Policja radzi: Nie przykładał magnesu do wody!

i

Autor: pixabay.com

Nie wkładaj magnesu do wody. To może się skończyć tragedią! Policja ostrzega

2022-05-16 14:30

Magnes i woda - czy to niebezpieczne połączenie? Tak, jeśli używamy magnesu neodymowego, żeby wyłowić z niej jakiś przedmiot. A także wtedy, kiedy przypadkiem natrafimy na coś niebezpiecznego. Na przykład na stary pocisk! Takie sytuacje naprawdę mają miejsce. Na przełomie kwietnia i maja w Gliwicach pewien mężczyzna oczyszczał staw. Nawet nie zdawał sobie sprawy, że może się to źle skończyć.

Policja z Gliwic ostrzega przed samodzielnym wyławianiem różnego rodzaju przedmiotów z wody. Jak informuje komenda, na terenie ROD Nad Stawem przy ul. Kwiatowej na przełomie kwietnia i maja pewien mężczyzna chciał wyczyścić staw. Używał do tego tzw. magnesu neodymowego. Są one wykorzystywane na przykład przy poszukiwaniu metali zawierających żelazo w zbiornikach wodnych. Zawieszone na specjalnej lince  spuszcza się je do wody. Wspomniany mężczyzna w ten sposób przypadkowo "wyłowił" dwa pociski artyleryjskie! - Na miejsce przybyli policyjni pirotechnicy, a następnie, po stwierdzeniu realnego niebezpieczeństwa wybuchem, wezwano wojskowy patrol saperski. W czasie zabezpieczania tych bardzo niebezpiecznych artefaktów zadecydowano o ewakuacji działkowców - podaje policja z Gliwic.

Czytaj również: Wodzisław Śląski. 37-latek utonął w jeziorze. Próbował go ratować jeden ze świadków

Magnesem neodymowym wyłowił pociski!

i

Autor: Policja Gliwice

Na szczęście w tym przypadku nie doszło do tragedii, ale takich prób wyławiania może być więcej! Dlatego policja woli ostrzec potencjalnych "łowców" podwodnych skarbów. - Każda próba przeczesywania dna dowolnego zbiornika przez przypadkowe osoby może doprowadzić do tragedii. (...) Patrole saperskie nie zajmują się pracami poszukiwawczo-sprawdzającymi dużych powierzchni. Takie usługi świadczą firmy na rynku cywilnym. To obowiązkiem administratora – właściciela terenu, który powziął informację o możliwym zaleganiu niewybuchów czy innych niebezpiecznych przedmiotów, jest rozpoczęcie procesu ich wydobycia i neutralizacji przez specjalistyczne firmy - podaje policja dodając, że patrole saperskie reagują dopiero wtedy, kiedy dostaną zgłoszenie.

Czytaj koniecznie: Jeden dzień, trzy niewybuchy. Niebezpieczne znaleziska na Śląsku

Sonda
Czy kiedykolwiek znalazłeś/aś niewybuch?
Ze szpadlem po papierosy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki