Rodzice skarżą się na orzecznika

i

Autor: pixabay.com Rodzice skarżą się na orzecznika

Mysłowice: Cudowne "uzdrowienia" dzieci. Rodzice żalą się na Powiatowy Zespół ds Orzekania o Niepełnosprawności [AUDIO]

2019-04-26 12:30

Rodzice dzieci niepełnosprawnych w Mysłowicach mają dość. Chociaż u ich dzieci  stwierdzone zostały zaburzenia ze spektrum autyzmu, Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności uważa, że ich dzieci są zdrowie. Taka opinia zamyka rodzicom drogę do świadczeń opiekuńczych.  

Rodzice nie kryją oburzenia i piszą w tej sprawie do Prezydenta Mysłowic, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

- Z rozporządzenia jasno wynika że przewodniczącym składu orzekającego ma być lekarz specjalista w dziedzinie odpowiedniej do choroby zasadniczej dziecka. Niestety w Mysłowicach w składzie orzekającym komisji zwykle jest lekarz pediatra, który nie posiada wiedzy i kompetencji w orzekaniu dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Ponieważ autyzm-całościowe zaburzenie rozwoju jest niepełnosprawnością „ukrytą” trudno  określić stopień funkcjonowania dziecka. Lekarz, który nie zajmuje się  na co dzień  autyzmem  praktycznie  nie ma szans na właściwą  ocenę stanu zdrowia, ponieważ nie posiada należytej wiedzy i doświadczenia Jedynie lekarz psychiatra jest uprawnionym do analizy dokumentacji medycznej  oraz  do określenia stopnia funkcjonowania dziecka autystycznego - piszą rodzice.

Te kobiety mają "lepkie ręce"! Złodziejki z woj. śląskiego poszukiwane przez Policję [ZDJĘCIA]

Na komisji rodzic dziecka z autyzmem przedkłada zaświadczenie lekarskie, wystawione przez lekarza specjalistę w danej jednostce chorobowej - w autyzmie jest to lekarz psychiatra. Lekarz ten dokonuje również specjalistycznej oceny stopnia funkcjonowania dziecka, tym samym stwierdzając konieczność stałej lub długotrwałej opieki innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, bądź jej brak.

Zaświadczenie te uzupełnia się najczęściej opiniami psychologów, terapeutów, którzy tak jak lekarz znają dziecko, a opinię swą wystawiają na podstawie szerokiej wielogodzinnej obserwacji dziecka, często na zajęciach terapeutycznych.  

- Na komisji orzekającej dzieje się rzecz niebywała. W ciągu kilku minut lekarz pediatra, który nie posiada niezbędnej wiedzy, kwalifikacji oraz doświadczenia w tak trudnej jednostce chorobowej, którą jest autyzm obala dokumentację medyczną. Najczęściej pediatra podważa opinie specjalisty co do wymogu stałej bądź długotrwałej opieki nad dzieckiem - twierdzą rodzice.  

Prezydent Mysłowic wymienił już kierownika Zespołu do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności. W planach ma też spotkanie z rodzicami dzieci autystycznych.

Posłuchajcie rozmowy na ten temat:

Opuszczony Night Club Go Go Sistars. Co się tu musiało kiedyś wyprawiać! [ZDJĘCIA 18+]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki