Nowy znak na polskich autostradach. Kierowcy zagrożeni 15 punktami i ogromnymi karami

i

Autor: Roman_Polyanyk /cc0/Pixabay.com "Stop. Zły kierunek" - to nowy znak na polskich autostradach, za pomocą którego GDDKiA walczy z kierowcami jeżdżącymi pod prąd

Walka z bezmyślnymi kierowcami

Nowy znak na polskich autostradach. Co oznacza? Kierowcy zagrożeni 15 punktami i ogromnymi karami

2022-10-17 10:48

"Stop. Zły kierunek" - to nowy znak na polskich autostradach, za pomocą którego GDDKiA walczy z kierowcami jeżdżącymi pod prąd. Montaż pierwszych tablic rozpoczął się w ostatnich miesiącach, ale od tego czasu już kilkudziesięciu kierowców przeoczyło go lub po prostu zignorowało. Grozi za to 15 punktów i mandaty do 2 tys. zł, ale kara może być jeszcze większa.

Nowy znak na polskich autostradach. Kierowcy zagrożeni 15 punktami i ogromnymi karami za jadę pod prąd

Jak wygląda walka z jazdą pod prąd, po tym jak na polskich autostradach pojawił się nowy znak, który przed tym przestrzega? Sprawdzał to serwis O2.pl, który dotarł do statystyk Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wynika z nich, że 15 punktów karnych i mandaty do wysokości 2 tys. zł nie odstraszyły 37 spośród 2 187 kierowców, którzy przyznali się do tego w specjalnej ankiecie. Za zignorowanie znaku: "Stop. Zły kierunek" grożą ponadto jeszcze wyższe kary finansowe, zwłaszcza jeśli kierowcy jadą pod prąd przez kilkanaście kilometrów. Wtedy sprawa jest kierowana do sądu, a ukarany przez policję prowadzący może zapłacić nawet 30 tys. zł. Nowe znaki na autostradzie pojawiły się na początku w 10 miejscach, m.in. przy autostradzie A4 na węzłach:

  • Opole Zachód;
  • Rzeszów Północ;
  • Przemyśl.

Obecnie w całej Polsce znajduje się już ponad 430 tablic ostrzegających przed jazdą pod prąd, które są montowane m.in. przy wyjeździe z Miejsc Obsługi podróżnych. To dlatego, że opuszczającym je kierowcom zdarza się pomylić i ruszyć w złym kierunku. Co zrobić, gdy na autostradzie zobaczymy przed sobą znak o powyższej treści?

- Jeżeli mamy jeszcze możliwość wyboru - wjedźmy w prawidłową łącznicę lub skręćmy w kierunku wyjazdu z MOP - radzą drogowcy, których cytuje O2.pl.

W innym przypadku należy zjechać na bezpieczne miejsce, najlepiej pas awaryjny, i wezwać policję lub służbę drogową.

Jak wygląda nowy znak na autostradzie w Polsce?

Nowy znak ma kształt żółtego prostokąta. Znajduje się na nim czarna ręka ze znakiem zakazu wjazdu oraz napisy "STOP" i "Zły kierunek". - Wzorem tablic stosowanych przez zarządców dróg w Austrii, Niemczech, Chorwacji, Słowacji czy też Danii, na trzy różne sposoby wskazujemy kierowcy o jego błędzie. Pierwszy to napis STOP, drugi to czarna ręka z piktogramem znaku zakaz wjazdu, a trzeci to napis Zły kierunek - informuje GDDKiA.

Sonda
Zdarzyło Wam się jechać pod prąd na autostradzie?
Remont Placu Trzech Krzyży. Zaasfaltują rondo żeby za kilka lat znów je rozkopać
Listen to "Wyższe kary za łamanie przepisów ruchu drogowego to bat na piratów drogowych czy sposób na podreperowanie budżetu?" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany