Zmiany w komunikcji od 1 stycznia 2018 roku

i

Autor: Katarzyna Ziółkowska-Dąbek Zmiany w komunikcji od 1 stycznia 2018 roku

Od Nowego Roku ważne zmiany w metropolitalnej komunikacji. O czym powinniśmy wiedzieć?

2017-12-31 12:15

Najważniejsze zmiany, które już od 1 stycznia 2018 roku to wspólne bilety jednorazowe oraz darmowe przejazdy dla dzieci i młodzieży do lat 16.  

Od 1 stycznia 2018 roku na terenie Metropolii mieszkańcy będą mogli podróżować posiadając jeden, wspólny bilet jednorazowy.  Będzie on uprawniał do przejazdów wszystkimi liniami autobusowymi, tramwajowymi i trolejbusowymi, obsługiwanymi przez KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry.

Dobra informacja jest też taka, że  nie znikną rozwiązania, które dotychczas się sprawdziły. Chodzi o bilety w taryfie odległościowej, kupowane za pomocą karty ŚKUP oraz bilet ulgowy, który kupowany u kierowcy w MZK Tychy uprawniał do podróżowania przez 5 minut od momentu skasowania. Utrzymany zostanie też Bilet Śląski w KZK GOP i Taryfa Pomarańczowa w MZK.

Ustalony cennik nie wprowadza żadnych zmian w kosztach dla osób korzystających z usług KZK GOP czy MZKP.  Zyskają oni natomiast wydłużony czas przejazdu na określonym bilecie: do 20 minut (było do 15), do 40 minut (było do  30 minut) oraz do 90 minut (było do godziny).

Kolejną nowością jest wprowadzenie darmowych przejazdów dla dzieci i młodzieży do 16 lat, mieszkających na terenie Metropolii. Młodzież, która urodziła się w okresie od 1 stycznia do 30 września, z bezpłatnych przejazdów będzie mogła korzystać do końca ważności ich legitymacji szkolnej, czyli do 30 września. Jeśli ktoś urodził się np. 15 lutego, za darmo będzie mógł jeździć do 30 września.  Z kolei 16-latkowie, którzy urodzili się po 30 września, pojadą za darmo do dnia urodzin.

Darmowe przejazdy będą obowiązywać przez cały rok, również w weekendy, w wakacje i ferie zimowe.  Ulga obejmie ok. 150 tys. dzieci i będzie zapisana na spersonalizowanej karcie ŚKUP. Jednak brak tej karty wcale nie oznacza, że dzieci i młodzież nie będą mogli skorzystać z tego uprawnienia już od Nowego Roku. Przez trzy miesiące, czyli do końca marca, będzie obowiązywać okres przejściowy, podczas którego najmłodsi mieszkańcy będą mogli swobodnie podróżować na podstawie posiadanej przy sobie ważnej legitymacji szkolnej. Dzieci i rodzice będą mieć czas, by na spokojnie złożyć wniosek o wyrobienie karty ŚKUP.

Dzięki zawartemu porozumieniu, prawo do bezpłatnych przejazdów będzie dotyczyło również dzieci do 7 roku życia. Maluchy bezpłatnie będą mogły podróżować bez karty ŚKUP.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki