Pogodowy armagedon w województwie śląskim. W Kłobucku wiatr zerwał dach hali produkcyjnej

2022-01-17 20:04
Wichury nad Śląskiem
Autor: SHUTTERSTOCK Wichury nad Śląskiem

Wichury, burze śnieżne, to nie będzie spokojny poniedziałek (17.01.2022). Będzie bardzo mocno wiało, w górach trzeba się przygotować na zawieje i zamiecie śnieżne. Wiatr wieje z prędkością nawet do 120 km/h! A to oznacza, że wielu miejscach może nie być prądu. Mieszkańcy zagrożonych obszarów otrzymali już alerty RCB. Artykuł będzie aktualizowany na bieżąco.

Pogodowy armagedon w województwie śląskim. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia o silnych wichurach. Na tym jednak nie koniec, bowiem do Polski mają dotrzeć także rosyjskie śnieżyce.

Pogoda na poniedziałek, 17 stycznia. Wichury i śnieżyceMeteorolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie mają już żadnych wątpliwości. Noc z niedzieli na poniedziałek i poniedziałek, 17 stycznia będą bardzo niestabilne pogodowo.

Bardzo mocno wieje w północnej części Polski. Mieszkańcy zagrożonych obszarów otrzymali w niedzielę po południu alert RCB.

Czytaj także: Wichury i burze szaleją nad Polską!

- Uwaga! Wieczorem, w nocy i jutro silny wiatr (16/17.01). Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz wolno stojące rzeczy - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. 

W województwie śląskim prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h. Wiatr zachodni, po południu skręcający na północno-zachodni. Najsilniejsze porywy wystąpią przed południem. W górach prognozowane są miejscami zawieje i zamiecie śnieżne powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm.

- Na razie odbieramy pojedyncze sygnały od mieszkańców o zdarzeniach. Jesteśmy jeszcze poza obszarem tej największej wichury - informuje Aneta Gołębiowska, rzecznika Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Kilkadziesiąt minut po godzinie 13 w Katowicach nagle zrobiło się ciemno, a dosłownie chwilę później rozpętała się burza śnieżna. Bardzo silny wiatr w połączeniu zawieją śnieżą utrudnia poruszanie się. W oddali słychać uderzenia piorunów.

AKTUALIZACJA GODZ. 20.00

Od godz. 7:30 do godz. 19:00 dnia 17.01.2021 straż pożarna na terenie woj. śląskiego interweniowała 224 razy w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (najwięcej w powiatach: Częstochowa - 23, Kłobuck - 19, Bielsko-Biała - 17, Lubliniec - 16, Gliwice - 15, Racibórz - 14, Katowice - 14. Uszkodzone dachy w obiektach: mieszkalnych - 8, pozostałe -3).

AKTUALIZACJA GODZ. 17.00

Nadal na drogach w woj. śląskim panują trudne warunki pogodowe. Jest bardzo ślisko! Niektóre z autobusów albo nie wyjechały na drogę, albo miały potężne problemy, żeby podjechać pod górę w niektórych miejscach.

AKTUALIZACJA GODZ. 16.00

- Do godz 15.30 w województwie śląskim straż pożarna interweniowała aż 210 razy w związku ze skutkami wichur - informuje rzeczniczka śląskiej straży pożarnej Aneta Gołębiewska. Ogółem w Polsce miało miejsce już 4,5 tys. takich interwencji.

AKTUALIZACJA GODZ. 14.20

175 zdarzeń, jedna osoba poszkodowana. W Pszowie w powiecie wodzisławskim, na kobietę spadł konar drzewa. Z obrażeniami głowy kobieta została zabrana do szpitala. Uszkodzone dwa dachy w Kłobucku i Sosnowcu

AKTUALIZACJA GODZ. 13.30

Na godzinę 13.30 odnotowano 108 zdarzeń atmosferycznych. Najwięcej w Częstochowie - 11, Kłobucku - 9, Bielsku - Białej - 9 i Gliwicach - 9. W Kłobucku częściowo wiatr zerwał dach hali produkcyjnej.

Potężna burza śnieżna dotarła do stolicy. Żywioł sieje spustoszenie
Sonda
Czy pogoda wpływa na Twoje samopoczucie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE