Dąbrowa Górnicza_herb_flaga

i

Autor: Andrzej Bęben

Ma 103 lata – prawa miejskie zyskała za Austriaków, wielką hutę – za Gierka

2019-08-18 19:46

Dziś jest drugim co do wielkości miastem w regionie. Kiedyś była, można stwierdzić, jego stolicą. To od niego region zwie się Zagłębiem Dąbrowskim. DĄBROWA GÓRNICZA 103 lata temu, 18 sierpnia 1916 r. otrzymała – pod austriackim w owym czasie panowaniem – prawa miejskie.

To nie tak, że okupant (Dąbrowa Górnicza była w rosyjskim zaborze) uczynił ogromną wieś miastem. Na mocy pierwszych wyborów, zarządcą miasta został Edward Kosiński, który po roku zrezygnował ze swojego stanowiska. Decyzją Rady Miejskiej wybrano na stanowisko Adama Piwowara. Miasto wniosło olbrzymi wkład w uprzemysłowienie regionu. Tu Stanisław Staszic w 1816 r. założył Szkołę Akademiczno-Górniczą, uważaną za szóstą z kolei akademię górniczą w Europie Środkowej. 22 lata wcześniej zbudowano pierwszą kopalnię węgla kamiennego (ostatnią zamknięto w połowie lat 90.). Za sprawą przemysłu wydobywczego Dąbrowie dołożono przydomek „Górnicza”…

Współcześnie miasto kojarzone jest ze sztandarową inwestycją epoki gierkowskiej – Hutą Katowice. Huta od dawna należy do hinduskiego koncernu, ale historyczna brama wjazdowa z oryginalnym napisem dalej stoi. Warto wiedzieć, że Dąbrowa Górnicza jest największym, pod względem powierzchni, miastem w województwie śląskim (155 km kw.) i 9. w Polsce. W latach 1977–1984, gdy w jej granicach był Sławków, była najdłuższym miastem w Polsce.

Suszarka do włosów, ekspres do kaw, szczoteczka do zębów w okazyjnych cenach. Szczegółów szukaj na stronie Philips promocje.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany