PKP chwali się nowymi wagonami w Katowicach [ZDJĘCIA]

2015-07-23 15:46 Karol Świerkot
Nowe wagony PKP
Autor: PKP IC B.Banaszak Nowe wagony PKP

Wygodne fotele, gniazdka, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, wieszaki na rowery czy klimatyzacja - tak PKP Intercity zachwala zmodernizowane wagony spółki, które wyjechały na tory. W sumie ma być ich 218. 

Na trasie Przemyśl – Rzeszów – Kraków – Katowice – Wrocław – Poznań – Szczecin już kursuje 161 zmodernizowanych wagonów PKP Intercity. W sumie ma być ich 218. Pozostałe 57 wjedzie na tory wraz nowym rozkładem jazdy. 

Nowe wagony PKP
Autor: PKP IC B.Banaszak Nowe wagony PKP

Jak zachwala PKP wagony zostały wyposażone w wygodne fotele, przy których zamontowano gniazdka elektryczne, indywidualne oświetlenie, klimatyzację, okna z roletami dziennymi i nocnymi oraz urządzenia wzmacniające sygnał telefonii komórkowej. W wagonach zamontowano też specjalne platformy wjazdowe, korytarze są szersze, a toalety odpowiednio dostosowane. W wybranych toaletach znajdują się przewijaki dla niemowląt. Aktywnym podróżnikom udostępniono miejsca do przewozu rowerów lub nart. Pasażerowie będą mogli także skorzystać z odnowionej części gastronomicznej i sypialnej.

Nowe wagony PKP
Autor: PKP IC B.Banaszak Nowe wagony PKP

Koszt projektu, obejmującego modernizację 218 wagonów dla trasy Przemyśl – Szczecin przez Katowice, wyniósł  593,8 mln zł.

W grudniu natomiast na tory wjadą nowe  pociągi – FLIRT3 i PesaDART, które będą kursowały m.in. do Białegostoku, Łodzi, Lublina i Trójmiasta. Składy te będą mogły poruszać się z prędkością 160 km/h. Pociągi pojadą, w kategorii InterCity, czyli cenowo odpowiadać będą ekonomicznym pociągom TLK. Łączny koszt tej inwestycji, obejmujący zakup 40 pociągów oraz 15. letnie utrzymanie, to 2,92 mld zł. 

Jak oceniacie nowe wagony Intercity? Jest tak wygodnie jak zachwala przewoźnik?