Smog

i

Autor: www.pixabay.com Smog

Oddychamy trucizną! Jakość powietrza w woj. śląskim jest bardzo zła

2017-01-09 9:45

System Prognoz Jakości Powietrza przewiduje ogromne zanieczyszczenia powietrza w województwie śląskim – jego jakość określana jest jako bardzo zła.To nie mit – smog w ogromnym stopniu wpływa na nasze zdrowie!

Sytuacja wygląda źle w całym województwie, dopuszczalne normy są znacząco przekroczone. Najgorzej jest jednak w Katowicach, Gliwicach, Rybniku, Zabrzu, Żywcu i Tychach. Sytuacja utrzymuje się od kilku dni. Wczorajszy poziom smogu był tak wysoki, że apelowano o pozostanie w domach, a nawet o nie otwieranie okien. Poziom dopuszczalny był przekroczony aż czterokrotnie. 


Czym to grozi?

Jak ostrzegają specjaliści, zła jakość powietrza ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Długotrwałe przebywanie w takich warunkach może przyczynić się nawet do zmian w układzie oddechowym czy naczyniowo-sercowym. Możemy również poczuć nieprzyjemne dolegliwości jak drapanie w gardle czy łzawienie oczu. 
W szczególności osoby starsze, chore, dzieci i kobiety w ciąży powinny unikać długiego przebywania na zewnątrz. W każdym przypadku, przebywanie na powietrzu należy skrócić do minimum, zrezygnować z czynności fizycznych. 

Alarm smogowy

i

Autor: https://www.facebook.com/ZabrzanskiAlarmSmogowy/ Alarm smogowy

Co robić?

 W okresie grzewczym praktycznie nie ma dnia, aby normy pyłu zawieszonego nie były przekroczone, czasem nawet o kilkaset procent. Nie wolno bagatelizować tego problemu – zwracajmy uwagę na to czym my i nasi sąsiedzi palą w piecach. W miarę możliwości pozostawmy nasze samochody na parkingach i skorzystajmy z komunikacji miejskiej – coraz więcej miast decyduje się na czasowe wprowadzenie darmowej komunikacji.
Coraz więcej jest także inicjatyw oddolnych. W niemal każdym mieście istnieje fanpage związany z alarmem smogowym – Zabrzański Alarm Smogowy, Gliwicki Alarm Smogowy, Zagłębiowski Alarm Smogowy. Znajdziecie tutaj m.in. informacje o przekroczeniu norm, ostrzeżenia, informacje o inicjatywach związanych ze zmniejszeniem zanieczyszczeń w mieście. 
W bardzo dużym stopniu od nas zależy jakość powietrza, którym oddychamy!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki