dożynki jasnogórskie 2019

i

Autor: BP Jasnej Góry

Minister rolnictwa apeluje spod Jasnej Góry: NIE MARNUJMY ŻYWNOŚCI!

2019-09-01 19:01

W tym roku Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie (31 sierpnia- 1 września) przypadły w szczególnym terminie. Nic dziwnego, że była na nich mowa nie tylko o plonach, ale i o historii – o szczególnym udziale chłopów, którzy nie tylko żywią, ale i bronią. W dożynkach na Jasnej Górze uczestniczyło ok. 30 tys. osób.

Centralnym punktem Dożynek była uroczysta suma odprawiona na szczycie jasnogórskim. Okolicznościową homilię wygłosił biskup włocławski bp Wiesław Mering. „Tak toczyła się nasza historia, że to, co katolickie zawsze broniło, umacniało i ożywiało to, co najbardziej nasze, co polskie” - podkreślał biskup wrocławski. W dożynkowym kazaniu hierarcha stwierdził m.in., że polska ziemia potrzebuje „oczyszczenia z różnych chwastów, m.in. agresji, nienawiści, kłamstwa, trolli, których życie oparte jest na sprzeciwianiu się Bożym prawom; którzy usiłują wmówić, że człowiekowi zależy tylko na chlebie, rozrywce i posiadaniu”.

Nieobecny, z wiadomych przyczyn, prezydent RP Andrzej Duda wystosował okolicznościowy list do rolników przybyłych pod Jasną Górę. „Dziękuję za Państwa pracowitość, przedsiębiorczość, społeczne zaangażowanie, za tworzenie nowoczesnej, solidarnej, sprawiedliwej Polski” - podkreślił Andrzej Duda.

W dożynkowej sumie uczestniczył minister rolnictwa i rozwoju Jan Krzysztof Ardanowski. Mówił również o historii. Przypomniał ponadto, że „w Polsce marnuje się ok. 30 proc. żywności”. W opinii ministra „to jest grzech, to jest też głupota, żeby marnować pracę ludzi, żeby marnować to, czego w żaden inny przemysłowy sposób się nie wytworzy...”. Uroczystościom religijnym będzie towarzyszyła 28. Krajowa Wystawa Rolnicza (ponad 400 wystawców) oraz 20. Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Rolnicy z całej Polski zjeżdżają się do Częstochowy od 37 lat.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki