Na USIU jak w szkole. Będzie jeden harmonogram zajęć – od rana do nocy

2019-09-11 17:09 abe
rektorat+uczelnia+Uniwersytet Śląski
Autor: Andrzej Bęben

Za trzy tygodnie koniec studenckich wakacji. Pobierający nauki na Uniwersytecie Śląskim będą studiować od 8:00 do 20:30. Rektor prof. Andrzej Kowalczyk nową siatkę godzinową wprowadził we wszystkich wydziałach.

Wcześniej różnie to było. Teraz studenci po 90-minutowym bloku dydaktycznym będą mieli wszędzie 15 minut przerwy. Wcześniej, dla przykładu, studiujący na Wydziale Nauk Społecznych mieli 5-minutową przerwę. Nowością jest także przerwa konsultacyjna od 13:00 do 13:45. Teraz student nie będzie musiał ganiać za pracownikiem naukowym, bo ten będzie czekał na studenta. W sumie dzień studenta wypełni 7 bloków dydaktycznych (14 lekcji szkolnych). Teoretycznie można więc nie wychodzić z wydziału od 8:00 do 20:30.

Czy tak będzie, okaże się w praktyce. Na razie studenci czują się lekko zaskoczeni i NOWE nie jest przyjmowane entuzjastycznie. Na fejsowym profilu studentów UŚ czytam… „Droga uczelnio, nie musisz kolejny raz pokazywać, że organizacja na usiu to żart, wszyscy to już od dawna wiemy. Beznadziejny pomysł”. „Zaraz się okaże, że na 5 roku studiów nie jestem w stanie pogodzić pracy i uczelni bo lepiej marnować mój czas bezsensowną przerwą w środku dnia”. „Przerwa na konsultacje hah, no już raczej na plotki w gabinetach”. Studia na UŚ pobiera 25 tys. osób, z tego 18,5 tys. na studiach dziennych.