Nie remontowano go od 22 lat. Teraz OIOM w ŚW. BARBARZE jest wzorcowy

2020-01-23 19:00 abe
OIOM_WSS nr 5 Sosnowiec
Autor: WSS nr 5 w Sosnowcu

Jest komfortowo, jasno i sterylnie. Tak po kilkumiesięcznym remoncie wygląda OIOM w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu. Kosztował bez mała milion złotych.

– OIOM to serce każdego szpitala, bo każdy z oddziałów prędzej czy później z niego korzysta – podkreśla dr n. med. Alicja Cegłowska, dyrektor WSS nr 5. Tzw. nadzór właścicielski nad dawnym Szpitalem Górniczym (stąd we współczesnej nazwie św. Barbara) sprawuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Pokrył on połowę (z 977 tys. zł) kosztów remontu i modernizacji. Oddział nie był modernizowany od powstania szpitala, czyli od 1988 r. W pół roku wymieniono instalacje gazów medycznych, instalacje przeciwpożarowy, grzejniki, sufit, oświetlenie, instalacje sanitarne, wykładziny, meble oraz stolarkę drzwiową (została w dużej części wymieniona, a w pozostałej odnowiona).

Oddział ma nową instalację elektryczną i teletechniczną zapewniającą właściwe i bezpieczne funkcjonowanie aparatury i sprzętu medycznego podtrzymującego funkcje życiowe. To dla pacjentów w ciężkim stanie, stanie zagrożenia życia, jest 16 nowoczesnych łóżek od intensywnej terapii. WSS nr 5 rocznie leczy ok. 200 tys. pacjentów, a jego Zakład Diagnostyki Obrazowej wykonuje 400 tys. badań.