 osób – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 21,9 tys. testów – przekazał resort. Badania laboratoryjne potwierdziły dotąd zakażenie u 17 tys. 850 osób, z których 893 zmarło. (PAP)

14:45 Koronawirus na Śląsku. Szumowski: "To nie ognisko śląskie, tylko stricte w kopalniach". Powiedział też o luzowaniu obostrzeń dot. noszenia masek

Od prawie 14 tys. górników z województwa śląskiego pobrano już wymazy do testów na koronawirusa. To najnowsze dane przekazane przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Podczas konferencji w Warszawie padło wiele ważnych, ale też zastanawiających słów. - To ognisko śląskie, a właściwie nie śląskie, bo to jest ognisko stricte w kopalniach - mówił. Wskazał też, że wkrótce noszenie masek być może będzie obowiązkowe tylko w przestrzeniach zamkniętych, np. w sklepach czy komunikacji publicznej.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

14:30 Hiszpania: w ciągu doby na Covid-19 zmarło 138 osób, łącznie 27 459

PAP: W czasie minionej doby z powodu Covid-19 zmarło w Hiszpanii 138 osób. Łączna liczba ofiar śmiertelnych tej choroby wynosi 27 459 – podał w piątek resort zdrowia tego kraju, przypominając, że podczas wcześniejszej doby liczba zgonów wynosiła 217.
Od czwartku liczba przypadków infekcji SARS-CoV-2 wzrosła o 643. W sumie do piątku zanotowano w Hiszpanii 230 183 zakażeń koronawirusem. Resort sprecyzował, że istnieją pewne rozbieżności w łącznej liczbie przypadków zakażenia między statystykami krajowych służb medycznych a danymi rządu wspólnoty autonomicznej Madrytu.

14:15 Szumowski: przebadaliśmy blisko 14 tys. górników; poza Śląskiem ok. 100 nowych zakażeń na dobę

PAP: obraliśmy wymazy od blisko 14 tys. górników, aby przebadać ich na koronawirusa – przekazał w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jeżeli ognisko w kopalniach zniknie, to być może w kraju będzie wtedy 100 nowych przypadków na dobę – wskazał. "W Polsce, odpukać, dzięki bardzo szybkim decyzjom o zamknięciu de facto pasów transmisyjnych dla wirusa, mogliśmy ograniczyć liczbę chorych, a dzięki temu, że jednocześnie mieliśmy w pełnej gotowości 11 tys. miejsc dla osób z Covidem, nigdy nie było sytuacji takiej, że pacjentowi odmówiono pomocy, a to miało miejsce niestety w tych krajów, gdzie epidemia wybuchła" - wskazał na konferencji w Warszawie szef resortu zdrowia.

14:00 Liczba testów na koronawirusa w poszczególnych województwach Polski

W sieci pojawia się mnóstwo spekulacji na temat tego, dlaczego w województwie śląskim wykrywa się tyle zakażeń koronawirusem, znacznie więcej niż w pozostałych regionach Polski. Przeważająca teoria mówi o tym, że w Śląskiem zwyczajnie jest tych testów przeprowadzanych o wiele więcej. Dotarliśmy do mapy z liczbą testów wykonywanych w poszczególnych województwach. Sprawdźcie!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

13:45 Szumowski: takie instytucje jak KE, przekazując maseczki bez norm, zostały oszukane

PAP: Takie instytucje i organizacje jak Komisja Europejska lub Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, które w dobrej wierze kierowały do medyków maseczki niespełniające norm, zostały oszukane - ocenił w piątek szef MZ Łukasz Szumowski. Zastrzegł jednak, że nie ma w tym winy KE lub WOŚP. W piątek Szumowski był pytany na konferencji prasowej o maseczki ochronne, które nie spełniają norm, a były kierowane do personelu medycznego w Polsce np. przez Komisję Europejską lub Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. "Wszystkie takie instytucje jak WOŚP jak Komisja Europejska działając w dobrej wierze, z chęcią pomocy medykom, pomocy pacjentom, pomocy chorym zostały oszukane. I tutaj nie ma żadnej ani winy ani zarzutów ani w ogóle sugestii, że te organizacje jak WOŚP czy Komisja Europejska mogły popełnić jakiś błąd. Po prostu okazało się, że towar, który przyjęli w dobrej wierze, żeby pomóc innym, jest trefny" - oświadczył Szumowski. Minister zdrowia wyjaśnił, że informacja z resortu dotycząca wadliwych maseczek nie miała na celu wytknięcia błędu danej instytucji czy organizacji, lecz przede wszystkim to, by wadliwe maseczki nie trafiły do medyków. "Bo one po prostu nie chronią" - podkreślił.

13:30 Cieszyński: decyzje o kolejnych poluzowaniach dot. restauracji nie wcześniej niż za dwa tygodnie

PAP: Nie wcześniej niż za dwa tygodnie mogą zapaść decyzje o znoszeniu kolejnych obostrzeń dotyczących funkcjonowania restauracji i organizacji przyjęć - oświadczył w piątek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Na piątkowej konferencji kierownictwa resortu zdrowia: ministra Łukasza Szumowskiego oraz wiceministra Janusza Cieszyńskiego pytano o możliwość organizacji w restauracjach przyjęć komunijnych oraz weselnych. Wiceminister Cieszyński podkreślił, że obecnie wynegocjowane z branżą gastronomiczną warunki zakładają, że w "restauracjach i lokalach będziemy spotykać się wyłącznie z najbliższymi, tymi osobami, z którymi na co dzień funkcjonujemy". Wyjaśnił, że chodzi o to, by w ramach jednego stolika możliwość zakażenia wirusem była maksymalnie ograniczona.

13:15 Niewydolność nerek u co trzeciego chorego z Covid-19

PAP: U jednej trzeciej pacjentów chorobą Covid-19 dochodzi do ostrej niewydolności nerek, a 14 proc. wymaga nawet dializoterapii – wynika z obserwacji specjalistów z Nowego Jorku. Dodają oni, że powodem tego jest raczej ogólnie ciężki przebieg choroby. Szpitale powinny być jednak na to przygotowane. Specjaliści Northwell Health twierdzą na łamach pisma "Kidney International", że wśród pierwszych 5499 pacjentów z Covid-19 przyjętych do tego szpitala od 1 marca do 5 kwietnia 2020 r., u 36,6 proc. nastąpiła ostra niewydolność nerek. Dializoterapii, czyli podłączenia do tzw. sztucznej nerki, wymagało 14,3 proc. chorych. O kłopotach z nerkami u pacjentów zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 informowali specjaliści także z innych szpitali. Dr Kenar Jhaveri z Northwell Health twierdzi, że ponad 37 proc. pacjentów z ostrą niewydolnością nerek wykazywało tę chorobę już w chwili przyjęcia do szpitala albo rozwinęła się ona w ciągu kolejnych 24 godzin.

12:59 Koronawirus na Śląsku. Prawie 2 tysiące zakażonych górników! 

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas briefingu prasowego poinformował o ilości zakażeń w sektorze wydobywczym. Mamy ponad 1,9 przypadków koronawirusa w górnictwie. Tymczasem w piątek ruszyła druga tura badań wśród pracowników kopalń. [SZCZEGÓŁY]

12:45 Skąd koronawirus dociera na Warmię i Mazury? Urząd Wojewódzki przedstawił dane

Na Warmii i Mazurach 170 osób zachorowało na koronawirusa. Zdecydowana większość to przypadki zarażeń drogą tzw. transmisji lokalnej. To aż 136 osób. Pozostali pacjenci zakazili się wirusem SARS-CoV-2 za granicą. Skąd zatem mieszkańcy woj. warmińsko-mazurskiego "importują" koronawirusa? Sprawdź!

12:38 Koronawirus w Polsce: Ruszyły zapisy do fryzjerów. Jak długie są kolejki?

Fryzjerzy mogą otworzyć swoje zakłady już od poniedziałku (18 maja). Klienci na usługę strzyżenia czy farbowania będą musieli jednak poczekać. Kolejki są bowiem bardzo długie. Zapisy do większość zakładów fryzjerskich w Polsce ruszyły jeszcze przed ogłoszeniem rządowych decyzji w tej sprawie. Warto szybko chwycić za telefon, bo na wizytę w niektórych punktach umówimy się z co najmniej trzytygodniowym wyprzedzeniem! Jak długie są kolejki do fryzjerów? Ile trzeba czekać na wizytę u fryzjera? Przeczytaj TUTAJ.

12:26 WAŻNE słowa Szumowskiego! Podał KONKRETNE liczby!

- Skończyliśmy akcję pobierania wymazów od blisko 14 tys. górników - przekazał w piątek na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że powtórne badania górników z ujemnymi wynikami będą przeprowadzone w weekend. Przewiduje również, ile zakażeń może być odnotowanych na Śląsku w najbliższym czasie. WIĘCEJ TUTAJ!

12:14 POLSKI LEKARZ zmarł na koronawirusa w Nowym Jorku

Bohaterski polski lekarz poświęcił własne życie, żeby leczyć małych pacjentów w Nowym Jorku! Bogdan Lekan (+59 l.) z Biłgoraja mieszkał w USA od ponad 20 lat. Pracował w Nowym Jorku, który stał się jednym z głównym ognisk Covid-19. Wiedział, że grozi mu śmierć, ale nie przestał pomagać i niestety zapłacił za to życiem. [SZCZEGÓŁY]

12:02 Rosja: w ciągu doby zmarło 113 osób zakażonych koronawirusem

- W Rosji w ciągu ostatniej doby zmarło 113 osób z Covid-19, o 10 więcej niż dzień wcześniej; łączna liczba zgonów sięgnęła 2418 - poinformował w piątek sztab do walki z pandemią. Od czwartku wykryto 10 598 nowych infekcji i ich bilans wynosi teraz 262 843. (PAP)

11:49 Chiny: kolejne przypadki COVID-19 w Jilinie, trwają badania w Wuhanie

Kolejne cztery przypadki zachorowań na COVID-19 potwierdzono poprzedniej doby w prowincji Jilin na północnym wschodzie Chin – podała w piątek państwowa agencja zdrowia. Trwają badania przesiewowe wszystkich mieszkańców miasta Wuhan, gdzie pandemia wybuchła. (PAP)

11:34 Koronawirus na Śląsku. OGROMNY wzrost liczby zakażeń w jednej z kopalń! 

W województwie śląskim jest już prawie 5 tys. zakażonych osób. Znaczącą grupą osób, u której testy wykazały wynik pozytywny, są pracownicy sektora wydobycia. W jednej z kopalń w ciągu ostatnich godzin zanotowano ogromny wzrost ilości zakażeń.

11:30 Koronawirus w Szpitalu Uniwersyteckim. Lekarze budują ściany antywirusowe [ZDJĘCIA]

Na co dzień ratują ludzkie życia, ale potrafią też budować ściany. Mowa o lekarzach ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, którzy budują ściany, a właściwie bariery, które mają zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. ZOBACZCIE ZDJĘCIA

11:15 Koronawirus na Śląsku. W którym mieście jest najwięcej przypadków? Sprawdź [RAPORT]

Koronawirus na Śląsku. W ostatnich dniach odnotowuje się duży skok jeśli chodzi o ilość zakażeń w województwie śląskim. Jak wiemy z najnowszych raportów wojewódzkiego sanepidu mamy już ponad 4,7 tys. zakażeń. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych miastach na Śląsku? Sprawdź szczegóły.

11:05 Ministerstwo Zdrowia: Seniorka zmarła w Grudziądzu. Nowe przypadki w Kujawsko-Pomorskiem

W piątek (15 maja) w godzinach Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowszy raport związany z walką z koronawirusem w Polsce. Są nowe przypadki w województwie Kujawsko-Pomorskim i niestety także kolejny zgon. W całym kraju mamy już prawie 18 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem z Chin [SZCZEGÓŁY]

11:05 Koronawirus na Pomorzu. Brak nowych zakażeń i już ponad 250 wyzdrowień! [AKTUALNE DANE]

W województwie pomorskim w ciągu minionych 24 godzin nie wykryto ani jednego nowego przypadku wirusa SARS-CoV-2. Z ostatniego dobowego raportu wynika, że w naszym regionie wykonano ponad tysiąc testów. Kolejną dobrą informacją jest rosnąca liczba odnotowanych wyzdrowień. Chorobę COVID-19 pokonało kolejnych 29 zakażonych pacjentów z Pomorza. Czy oznacza to, że epidemia koronawirusa wyhamowuje?

10:47 Koronawirus na Śląsku. DRAMATYCZNE słowa siostry zakażonego górnika! "POGWAŁCILI nasze prawa"

Dramatyczne słowa młodej mieszkanki Rybnika. Aleksandra Kuczera jest siostrą górnika, pracującego na co dzień w KWK Ruch Jankowice, który jest zakażony koronawirusem. Cała jej rodzina jest od kilku tygodni w kwarantannie, ale jak wynika z nagrania nikt się nimi nie interesuje. [SZCZEGÓŁY]

10:42 Nowy przypadek koronawirusa w Tarnowie! Pierwszy od ponad miesiąca

Małopolski Urząd Wojewódzki przedstawił nowy raport dotyczący epidemii koronawirus. Zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u kolejnych pięciu osób, w tym jednej z Tarnowa. Pod górą św. Marcina to pierwszy przypadek koronawirusa od Wielkanocy (12 kwietnia) i dwunasty od początku epidemii. [SZCZEGÓŁY]

10:37 Koronawirus: coraz więcej chorych na Warmii i Mazurach! Są też ozdrowieńcy!

Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zachorowań na COVID-19 w woj. warmińsko-mazurskim. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek (15 maja) o nowym przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w naszym regionie. W sumie już 170 osób na Warmii i Mazurach zaraziło się koronawirusem. Skąd pochodzi pacjent? Sprawdź najnowsze informacje!

10:27 Łańcut: NIE ŻYJE 80-latka z COVID-19. Kolejne OFIARY epidemii koronawirusa [NOWE DANE]

Nowe, dramatyczne dane o epidemii koronawirusa w Polsce. Są kolejne ofiary śmiertelne. W Łańcucie zmarła 80-letnia kobieta. W całym kraju COVID-19 ZABIŁ blisko 900 osób. Najgorzej jest na Śląsku. Jak wygląda sytuacja na Podkarpaciu?

10:21 Koronawirus na Dolnym Śląsku. Nowe przypadki zachorowania na COVID-19

3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w piątek na Dolnym Śląsku. Do tej pory w województwie dolnośląskim COVID-19 zdiagnozowano u 2128 osób. 82 zakażonych pacjentów zmarło.

10:13 Koronawirus w Polsce. POTĘŻNY wzrost zakażeń na Śląsku! Aż sześć kolejnych zgonów!

W piątek 15 maja rano Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze informacje dotyczące zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak czytamy w najnowszym raporcie Ministerstwa Zdrowia mamy 235 nowych przypadków . Ilu jest zakażonych na Śląsku? Sprawdź.

9:53 W Nowym Jorku zmarł zarażony koronawirusem polski lekarz

W Nowym Jorku zmarł w rezultacie powikłań związanych z Covid-19 dr Bogdan Lekan. Był pierwszym polsko-amerykańskim lekarzem, który stał się ofiarą pandemii.

O śmierci 59-letniego pediatry, który miał własny gabinet w zamieszkałym w dużej części przez Polonię rejonie Ridgewood, w dzielnicy Queens, powiadomił w czwartek PAP jego kolega ze studiów dr Henryk Cioczek.

9:42 Trump: testy na koronawirusa "być może przereklamowane"

Prezydent USA Donald Trump stwierdził w czwartek, że powszechne testowanie na koronawirusa "być może jest przereklamowane". W Stanach Zjednoczonych wykonano już ponad 10 milionów takich badań, najwięcej ze wszystkich krajów świata. (PAP)

9:30 Kiedy otworzą żłobki i przedszkola w Katowicach? Znamy dokładną datę!

Już 25 maja zostaną otwarte żłobki i przedszkola w Katowicach. Taką informację podał miejscowy magistrat. W związku z sytuacją epidemiologiczną w rejonie otwarcie placówek dla najmłodszych zostało przesunięte o tydzień, bowiem pierwotnym terminem był 18 maja. [SZCZEGÓŁY]

9:20 Koronawirus. Kolejni pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach zakażeni!

14 z 76 badanych pracowników Domu Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach koło Iłży ma pozytywny wynik testów na koronawirusa. Osoby te przebywają w izolacji domowej i nie pracują z podopiecznymi. Łącznie liczba zakażonych pracowników to 22 osoby. [SZCZEGÓŁY]

9:08 Bydgoszcz otwiera przedszkola! Sprawdź, od kiedy będą otwarte przedszkola w Bydgoszczy 

Urząd Miasta w Bydgoszczy poinformował o dacie otwarcia przedszkoli w Bydgoszczy. Od kiedy przedszkolaki będą mogły wrócić do swoich kolegów i koleżanek? Z informacji przesłanych przez bydgoski ratusz wynika, że dzieci wrócą do przedszkoli już od najbliższego poniedziałku (18.05.2020). Urząd Miasta przygotował listę 26 przedszkoli, które przyjmą bydgoskie maluchy.

8:55 Wielki powrót pendolino do Krakowa. Pociągi były zawieszone przez epidemię koronawirusa

Od piątku 22 maja PKP Intercity przywraca do kursowania pierwsze pociągi Pendolino, zawieszone do tej pory z powodu epidemii koronawirusa. Na tory powróci osiem połączeń realizowanych na trasie Kraków - Warszawa - Trójmiasto. [SZCZEGÓŁY]

8:43 Koronawirus warmińsko-mazurskie. Ilu jest chorych? Ilu pacjentów wyzdrowiało? 

Koronawirus w Polsce. W czwartek (14 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało tylko o jednym nowym przypadku zakażenia koronawirusem na Warmii i Mazurach. Kim jest pacjent? Ile jest zachorowań w woj. warmińsko-mazurskim? Ilu pacjentów wyzdrowiało? Sprawdź aktualne dane w najnowszym raporcie!

8:28 Rozpacz górnika uwięzionego na kwarantannie. "Ponad 2 tygodnie czekam na testy"

Dawid Wika (43 l.) jest górnikiem pracującym w KWK Jankowice (woj. śląskie) od ponad 20 lat. Mężczyzna przebywa wraz z żoną ponad 2 tygodnie na kwarantannie. Izolacja powinna się już skończyć, ale mężczyzna wciąż nie może się doczekać na wynik testu, który przeprowadzono 2 maja.

8:15 USA: o 1754 wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych z powodu koronawirusa

O 1754 wzrosła w Stanach Zjednoczonych w ciągu minionej doby liczba zmarłych z powodu koronawirusa; bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wynosi obecnie 85 813 - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

8:05 Województwo kujawsko-pomorskie. Gdzie jest najwięcej chorych na koronawirusa

Urząd Wojewódzki poinformował w czwartek o kolejnej osobie zakażonej koronawirusem. W regionie rośnie liczba ozdrowieńców. Liczba zgonów wzrosła do 40. [SZCZEGÓŁY]

7:58 Myszków. Zapłaci 5 tys. złotych za piwo w reklamówce!

Ponieważ wypełnił ją browarami, gdy wyszedł z domu, gdzie miał przebywać w kwarantannie. Policjanci cały czas monitorują, czy osoby, które powinny znajdować się w izolacji, przestrzegają przepisy. Niestety, nie każdy to robi. Tak jak na przykład 49-latek z Myszkowa.

7:42 Dziecięca odmiana KORONAWIRUSA. Naukowcy mają PEWNOŚĆ

Potwierdziły się najgorsze obawy naukowców! To właśnie koronawirus atakuje dzieci w podstępny i śmiertelnie niebezpieczny sposób, wywołując u nich zabójczy stan zapalny całego organizmu. Dotychczas chorobę tę wiązano z Covid-19 nieoficjalnie, teraz brytyjscy lekarze zyskali pewność. Są wyniki badań!

7:29 Ponad 300 tys. ofiar Covid-19 na świecie

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore na całym świecie na Covid-19 zmarło już ponad 300 tys. osób. Najwięcej zgonów jest w Stanach Zjednoczonych - ponad 85 tys., a w czterech krajach zmarło ponad 20 tys. osób - w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji i Hiszpanii. (PAP)

7:17 Państwa Bałtyckie otwierają granice

Trzy państwa bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia otworzyły dla siebie nawzajem o godz. 24.00 w nocy z czwartku na piątek swoje granice tworząc pierwszą w UE, po pandemii, strefę wolną od ograniczeń w podróżowaniu. Celem tego posunięcia jest ponowne uruchomienie ich gospodarek zamrożonych przez koronawirusa. (PAP)

7:08 Rząd Słowenii ogłosił, że wygrał z epidemią

Słowenia jest pierwszym krajem w Europie, który oficjalnie ogłosił zwycięstwo nad epidemią. - W liczącej 2 mln mieszkańców Słowenia, graniczącej z Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją, wykryto jak dotąd 1464 zakażenia koronawirusem i 103 zgony z powodu COVID-19 - czytamy w Rzeczpospolitej. Osoby, któe przyjadą do kraju z innych państw UE, nie będą musiały przechodzić kwarantanny, poza tymi, które mają objawy.

6:59 Koronawirus w Polsce. Dramat na Śląsku! 

Kolejne niepokojące wieści z województwa śląskiego i nowe zakażenia w kraju. Najmłodsza ofiara koronawirusa to 18-latka, która zmarła w Radomiu! Najważniejsze informacje z 14.05.2020 r. znajdziecie TUTAJ.

Koronawirus w Polsce [NAJNOWSZE WIADOMOŚCI]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany