Hala MTK katastrofa budowlana

i

Autor: Reporter Bezpośrednią przyczyną katastrofy hali MTK była utrata nośności wiązarów oraz głównych podciągów kratowych i słupów w części środkowej hali, a także przeciążenie jej konstrukcji śniegiem.

Mija 14 lat od tragedii w hali MTK. To była największa katastrofa budowlana w historii

2020-01-28 8:29

28 stycznia 2006 roku podczas wystawy gołębi pocztowych w hali Międzynarodowych Targów Katowickich doszło do katastrofy. Obiekt runął, pochłaniając życie 65 osób. Ponad 170 było rannych. Skala tragedii mogła być jeszcze większa, ale część gości znajdujących się w hali wyszło na krótko przed zdarzeniem. W momencie zawalenia się konstrukcji w środku przebywało 700 osób.

28 stycznia 2006 roku doszło do największej katastrofy budowlanej we współczesnej historii. Dokładnie o godz. 17.15, podczas wystawy gołębi pocztowych, runęła konstrukcja Hali Międzynarodowych Targów Katowickich. W momencie zdarzenia w środku znajdowało się 700 osób. Część z nich opuściła halę tuż przed zawaleniem. Gdy informacje o katastrofie dotarły do służb, rozpoczęła się dramatyczna walka strażaków i ratowników o życie ludzi, którzy zostali uwięzieni pod ruinami. Warunki podczas prowadzonych działań były fatalne. W 2006 roku o tej porze było niezwykle mroźno, nocą temperatura spadła kilkanaście stopni poniżej zera. Dramatyczna akcja trwała wiele godzin. Ostateczny bilans tragedii to 65 ofiar oraz ponad 170 osób rannych. Ówczesny prezydent Lech Kaczyński ogłosił trzydniową żałobę narodową.

Ustalanie przyczyny katastrofy trwało latami. Ostatecznie wykazano, że do tragedii doszło z powodu błędów konstrukcyjnych i wykonawczych hali, ogromnych ilości śniegu zalegających na jej dachu, a także usterek na przestrzeni poprzednich lat. Tym, którzy byli odpowiedzialni za katastrofę, wymierzono sprawiedliwość po latach. Bruce R., ówczesny prezes MTK, w listopadzie 2019 roku otrzymał półtora roku więzienia.

- Nie ulega żadnej wątpliwości, że oskarżony Bruce R. jest odpowiedzialny za sprowadzenie katastrofy w postaci zawalenia się budowli hali wystawienniczej 28 stycznia 2006 roku. Jego odpowiedzialność wynika z tego, że nie dochował należytej staranności. Jednym z jego obowiązków jako członka zarządu była analiza informacji na temat hali, które do niego docierały. Doskonale wiedział, że trzeba odśnieżać dach hali. Wiedział także, że już wcześniej dach hali się ugiął pod ciężarem śniegu. Informacje o alarmującym stanie budynku były dla niego dostępne. Wiedział też, że przed imprezą dach nie został odśnieżony w całości. W tej sytuacji powinien podjąć decyzję o wyłączeniu z użytku hali – mówiła w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia sprawozdawca Karina Maksym.

Pozostałe osoby skazane w tej sprawie to Ryszard Z., członek zarządu, Adam H., dyrektor techniczny, Grzegorz S., rzeczoznawca budowlany, oraz Adam H., dyrektor techniczny. Skarb Państwa wypłacił rodzinom tragicznie zmarłych po 200 tys. złotych zadośćuczynienia. Tragedia MTK sprawiła, że doszło do ważnych zmian w prawie, dotyczących m.in. kontroli budynków o określonej powierzchni pod rygorem grzywny lub pozbawienia wolności.

Najważniejsze daty w historii Polski. WSTYD ich nie znać!

Pytanie 1 z 12
Kiedy odbył się chrzest Polski?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki